Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Dramatyczna sytuacja na plantacjach. Ci rolnicy załamują ręce
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 01.07.2025 08:31

Dramatyczna sytuacja na plantacjach. Ci rolnicy załamują ręce

Maliny
Photo by Stan Slade on Unsplash

Rozpoczął się zbiór owoców letnich, ale zamiast satysfakcji z nadchodzących plonów, wielu plantatorów zmaga się z problemami, które ciągną się od miesięcy. Skrajne warunki pogodowe i choroby sprawiły, że tegoroczny sezon określany jest jako jeden z najtrudniejszych od lat.

Pogoda odcisnęła swoje piętno na plantacjach malin

Tegoroczny przebieg warunków pogodowych przysporzył wielu wyzwań również na plantacjach malin. Największym problemem były nie tylko intensywne mrozy z końca lutego, ale przede wszystkim późniejsze przymrozki połączone z wiatrem. Rośliny, które zaczęły już wegetację, uległy przemrożeniu, a uszkodzeniu uległy tkanki przewodzące i podstawa pąka.

Dotychczas stosowane metody ochrony, jak okrywanie agrowłókniną znane z upraw truskawek, okazały się nieskuteczne w przypadku malin. Dlatego wiele plantacji jest dziś w kiepskiej kondycji. Efekt? Zróżnicowany rozwój roślin nawet w obrębie jednej plantacji oraz niepewność co do wielkości i jakości plonów.

Amerykańskie prognozy pogody dla Polski. Tropikalny żar z nieba i susze to tylko część problemu Unia Europejska zdecydowała, ceny poszybują. Za to rolnicy teraz zapłacą dużo więcej

Maliny pod presją chorób i pogody

Rośliny po stresie są w kiepskiej kondycji. Część z nich będzie plonowała na dobrym poziomie, na części owocowanie będzie bardzo ograniczone. Jednym z widocznych skutków problemów fizjologicznych jest zaburzony stosunek liści do owoców, co przekłada się na ich mniejszy rozmiar i niższą jakość. Dodatkowo zbliżające się upały oraz możliwość wystąpienia nawalnych deszczy tylko pogłębiają zagrożenie.

Wysokie temperatury mogą doprowadzić do oparzeń słonecznych na owocach, a wilgoć zwiększa presję chorób, głównie szarej pleśni.

Maliny
Photo by Hector Bermudez on Unsplash

Kwieciak i bakterie atakują uprawy

W równie trudnej sytuacji są plantacje malin jesiennych, które właśnie zaczynają kwitnienie. Tu poważnym zagrożeniem pozostaje kwieciak malinowiec - szkodnik, który niszczy rozwijające się pąki i potrafi zdziesiątkować plon w uprawie truskawek i malin, niszcząc rozwijające się pąki. Niestety, brak skutecznego płodozmianu tylko zwiększa jego presję.

Nie mniejsze zagrożenie stanowią choroby - grzybowe i bakteryjne. Zwraca się uwagę m.in. na Pseudomonas, która atakuje różne rośliny jagodowe. Niestety, nie ma typowych rozwiązań do zwalczania tej choroby, więc pozostają działania profilaktyczne. Producenci sięgają więc po fungicydy oraz wsparcie mikrobiologiczne. W warunkach dużej wilgotności i wysokich temperatur może to być jedyna szansa na uratowanie jakości zbieranych malin.