Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Nietrzeźwi rolnicy w pracy. Alarmujące dane
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Nietrzeźwi rolnicy w pracy. Alarmujące dane

nietrzeźwi rolnicy
unsplash.com / fot. Clare Tallamy

Choć każdy wie, że prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu jest surowo zabronione, to jednocześnie nie brakuje osób, które w świadomy sposób łamią ten zakaz. Sytuacja staje się niezwykle poważna, jeśli dotyczy rolników, którzy w stanie nietrzeźwości idą do pracy np. z wykorzystaniem ciężkich maszyn rolniczych.

Według badania Alcosense Laboratories aż 28% osób żyjących na terenach wiejskich zna kogoś, kto wykonywał prace rolnicze na niebezpiecznym sprzęcie będąc pod wpływem alkoholu.

Alarmujące dane dotyczące nietrzeźwości

Praca w rolnictwie - czy to z wykorzystaniem maszyn, czy też podczas kontaktu ze zwierzętami - wymaga nieustającej uwagi i ostrożności. Wypadki w gospodarstwach nie są niczym rzadkim - niekiedy kończą się one nie tylko trwałą utratą zdrowia, ale również śmiercią.

Tym bardziej alarmujące są dane badania Alcosense Laboratories, które przeprowadzono w okresie letnim ubiegłego roku na grupie 1045 mieszkańców polskiej wsi.

Okazuje się bowiem, że aż 28% z nich zna kogoś, kto w stanie nietrzeźwości świadomie decydował się na pracę z użyciem niebezpiecznych maszyn w gospodarstwie.

55% respondentów stwierdziło, że nie zna nikogo, kto pracowałby w polu po spożyciu alkoholu, natomiast 17% osób wyznało, że nie ma na ten temat odpowiedniej wiedzy.

Niebezpieczeństwo w gospodarstwach

Praca w gospodarstwie pod wpływem alkoholu stanowi zagrożenie nie tylko dla osoby, która jest nietrzeźwa, ale nierzadko również dla innych.

Warto również dodać, że za wypadki mające miejsce podczas pracy rolnik nie ma szans otrzymać odszkodowania, jeśli wyjdzie na jaw, że był w tym czasie pod wpływem alkoholu.

Wedle danych KRUS z 2019 roku z tego względu urzędnicy odmówili wypłaty odszkodowania za wypadek przy pracy w gospodarstwie aż 73 razy. W 2020 roku z kwitkiem odesłano kolejnych 53 rolników.

Są to jednak oficjalne dane związane z dokonanymi już kontuzjami - w rzeczywistości niezwykle trudno realnie oszacować, ile osób w Polsce pracuje na polu lub w obejściu po spożyciu wysokoprocentowego napoju.

Jeśli rolnik zostanie przyłapany na tym, że prowadzi maszynę rolniczą (zarówno na drodze publicznej, jak i na polu) pod wpływem alkoholu, ryzykuje utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: cenyrolnicze.pl

Tagi: Alkohol Wino