RolnikInfo.pl
wody azotany

unsplash.com / fot. E. Velasquez

Poziom azotanów w wodach. MRiRW skomentowało sprawę

2 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Podczas uprawy ziemi rolnicy korzystają z preparatów ulepszających jakość gleby, wśród których są m.in. nawozy azotowe na bazie amoniaku. Jeszcze niedawno MRiRW informowało o alarmująco wysokim poziomie azotanów w wodach gruntowych i powierzchniowych na terenach rolniczych. Wedle wiceministra resortu Ryszarda Bartosika, w ostatnim czasie wyniki analizy jakości wód uległy widocznej poprawie.

Informacja o obniżonym poziomie zawartości azotanów w wodach została przekazana podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej.

MRiRW: poziom azotanów w wodach jest niższy

Współczesnego rolnictwa rolnicy nie mogliby wyobrazić sobie bez szeregu rozmaitych nawozów, wśród których ogromną rolę mają nawozy sztuczne, m.in. azotowe na bazie amoniaku.

Stosowane nawozy przedostają się z gleby do okolicznych wód powierzchniowych i gruntowych; są również wchłaniane przez płody rolne. Problem pojawia się, gdy stężenie azotanów na obszarze rolniczym przekracza dopuszczalne normy. Gdy wspomniane azotany są spożywane wraz z wodą pitną, warzywami, owocami, a nawet mięsem, odkładają się w organizmie i przekształcają w szkodliwe azotyny.

Azotyny mają z kolei bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie - mogą doprowadzić do uszkodzenia barwnika hemoglobiny we krwi i niedotlenienia. Co więcej, podwyższony poziom azotynów w organizmie ma działanie kancerogenne. Szczególnie wrażliwe na działanie opisywanych związków chemicznych są dzieci.

Nie dziwi zatem, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od pewnego czasu alarmowało o niepokojących wynikach analizy wód na terenach rolniczych. Jak się okazało, ostatnie badania wskazały, że poziom szkodliwych substancji pochodzących ze sztucznych nawozów uległ obniżeniu.

pole rolnik wypadek

Dramat podczas prac polowych. Maszyna okaleczyła mężczyznę

CZYTAJ DALEJ

Działania na rzecz obniżenia zawartości azotanów w wodach

Jak stwierdził wiceminister MRiRW Ryszard Bartosik, poprawa wyników analizy wód jest efektem wdrażania programu azotanowego, czyli działań mających na celu zniwelowanie wysokiego poziomu azotanów w wodzie pochodzących z rolnictwa.

Kolejnym czynnikiem, który wpłynął na poprawę opisywanej sytuacji jest realizacja programu rozwoju obszarów wiejskich.

Dużą nadzieję na dalsze postępy w ocenie jakości wód budzi zainteresowanie rolników systemami wspomagania decyzji dotyczącymi racjonalnej gospodarki składnikami nawozowymi.

Rozsądne działania w zakresie stosowania nawozów sztucznych mogą w dalszej perspektywie pozytywnie wpłynąć na jakość wód w Morzu Bałtyckim i zmniejszyć poziom jego dotychczasowego zanieczyszczenia.

Czy masz wiedzę na poziomie szkoły podstawowej? Tylko 2,3% osób odpowiada poprawnie na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 7

Pod wpływem intensywnie rozmnażających się glonów, woda w jeziorze przybiera barwę siną, brązową, zieloną. Zjawisko to nazywamy:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Traktorzysta staranował przystanek. Sprawą zajęła się policja

  • Astronomiczne kwoty za nawozy. Prognozy cenowe są niepewne

  • W październiku rusza nabór wniosków o dopłaty do fotowoltaiki. Budżet programu to 200 mln zł

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >