RolnikInfo.pl > Wiadomości > Pomoc dla rolników? KE przesądziła w trzech sprawach
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 06.06.2023 17:00

Pomoc dla rolników? KE przesądziła w trzech sprawach

flaga UE
unsplash.com

Komisja Europejska (KE) podjęła trzy istotne decyzje dotyczące wsparcia dla rolników, ogłosił minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, na briefingu prasowym 5 czerwca 2023 roku. Zatwierdzone inicjatywy mają na celu udzielenie pomocy producentom rolnym oraz producentom trzody chlewnej w związku z wyzwaniami, z jakimi się borykają.

Program pomocy publicznej dla producentów rolnych zatwierdzony

Pierwsza decyzja Komisji Europejskiej, o której mówiił szef resortu rolnictwa Robert Telus w trakcie briefingu prasowego 5 czerwca 2023 roku, dotyczy programu pomocy publicznej dla producentów rolnych, któremu przyznano zgodę na kwotę 1,5 miliarda złotych. Program ten ma na celu zapewnienie dopłat do oprocentowania kredytów płynnościowych dla producentów rolnych. Kredyty te będą miały niskie oprocentowanie na poziomie 2 procent.

Wyczekane wsparcie dla sprzedających pszenicę i grykę

Kolejna zgoda wymieniona przez ministra w trakcie spotkania z mediami dotyczy z kolei wsparcia dla producentów sprzedających pszenicę i grykę w okresie od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Stawka pomocy zależy od terminu sprzedaży: dla pszenicy sprzedanej od 15 kwietnia do 14 maja stawka wynosi 2200 złotych za hektar, natomiast dla pszenicy sprzedanej od 15 maja do 30 czerwca stawka wzrasta do 3025 złotych za hektar. Dodatkowo pomoc objęła producentów do pierwszych 300 hektarów oraz spółdzielnie rolnicze.

Wsparcie dla producentów trzody chlewnej

Trzecia decyzja przekazana Polsce przez KE dotyczy przedłużenia możliwości udzielania pomocy dla producentów trzody chlewnej, którzy zakończyli produkcję z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF). W ubiegłym roku na ten cel przeznaczono 9 milionów złotych, a na rok bieżący zaplanowano kwotę 6 milionów złotych. Jednakże, wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra wyraził nadzieję, że środki te nie będą potrzebne, ponieważ sytuacja związana z ASF w Polsce stopniowo się poprawia. W tym roku pojawiło się tylko jedno nowe ognisko choroby, a wiele gmin zredukowało dotychczasowe ograniczenia.