Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Przechowujesz paliwo w gospodarstwie? Pamiętaj o tych zasadach
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 09.02.2025 14:56

Przechowujesz paliwo w gospodarstwie? Pamiętaj o tych zasadach

Kanister
Fot. Getty Images, Canva

Jeżeli przechowujesz w swoim gospodarstwie paliwo, musisz pamiętać o obowiązujących w Polsce regulacjach. Każdy rolnik powinien wiedzieć, kiedy wystarczy mu do tego sam garaż, a kiedy musi już postawić specjalny zbiornik i jakich formalności w związku z tym dopełnić. Jak przechowywać paliwo w gospodarstwie zgodnie z prawem?

Można przechowywać własne paliwo - ale w granicach prawa

Przechowywanie własnego paliwa w gospodarstwie jest przede wszystkim znaczną oszczędnością czasu. Zdejmuje z gospodarza ciężar częstego jeżdżenia na stację, aby uzupełniać stale tworzące się braki w bakach. Rolnicy mogą legalnie przechowywać paliwo w swoim gospodarstwie, jednak muszą pamiętać o zachowaniu procedur i przestrzeganiu przepisów. 

Ciągnik na polu
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Paliwo jest substancją łatwopalną, a więc niebezpieczną. Ponadto jego niewłaściwe przechowywanie może stanowić zagrożenie dla życia — przez wdychanie oparów, zanieczyszczanie gleby, lub potencjalny wybuch i pożar.

Niezwykłe odkrycie w polskich lasach. Badacze zdumieni. To unikat w skali kontynentu Nowe kontrole w gospodarstwach. Rolnicy nie będą zadowoleni

Jak przechowywać małe ilości paliwa?

Mniejsze ilości paliwa, które nie wymagają budowy osobnego zbiornika, można przechowywać w urządzeniach, instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych z materiałów, co najmniej trudno zapalnych, odprowadzających ładunek elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcie i zabezpieczonych przed stłuczeniem.

Nadają się do tego również duże garaże (powyżej 100 m kw.) - tam dopuszczalne jest przechowywanie paliw w przypadku, gdy są one niezbędne do eksploatacji pojazdu i są przechowywane w opakowaniach jednostkowych wykorzystywanych w handlu detalicznym.

Trzeba pamiętać, że w małych garażach (poniżej 100 m kw.) wolnostojących, wykonanych z materiałów niepalnych, dopuszczalne jest przechowywanie do 200 l oleju napędowego lub benzyny, a w innych garażach niż wolnostojące ilości można trzymać do 60 l. Najmniejsze ilości można zagospodarować w naczyniach metalowych lub innych dopuszczonych do tego celu posiadających szczelne zamknięcie. 

Warto też zadbać by w bliskim otoczeniu zbiornika z olejami napędowymi znalazły się piach, gaśnice, koce gaśnicze itp. Podczas pracy przy nalewaniu paliwa należy stosować odzież roboczą oraz rękawice i fartuch gumowy - podkreśla KRUS

Rolnicy, którzy chcą przechowywać znaczne ilości paliwa, muszą zbudować specjalny zbiornik. Gdzie może powstać taka konstrukcja i ile maksymalnie paliwa możemy w niej zmagazynować?

Zobacz też: Rewolucja w hodowli bydła. W Polsce powstanie zrobotyzowana obora dla krów

Największe ilości paliwa należy zmagazynować w specjalnym zbiorniku

Rolnik może przechowywać olej napędowy na własny użytek, w specjalnych zbiornikach naziemnych dwupłaszczowych o pojemności do 5000 l. 

- Zbiorniki dwuścienne, zrobione są z dwóch warstw stali lub tworzywa sztucznego z bardzo małą przestrzenią między nimi. Składają się one ze zbiornika wewnętrznego – właściwego, w którym magazynowany jest olej napędowy oraz płaszcza zewnętrznego, który musi pomieścić co najmniej 110% projektowej objętości oleju ze zbiornika wewnętrznego – właściwego - przypominają przedstawiciele KRUS.

Ciągnik
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News

Rurociągi i zawory oraz wszelkiego rodzaju osprzęt (pompa, wąż, pistolet etc.) bezwzględnie muszą zostać umieszczone w obrębie płaszcza zewnętrznego, bądź w skonstruowanym systemie bezpieczeństwa, który zagwarantuje, że olej napędowy nie będzie przeciekać do gruntu. Zbiornik należy zgłosić do Urzędu Dozoru Technicznego. Największe zbiorniki wymagają ponadto regularnych badań technicznych, pozwalających na ocenę ich stanu i serwisowanie, w razie potrzeby. 

 Jeśli jego pojemność nie przekracza 2500 l na tym formalności się kończą. W przypadku większych zbiorników konieczne jest przeprowadzanie, co dwa lata odpłatnych badań - podkreśla KRUS. 

Punkt przechowywania paliwa musi spełniać odpowiednie normy. Powinien być zabezpieczony przed działaniem otwartego ognia, oświetlony naturalnym światłem, wentylowany oraz zbudowany z materiałów niepalnych. Powierzchnia, na której stoi powinna być wyrównana i utwardzona — to wszystko chroni przed potencjalnym mechanicznym zniszczeniem i niekontrolowanym wyciekiem paliwa.

Zbiorniki z paliwem należy posadowić z dala od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej (w odległości co najmniej 10 metrów od nich), a także nie bliżej niż 5 metrów od innych obiektów budowalnych i granicy sąsiedniej działki. Odległości te mogą być o połowę mniejsze, gdy pomiędzy zbiornikiem a tymi obiektami zastosowano ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej co najmniej REJ 120. Miejsce składowania paliwa powinno być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych oraz dzieci - informują przedstawiciele KRUS.