Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Poziom azotanów w wodach. MRiRW skomentowało sprawę
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Poziom azotanów w wodach. MRiRW skomentowało sprawę

wody azotany
unsplash.com / fot. E. Velasquez

Podczas uprawy ziemi rolnicy korzystają z preparatów ulepszających jakość gleby, wśród których są m.in. nawozy azotowe na bazie amoniaku. Jeszcze niedawno MRiRW informowało o alarmująco wysokim poziomie azotanów w wodach gruntowych i powierzchniowych na terenach rolniczych. Wedle wiceministra resortu Ryszarda Bartosika, w ostatnim czasie wyniki analizy jakości wód uległy widocznej poprawie.

Informacja o obniżonym poziomie zawartości azotanów w wodach została przekazana podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.

MRiRW: poziom azotanów w wodach jest niższy

Współczesnego rolnictwa rolnicy nie mogliby wyobrazić sobie bez szeregu rozmaitych nawozów, wśród których ogromną rolę mają nawozy sztuczne, m.in. azotowe na bazie amoniaku.

Stosowane nawozy przedostają się z gleby do okolicznych wód powierzchniowych i gruntowych; są również wchłaniane przez płody rolne. Problem pojawia się, gdy stężenie azotanów na obszarze rolniczym przekracza dopuszczalne normy. Gdy wspomniane azotany są spożywane wraz z wodą pitną, warzywami, owocami, a nawet mięsem, odkładają się w organizmie i przekształcają w szkodliwe azotyny.

Azotyny mają z kolei bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie - mogą doprowadzić do uszkodzenia barwnika hemoglobiny we krwi i niedotlenienia. Co więcej, podwyższony poziom azotynów w organizmie ma działanie kancerogenne. Szczególnie wrażliwe na działanie opisywanych związków chemicznych są dzieci.

Nie dziwi zatem, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od pewnego czasu alarmowało o niepokojących wynikach analizy wód na terenach rolniczych. Jak się okazało, ostatnie badania wskazały, że poziom szkodliwych substancji pochodzących ze sztucznych nawozów uległ obniżeniu.

Działania na rzecz obniżenia zawartości azotanów w wodach

Jak stwierdził wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik, poprawa wyników analizy wód jest efektem wdrażania programu azotanowego, czyli działań mających na celu zniwelowanie wysokiego poziomu azotanów w wodzie pochodzących z rolnictwa.

Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na poprawę opisywanej sytuacji jest realizacja programu rozwoju obszarów wiejskich.

Dużą nadzieję na dalsze postępy w ocenie jakości wód budzi zainteresowanie rolników systemami wspomagania decyzji dotyczącymi racjonalnej gospodarki składnikami nawozowymi.

Rozsądne działania w zakresie stosowania nawozów sztucznych mogą w dalszej perspektywie pozytywnie wpłynąć na jakość wód w Morzu Bałtyckim i zmniejszyć poziom jego dotychczasowego zanieczyszczenia.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl