KRUS ma ręce pełne roboty, rekordowa liczba wniosków. Rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzje

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego od kilku miesięcy pobiera wniosku o świadczenie, którego wypłata ruszy już wkrótce. Wygląda na to, że instytucja ma pełne ręce roboty. Dokumentów jest wiele, a rolnicy się niecierpliwią. Te środki będą znaczącym ułatwieniem w wielu gospodarstwach domowych.
KRUS zabezpiecza polskich rolników
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) to instytucja państwowa działająca w Polsce od 1991 roku. Została powołana ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, a jej głównym zadaniem jest obsługa systemu ubezpieczeń społecznych dla osób pracujących w rolnictwie — zarówno rolników indywidualnych, jak i członków ich rodzin.
Wśród przykładowych świadczeń wypłacanych przez KRUS warto wymienić przede wszystkim:
- emeryturę rolniczą,
- rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy,
- zasiłek chorobowy,
- zasiłek macierzyński.

Świadczenia w KRUS przyznawane są na podstawie określonych warunków ustawowych — przede wszystkim stażu ubezpieczenia oraz zdarzeń (np. choroba, wypadek, osiągnięcie wieku). W większości przypadków decyzje podejmowane są po złożeniu odpowiednich wniosków i dokumentów, a niekiedy po badaniach lekarskich przeprowadzanych przez komisję KRUS.
Nie tak dawno temu rozpoczął się nabór na kolejne świadczenie, którego wypłatą zajmie się ta instytucja. Liczba jest wyjątkowo wysoka, KRUS właśnie rozpoczął ich rozpatrywanie.

Do KRUS wpłynęło prawie 100 tys. wniosków
Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce obowiązują przepisy umożliwiające pobieranie całkowicie nowego świadczenia, które ma ułatwić funkcjonowanie polskim emerytom, zarówno tym ubezpieczonym w ZUS, jak i w KRUS.
Prawo do dodatkowych środków przysługuje osobom, które spełniają następujące warunki:
- osiągnęły wiek emerytalny (60 lat — kobieta, 65 lat — mężczyzna),
- pozostawały w związku małżeńskim aż do śmierci współmałżonka,
- nabyły prawo do renty rodzinnej najwcześniej 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
- nie zawarły nowego małżeństwa — po ślubie prawo do renty wdowiej wygasa.
Osoba uprawniona do uzyskiwania nowego świadczenia może skorzystać z jednego z dwóch głównych wariantów. Może pobierać pełną rentę rodzinną oraz 15 proc. własnego świadczenia, lub pełne własne świadczenie i 15 proc. renty rodzinnej.

Aby otrzymać rentę wdowią, trzeba złożyć w dowolnym organie emerytalno-rentowym (KRUS, ZUS, WBE, ZER-MSWiA lub BESW) odpowiedni wniosek — formularz oznaczony symbolem ERWD, dotyczący ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Druk ten został udostępniony 1 stycznia 2025 roku.
Wypłata renty wdowiej ruszy od 1 lipca 2025 roku, pod warunkiem że wniosek zostanie złożony do 31 lipca 2025 roku. Jest już jasne, jaka liczba wniosków w KRUS i kto najczęściej decyduje się na jego złożenie. Instytucja podejmuje już odpowiednie kroki.
Zobacz: Porównali polskie i niemieckie emerytury rolnicze. Na to można liczyć po 30 latach pracy
KRUS rozpoczyna rozpatrywanie wniosków
Warto zaznaczyć, że do tej pory, przed zmianą prawa, możliwe było pobieranie tylko jednego, wybranego lub wyższego świadczenia. Od początku 2025 roku wdowy i wdowcy mogą zdecydować, w jakiej konfiguracji chcą otrzymywać obydwie kwoty pieniędzy.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że do tej pory o rentę wdowią ubiega się niezwykle duża liczba osób, a warto dodać, że jest jeszcze sporo czasu na złożenie wniosku.
Przez cztery miesiące tego roku do Oddziałów Regionalnych KRUS wpłynęło 96 954 wniosków o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku tzw. rentę wdowią - poinformowała KRUS.
Najwięcej takich dokumentów złożono w regionach Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski, a najmniej — w oddziałach KRUS w Zielonej Górze, Opolu i Koszalinie. Wiadomo również, na jakim etapie są prace dotyczące ich rozpatrywania.
Rozpatrywanie wniosków o rentę wdowią KRUS rozpocznie w maju, a pierwsze wypłaty tych świadczeń planowane są na 7 lipca - poinformowano.
Według informacji przekazanych przez dyrektorkę Biura Świadczeń KRUS, Iwonę Kaszubę, wnioski o rentę wdowią są najczęściej składane osobiście przez upoważnionych, wiele osób wybiera również drogę pocztową. Elektroniczna skrzynka jest wykorzystywana znacznie rzadziej.
O rentę wdowią częściej występują kobiety. To od nich pochodzi 86 proc. wniosków - wskazała Kaszuba.
Może to wynikać z kilku istotnych czynników. Przede wszystkim według statystyk kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, są częściej młodsze od swoich mężów, a także otrzymują średnio niższe świadczenia emerytalne.




































