Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > "Przyjmę ziemię". Nie odpowiadaj na takie ogłoszenie, rolnicy wpadają jeden po drugim
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 29.04.2025 09:30

"Przyjmę ziemię". Nie odpowiadaj na takie ogłoszenie, rolnicy wpadają jeden po drugim

działka
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ogłoszenia na płotach czy słupach, które informują o tym, że ktoś odda lub przyjmie ziemię to dość częsty widok na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Choć transakcja może wydawać się korzystna, to jednak lepiej się zastanowić przed skorzystaniem z niej. W takim przypadku obie strony mogą narazić się na kłopoty prawne. 

"Przyjmę ziemię". Takie ogłoszenia to częsty widok na wsi

Ziemia i gruz mogą być użytecznymi odpadami, a więc osoby, które planują budowę domu, pracę w ogrodzie lub utwardzenie większej powierzchni np. drogi często są adresatami wspomnianych wyżej ogłoszeń. Tego typu transakcje są o tyle atrakcyjne, że zazwyczaj za pozyskany “towar” nie trzeba płacić, lub jest to kwota symboliczna. Ktoś chce pozbyć się zalegających odpadów, a druga osoba chętnie je wykorzysta do swoich celów. 

Jednakże według polskiego prawa ziemią i gruzem nie można dowolnie gospodarować, nawet jeżeli są pozyskane z naszej własnej działki. Obowiązujące przepisy ściśle regulują te kwestie i dobrze się z nimi zapoznać, żeby uniknąć niepotrzebnych kontroli i kar. 

ziemia
Wywożenie ziemi z własnej działki może być nielegalne, fot. Bigc Studio/Canva

ZOBACZ TEŻ: Ten zasiłek należy się wielu rolnikom. KRUS informuje o procedurach kontrolnych

Patryk Wołosz, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Rolniku, dostaniesz marne grosze. Wstrzymują dostawy na granicach
Odstraszy szerszenie, gdzie pieprz rośnie. Wystarczy, że wrzucisz do doniczki i podpalisz Oszuści polują na rolników. Na te oferty trzeba uważać

Przepisy dotyczące pozyskiwania ziemi i gruzu

Polskie prawo dokładnie określa, co można zrobić z ziemią lub gruzem pozyskanymi na naszej własnej działce. Jeżeli te materiały nie zostaną wykorzystane w miejscu ich wydobycia, takie działanie może zostać potraktowane jako prowadzenie odzysku bez zezwolenia. Zresztą nie tylko zezwolenie jest potrzebne, ustalone są także limity określające ile gruzy czy ziemi można nawieźć na jeden metr kwadratowy działki. To wynika z ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku oraz z rozporządzenia z 2 stycznia 2020 roku, dotyczącego katalogu odpadów. 

Ustawa o odpadach 

DZIAŁ I. Przepisy ogólne 
Rozdział 1. Zakres ustawy

Ustawa określa środki służące ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi przez zapobieganie powstawaniu odpadów i zmniejszenie ich ilości oraz negatywnego wpływu wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi, a także przez zmniejszenie całkowitego wpływu użytkowania zasobów oraz poprawę efektywności takiego użytkowania, w celu przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Art. 2. Wyłączenie stosowania przepisów ustawy

Przepisów ustawy nie stosuje się do:
1) gazów i pyłów wprowadzanych do atmosfery;
2) gruntu w pierwotnym położeniu (w miejscu), w tym niewydobytej zanieczyszczonej gleby, i budynków trwale związanych z gruntem;
3) niezanieczyszczonej gleby i innych materiałów występujących w stanie naturalnym, wydobytych w trakcie robót budowlanych, pod warunkiem że materiał ten zostanie wykorzystany do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym został wydobyty […] 

ziemia, gruz
Przepisy dokładnie określają ile ziemi i gruzu można pozyskać na własnej działce,  fot. Kiran Thakur –  Getty Images

Zgodnie z obowiązującymi przepisami niezanieczyszczona gleba oraz inne materiały pozyskane w trakcie robót budowlanych są traktowane jako odpady, chyba że zostały wykorzystane ponownie, na potrzeby własne, w miejscu ich wydobycia. Najczęściej chodzi o utwardzenie lub podwyższenie działki. Trzeba jednak przestrzegać wyznaczonych limitów, a w niektórych przypadkach konieczne będzie również postaranie się o zezwolenie. 

Tego nie wolno robić z ziemią i gruzem

Jeśli ktoś przywozi ziemię i gruz na działkę, aby podwyższyć teren np. pod budowę domu, szopy czy garażu, musi mieć zezwolenie budowlane. Bez takiego dokumentu można przywieźć maksymalnie do 200 kg ziemi na jeden metr kwadratowy działki, co przekłada się na podwyższenie jej o ok. 20-25 cm, w przypadku gruzu będzie to ok. 15 cm. Każda ilość powyżej tego limitu może zostać potraktowana jako odpad.

Z kolei jeśli ktoś chce podnieść teren niedaleko koryta wody np. przy rzece lub jeziorze, musi się postarać jeszcze o zgodę wodnoprawną. Natomiast prawo zabrania zwożenia ziemi na grunty rolne. 

O stosowne pozwolenia należy się zwrócić do marszałka województwa, starosty lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Dobrze jest również wcześniej upewnić się, czy teren, o który nam chodzi, nie znajduje się na obszarze, na którym obowiązują zakazy utwardzania, przyjmowania, wysypywania i gromadzenia odpadów oraz zmian w ukształtowaniu terenu. 

Jeśli ktoś złamie te przepisy i przekroczy wyznaczone limity i przyjmie od kogoś większą ilość ziemi czy gruzu, może narazić się na nieprzyjemności i konsekwencje finansowe. Uprawnione do tego władze mogą nakazać niezwłoczne usunięcie materiałów uznanych za odpady.