Polski drób i jaja wracają na Ukrainę
Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o decyzji właściwych służb Ukrainy wydanej w dniu 4 sierpnia 2023 r., która dotyczyła uznania regionalizacji w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu.
Powrót polskiego drobiu i jaj z jednym wyjątkiem
Zniesienie zakazu importu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz nieprzetworzonych produktów i surowców z drobiu dotyczy jedynie obszarów wolnych od wirusa rzekomego pomoru drobiu. Wszelkie tereny wyznaczone przez PLW w części powiatów białostockim, monieckim oraz wysokomazowieckim nie mogą eksportować drobiu, oraz jaj na Ukrainę.
Przyjęte wymogi
Pozostałe restrykcje wyróżnione przez właściwe służby Ukrainy nie posiadają zastosowania do produktów poddanych obróbce gwarantującej zniszczenie wirusa, zgodnie z wymogami dotyczącymi importu na obszar celny Ukrainy żywych zwierząt i ich materiału reprodukcyjnego, produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, paszy, siana, słomy, a także produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz produktów pochodnych przyjętymi Rozporządzeniem Ministra Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy nr 553 z dn. 16.11.2018.
Dotychczasowe ogniska rzekomego pomoru drobiu w Polsce
Przypominamy, że pierwsze ognisko rzekomego pomoru drobiu zostało wykryte 11 lipca 2023 r. w powiecie białostockim, w gospodarstwie komercyjnym utrzymującym 43 410 kur rzeźnych. W przeciągu zaledwie 13 dni od pierwszego ogniska choroby GIW wyznaczył nowe zarażenia drobiu w trzech kolejnych miejscach na obszarze powiatu białostockiego. Służby weterynaryjne wykryły wtenczas ogniska rzekomego pomoru drobiu w miejscowościach Bojary, Bohdan oraz Topielec.
Źródło: wetgiw.gov.pl