Niesprzedane zboże? Będzie rekompensata dla części rolników

Producentom rolnym, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne z powodu niewypłacalności podmiotów skupujących, przysługuje specjalna rekompensata. Okres składania wniosków rozpoczyna się 1 sierpnia i trwa do 31 sierpnia 2023 roku. Wypłata rekompensacji jest uzależniona od spełnienia pewnych wymogów.
Szansa na rekompensatę dla rolników
Producenci rolni, którzy zostali pokrzywdzeni przez niewypłacalne podmioty skupujące ich produkty, mają możliwość ubiegania się o rekompensatę. Wnioski w tej sprawie należy składać w oddziale terenowym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, odpowiednim ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę.
Warunki przyznania rekompensaty
Rekompensata będzie przyznawana na podstawie pozytywnie zweryfikowanego wniosku oraz potwierdzenia istnienia wierzytelności przez podmiot niewypłacalny. Decyzje dotyczące przyznania rekompensacji będą wydawane w okresie od 15 września do 30 września 2023 roku.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podmiotem niewypłacalnym jest taki podmiot skupujący, czyli prowadzący działalność obejmującą skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który spełnia jedną z poniższych sytuacji:
- Ogłoszono upadłość tego podmiotu.
- Wniosek o ogłoszenie upadłości został oddalony.
- Postępowanie upadłościowe wobec tego podmiotu zostało umorzone.
- Podjęto postępowanie restrukturyzacyjne zgodnie z ustawą z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne.
- Wydano decyzję o zakazie wykonywania działalności przez ten podmiot lub podmiot będący osobą fizyczną został wykreślony z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Ustalanie wysokości rekompensaty
Wysokość rekompensaty będzie ustalana na podstawie procentowej stawki, określonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w zależności od sumy kwot wierzytelności zgłoszonych w roku 2023. Rekompensacja będzie obejmować jedynie wierzytelności wynikające z faktur VAT oraz faktur VAT RR w kwotach netto.
Rekompensaty będą wypłacane z Funduszu Ochrony Rolnictwa, który otrzyma środki w kwocie 50 mln zł z budżetu państwa na rok 2023.
źródło: MRiRW


































