Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Rewolucja w hodowli bydła. W Polsce powstanie zrobotyzowana obora dla krów
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 08.02.2025 14:45

Rewolucja w hodowli bydła. W Polsce powstanie zrobotyzowana obora dla krów

W Polsce powstanie zrobotyzowana obora dla krów
Fot. Tofotografie – Getty Images

W Polsce ma powstać największa w kraju, a zarazem i w Europie zrobotyzowana obora dla krów mlecznych. Ta rewolucyjna inwestycja warta kilkadziesiąt milionów złotych może mieć znaczący wpływ na stan hodowli bydła w Polsce. Znana jest już data rozpoczęcia budowy. 

Rewolucja w hodowli bydła

Obecnie w Polsce toczy się dyskusja na temat dobrostanu zwierząt i szuka się sposobów na przeciwdziałanie nadużyciom. Omawiana właśnie tak zwana “ustawa łańcuchowa” rozbija się w większości o zwierzęta towarzyszące takie jak psy czy koty, ale jedną z propozycji jest oddanie większej kontroli w ręce aktywistów i ich organizacji. 

Różnej maści ekolodzy potrafią być uciążliwym problemem dla rolników, zwłaszcza tych, którzy hodują krowy, gdyż bardzo często nie rozumieją zasad hodowli ani nie znają rzeczywistych potrzeb tych zwierząt. Sprawa się toczy, więc na ostateczny kształt ustawy trzeba będzie jeszcze poczekać. Tymczasem opolski Ośrodek Hodowli Zarodowej rozpoczyna inwestycję, która według zapewnień ma nie tylko zrewolucjonizować sposoby hodowli krów, ale również znacząco wpłynąć na ich dobrostan. 

krowy
hodowla krów w Polsce, fot. Wojciech Olkusnik/East News
Dziki zachód na północy Polski. Mieszkańcy gminy terroryzowani przez tajemnicze zwierzęta "System do niszczenia ludzkich żyć". Burza wokół ustawy łańcuchowej, nowe obowiązki spadną na rolników

Zrobotyzowana obora pomieści setki krów

Inwestycja o szacunkowej wartości 50 milionów złotych to pomysł opolskiego Ośrodka Hodowli Zarodowej “Głogówek”. Należące to skarbu państwa gospodarstwo specjalizuje się w hodowli krów rasy czerwono-białej, ich zwierzęta przodują w krajowych rankingach i na wystawach bydła. Pod koniec 2024 roku w OHZ utrzymywano ponad 1,6 tysiąca krów oraz półtora tysiąca świń — w ramach rezerwy krajowej trzody chlewnej. 

Projekt zrobotyzowanej obory zakłada stworzenie nowoczesnego miejsca dla około 800 krów mlecznych. fot. pixabay.jpg
Projekt zrobotyzowanej obory zakłada stworzenie nowoczesnego miejsca dla około 800 krów mlecznych, fot. pixabay/Canva

Jak przekazał w rozmowie z PAP prezes OHZ — Arkadiusz Kożuszko, w ramach inwestycji nawiązano już ważne współprace naukowe, aby z nowej placówki mogli korzystać również naukowcy, weterynarze, studenci oraz uczniowie kierunków rolniczych. Projekt zrobotyzowanej obory zakłada stworzenie nowoczesnego miejsca dla około 800 krów mlecznych.   W tym przypadku roboty zostaną wykorzystane na skalę przemysłową. Na jakich zasadach ma działać obora? 

Mechanika zrobotyzowanej obory

Zrobotyzowana obora będzie działać na zasadach ruchu kierowanego. Przez specjalne bramki selekcyjne krowy będą automatycznie kierowane na stanowiska do udoju, do stołu paszowego i na koniec na legowiska. Wszystko ma być nadzorowane przez system komputerowy, dzięki temu nakłady ludzkiej pracy będą mniejsze. Projekt nowoczesnej obory w założeniu ma również podnieść dobrostan zwierząt hodowlanych. 

Powstanie zrobotyzowanej obory wesprze również Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Planowo prace budowlane ruszą w 2026 roku. Najprawdopodobniej budynek zostanie oddany do użytkowania w 2028 r. 

Zautomatyzowane obory dla krów mlecznych już pojawiają się w Polsce np. na Mazowszu, jednak żadna z nich nie jest aż tak duża i zaawansowana technologicznie jak wspomniany projekt. To olbrzymia inwestycja oraz szansa na rewolucjonizowanie hodowli bydła w Polsce.