RolnikInfo.pl
nietrzeźwi rolnicy

unsplash.com / fot. Clare Tallamy

Nietrzeźwi rolnicy w pracy. Alarmujące dane

8 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć każdy wie, że prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu jest surowo zabronione, to jednocześnie nie brakuje osób, które w świadomy sposób łamią ten zakaz. Sytuacja staje się niezwykle poważna, jeśli dotyczy rolników, którzy w stanie nietrzeźwości idą do pracy np. z wykorzystaniem ciężkich maszyn rolniczych.

Według badania Alcosense Laboratories aż 28% osób żyjących na terenach wiejskich zna kogoś, kto wykonywał prace rolnicze na niebezpiecznym sprzęcie będąc pod wpływem alkoholu.

Alarmujące dane dotyczące nietrzeźwości

Praca w rolnictwie - czy to z wykorzystaniem maszyn, czy też podczas kontaktu ze zwierzętami - wymaga nieustającej uwagi i ostrożności. Wypadki w gospodarstwach nie są niczym rzadkim - niekiedy kończą się one nie tylko trwałą utratą zdrowia, ale również śmiercią.

Tym bardziej alarmujące są dane badania Alcosense Laboratories, które przeprowadzono w okresie letnim ubiegłego roku na grupie 1045 mieszkańców polskiej wsi.

Okazuje się bowiem, że aż 28% z nich zna kogoś, kto w stanie nietrzeźwości świadomie decydował się na pracę z użyciem niebezpiecznych maszyn w gospodarstwie.

traktor

56-latka wyprzedzała ciągnik. Doszło do czołowego zderzenia

CZYTAJ DALEJ

55% respondentów stwierdziło, że nie zna nikogo, kto pracowałby w polu po spożyciu alkoholu, natomiast 17% osób wyznało, że nie ma na ten temat odpowiedniej wiedzy.

Niebezpieczeństwo w gospodarstwach

Praca w gospodarstwie pod wpływem alkoholu stanowi zagrożenie nie tylko dla osoby, która jest nietrzeźwa, ale nierzadko również dla innych.

Warto również dodać, że za wypadki mające miejsce podczas pracy rolnik nie ma szans otrzymać odszkodowania, jeśli wyjdzie na jaw, że był w tym czasie pod wpływem alkoholu.

Wedle danych KRUS z 2019 roku z tego względu urzędnicy odmówili wypłaty odszkodowania za wypadek przy pracy w gospodarstwie aż 73 razy. W 2020 roku z kwitkiem odesłano kolejnych 53 rolników.

Są to jednak oficjalne dane związane z dokonanymi już kontuzjami - w rzeczywistości niezwykle trudno realnie oszacować, ile osób w Polsce pracuje na polu lub w obejściu po spożyciu wysokoprocentowego napoju.

Jeśli rolnik zostanie przyłapany na tym, że prowadzi maszynę rolniczą (zarówno na drodze publicznej, jak i na polu) pod wpływem alkoholu, ryzykuje utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • PIP kontroluje legalność zatrudnienia w gospodarstwach. Są pierwsze mandaty

  • Ciężarówka z przyczepą runęła do rowu. Odpady mięsne na jezdni

  • Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: cenyrolnicze.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
agritech

Maszyny

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >