Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Podaż ziarna maleje, a rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą. Zaskakujące powody
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 14.05.2024 12:00

Podaż ziarna maleje, a rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą. Zaskakujące powody

pszenica wysypywana
fot.ilustracyjna Pixabay/stanvpetersen

Izba Zbożowo-Paszowa alarmuje o coraz mniejszej podaży ziarna na rynku zbożowym. To efekt wstrzymywania się polskich rolników ze sprzedażą, którzy czekają od kwietnia na postępy resortu rolnictwa nad rozporządzeniem w sprawie dopłat do sprzedanego ziarna.

Zapasy się kończą, a świeżych dostaw brak

Izba Zbożowo-Paszowa niepokoi się zmniejszoną podażą ziarna na rynku. To poważny problem, ponieważ przeważająca część młynów oraz wytwórni pasz jest zmuszona bazować na ziarnie zakupionym na podstawie kontraktów na dostawy ziarna, zawartych dużo wcześniej. Młyny natomiast pracują już na zapasach.

Według Izby, część wytwórni pasz nie ma już zbyt wielkich zapasów surowca, dlatego dokupują ziarno na bieżąco. To jednak jest spory kłopot, ponieważ im bardziej ograniczona podaż zbóż, tym ceny oferowane przez eksporterów rosną. 
 

Ogromne straty w sadach. Minister rolnictwa deklaruje pomoc sadownikom

Rolnicy czekają ze sprzedażą zboża

Polscy rolnicy nie kwapią się ze sprzedażą swoich zbóż. Czekają na dopłaty do ziarna, które obiecał im rząd. Wiceminister Kołodziejczak już w kwietniu informował, że rolnicy otrzymają od 200 do 300 zł za tonę surowca. Rozporządzenia ani widu, ani słychu.

Przetwórcy cały czas liczą na wzrost rynkowej podaży ziarna w najbliższych dniach, w związku z niebawem wchodzącym w życie rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie dopłat do sprzedanego ziarna zbóż. Wydaje się, iż część rolników będzie chciała sprzedać zmagazynowane ziarno przed końcem maja br. aby uzyskać rządowe dopłaty - napisała Izba Zbożowo-Paszowa

Eksporterzy liczą zyski

Okazuje się, że na ograniczeniach stawianych przez polskich rolników wychodzą najlepiej eksporterzy zbóż. Na europejskiej giełdzie obrotu płodami rolnymi ceny pszenicy zauważalnie wzrosły. Na dzień 10 maja pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) kosztowała – 850-930 PLN/t, natomiast pszenica paszowa – 750-870 PLN/t.

Notowana z początkiem tygodnia wyraźna zwyżka cen pszenicy na MATIFie i wzrost cen pszenicy z dostawą do portów w maju/czerwcu przełożył się na spore zakupy tego zboża przez eksporterów. Wzrost cen pszenicy w portach w połączeniu z niskimi stawkami transportu samochodowego wywołały wzrost sprzedaży pszenicy na eksport nawet z bardziej odległych od portów regionów kraju - informuje Izba.