RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Julian Hochgesang

Niepokojące zjawisko w całym kraju. Rolników czekają trudne chwile

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Rolników zajmujących się produkcją roślinną będą czekać trudne chwile - wszystko to za sprawą suszy, która - według informacji ze strony Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - od wiosny objęła już wszystkie regiony w kraju.

Choć w najbliższym czasie możemy spodziewać się lokalnych opadów deszczu, to wysuszona gleba może mieć problem z przyjęciem wody do głębszych warstw.

Susza w całej Polsce

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przekazał, iż od maja susza rolnicza objęła już tereny wszystkich województw w Polsce.

Mimo to problem najbardziej dał się we znaki rolnikom z województwa łódzkiego, wielkopolskiego, a także warmińsko-mazurskiego.

Wedle relacji portalu agropolska.pl, susza utrzymywała się od maja zwłaszcza wśród upraw zbóż jarych. Niepokojące zjawisko odnotowano w 30% gmin w Polsce na 8,5% wszystkich gruntów rolnych.

Niekorzystne prognozy pogody

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed suszą w zachodniej i zachodnio północnej części kraju.

Większych opadów deszczu - zwłaszcza w centralnym pasie Polski, od północnych do południowych krańców - możemy spodziewać się w piątek (9 lipca).

Na mapach synoptycznych portalu ventusky.com widać, że w sobotę (10 lipca) w naszym kraju nie spadnie ani kropla deszczu.

Burze i deszcze powrócą w większości miejsc w Polsce w niedzielę (11 lipca), przynosząc również lekkie ochłodzenie rzędu 22-25 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać, by w najbliższym czasie zachowywać ostrożność, w miarę możliwości zabezpieczyć swoje mienie i unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie burzy i nawałnic.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: ventusky.com, agropolska.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]