Wielkie święto rolników. Życzenia płyną ze wszystkich stron

15 maja to data, która w szczególności jest poświęcona tym, którzy swoje życie poświęcili pracy na gospodarstwie. Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rolnika oraz wspomnienie patrona wszystkich tych, którzy zajmują się rolnictwem. To wyjątkowy czas, aby docenić ciężką pracę ludzi, którzy zajmują się jedną z najstarszych i najważniejszych dzień gospodarki.
15 maja przypada Międzynarodowy Dzień Rolnika
15 maja przypada wspomnienie świętego Izydora Oracza, który jest patronem rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych, a także patronuje wszystkim osobom, które zajmują się zwierzętami. Święto dedykowane współczesnym rolnikom również jest obchodzone w tej dacie, aby zwrócić uwagę na codzienny trud oraz coraz większe wyzwania związane z wykonywaniem tego zawodu.
Rolnicy są filarem niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w kraju, dlatego trzeba docenić ich prace i okazać szacunek nie tylko dziś, ale również w pozostałe dni roku. Dzień Rolnika ma jednak ważny wymiar symboliczny, o którym pamiętają różne organizacje rolnicze, zarówno społeczne jak i rządowe.
Ostatnie tygodnie nie były najłatwiejsze dla rolników, plantatorów i sadowników, głównie ze względu na niszczycielskie skutki zmian pogodowych. Niech więc wspomnienie patrona wszystkich trudniących się pracą na roli i w gospodarstwie będzie okazją do skierowania myśli na bardziej pozytywne tory, bo w końcu jak głosi ludowe przysłowie “święty Izydor wołkami orze, a kto go prosi, temu pomoże”. A trzeba przyznać, że święty Izydor był postacią nietuzinkową.


Rolnicy mają niezwykłego patrona
Trzeba przyznać, że rolnicy mają niezwykłego patrona. Święty Izydor pochodził z Hiszpanii i urodził się około 1080 roku w Madrycie. Jednak bieda zmusiła rodzinę do przeniesienia się na wieś. Młody wówczas chłopak chciał wesprzeć bliskich, dlatego najmował się do pracy jako parobek u bogatych sąsiadów. Podobno w spadku po swoich rodzicach otrzymał jedynie pług, z którym jest często przedstawiany w ikonografii.
Według legendy Izydor był bardzo pobożny i wiele czasu spędzał na modlitwie, co nie zawsze podobało się gospodarzom, u których pracował. Nie mogli się jednak nadziwić, że wszystkie prace, które mu zlecali, były wykonywane na czas. Pewnego razu jedne z nich postanowił podpatrzeć najętego parobka i to, co wtedy zobaczył, przerosło jego oczekiwania. Zobaczył modlącego się Izydora, a kiedy ten pogrążony był w kontemplacji, orkę za niego wykonywał anioł.

Kiedy Izydor ożenił się Marią Toribią para małżonków przeniosła się do Madrytu, gdzie osiedliła się na stałe. Rozmodlony oracz zasłynął z pobożności oraz uczynków miłosierdzia, mówiło się nawet, że potrafi nakarmić wszystkich zgłaszających się do nie go głodnych, a jedzenie w jego garnku nigdy się nie kończy. Izydor zmarł około 1130 roku i został pochowany na cmentarzu św. Andrzeja. Kilkadziesiąt lat później jego relikwie zostały przeniesione do kościoła, w którym został kiedyś ochrzczony, a wieści o cudach dziejących się za wstawiennictwem rolnika zaczęły przyciągać w tamto miejsce wielu pielgrzymów.
Beatyfikacji Izydora dokonał papież Paweł V a kanonizacji Grzegorz XV i od tamtej pory święty jest czczony przez wspólnotę Kościoła. Również w Polsce rozwiną się jego kult, który często wykracza poza aspekty religijne. Świadczą i tym chociażby liczne przysłowia ludowe, a oto kilka z nich:
Na Izydora pusta komora.
Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.
Na świętego Izydora dla bociana pora.
Najlepsze życzenia dla wszystkich rolników
15 maja wiele organizacji społecznych i rządowych pamiętało o polskich rolnikach. Swoje życzenia w imieniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożył prezes ARiMR — Wojciech Legawiec.
Drogie Rolniczki i Drodzy Rolnicy,
z okazji Waszego święta życzę, by patronujący rolnikom św. Izydor Oracz, którego wspominamy właśnie dzisiaj, otaczał Was na co dzień swoją opieką, strzegł upraw i zwierząt w gospodarstwach, by nic nie zniweczyło wysiłków Waszej pracy. Niech ten rok przyniesie obfite plony i godną za nie zapłatę. Dziękuję za Wasz trud i troskę, by w polskich domach nie zabrakło chleba — czytamy na stronie ARiMR.

Ale nie tylko Legawiec zdobył się na taki symboliczny gest. Swoje życzenia przekazał także poseł na Sejm — Mirosław Maliszewski czy Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.
Redakcja portalu RolnikINFO również nie zapomina tego wyjątkowego dnia o swoich czytelnikach. W Międzynarodowym Dniu Rolnika kierujemy do Was słowa uznania za trudną i niezwykle odpowiedzialną pracę. Życzymy ponadto sprzyjających warunków do dalszego rozwoju gospodarstw rolnych, stabilność rynku, lepszego wsparcia instytucjonalnego oraz społecznego szacunku.




































