Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Zrób to, a mszyce w mig wyniosą się z ogrodu. Te naturalne sposoby działają cuda
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 13.05.2025 14:40

Zrób to, a mszyce w mig wyniosą się z ogrodu. Te naturalne sposoby działają cuda

mszyce
Fot. schulzie – Getty Images

Mszyce to niechciane lokatorki polskich ogrodów i choć mają niewielkie rozmiary, mogą wyrządzić wiele szkód i siać spustoszenie w uprawach. Walka z tymi szkodnikami jest mozolna i wymaga zdecydowanych działań. Pestycydy to sposób na szybkie załatwienie sprawy, jednak środki chemiczne mogą źle wpłynąć na rośliny i glebę. Jest jednak naturalna alternatywa, a do tego jest znacznie tańsza. 

Mszyce — niechciane lokatorki polskich ogrodów

Należące do rzędu pluskwiaków mszyce to maleńkie, roślinożerne szkodniki, które występują naturalnie głównie w strefie klimatu umiarkowanego. Z powodu swojej liczebności oraz szybkiego tempa rozmnażania owady te mogą wyrządzić znaczące szkody w uprawach ogrodniczych, sadowniczych i rolniczych. 

Mszyce żywią się głównie sokiem roślinnym, który pobierają z tkanek przewodzących roślin za pomocą specjalnie przystosowanego aparatu gębowego typu kłująco-ssącego. W Polsce zidentyfikowano prawie 700 różnych gatunków pluskwiaków tego typu, między innymi mszycę kapuścianą, różaną, jabłoniową, zbożową czy burakową. Wiele z nich przy ciepłej i suchej porze może rozmnażać się partenogenetycznie, czyli bez udziału samców, co często powoduje gwałtowny wzrost populacji. 

Nie należy się jednak poddawać, kiedy okaże się, że rośliny w naszym ogrodzie czy w domu zaatakowały te szkodniki. Nie ma co skazywać upraw na stracenie, a sięgnięcie po chemiczne środki ochrony powinno być ostatecznością. Istnieje całkiem skuteczna alternatywa i nie tak trudno ją zastosować. 

mszyce

ZOBACZ TEŻ: Posadź przy altanie. Nie tylko oczaruje zapachem, ale na dobre odstraszy komary

Patryk Wołosz, Ursula von der Leyen
Unijny zakaz coraz bliżej. Lepiej się przygotuj
Wystarczy, że wsadzisz w ogrodzie. Ta roślina na dobre odstraszy nornice i krety Zaczęły już pojawiać się na rzepaku. Groźne szkodniki mogą zniszczyć uprawy

Mszyce mogą wyrządzić wielkie szkody w ogrodach i na plantacjach

Mszyce są szkodnikami, które są w stanie doszczętnie zniszczyć uprawy, a nawet dostać się do domów i zaatakować rośliny doniczkowe. Ich żerowanie prowadzi do osłabienia roślin, zahamowania ich wzrostu, deformacji liści oraz pędów, a także do spadku plonów. Oprócz tego te pluskwiaki wydzielają spadź, czyli lepką substancję będącą pożywką dla grzybów sadzakowych, które ograniczają proces fotosyntezy.

W przypadku dużego zasiedlenia wspomnianych pasożytów, kolonie mszyc mogą doprowadzić do obumarcia młodych roślin lub znacznego pogorszenia ich kondycji, w konsekwencji uprawy będą bardziej podatne na ataki innych szkodników oraz chorób. 

W zwalczaniu mszyc warto w pierwszej kolejności sięgnąć po metody naturalne, które są bezpieczne dla środowiska, roślin oraz organizmów pożytecznych. Co więcej, niektóre owady np. biedronkowce są naturalnymi wrogami pluskwiaków i pomagają w ich likwidacji. Natomiast skuteczne i ekologiczne opryski można przygotować samodzielnie, korzystając z łatwo dostępnych składników. Wystarczy zmieszać składniki w odpowiednich proporcjach i zastosować oprysk. Wielu ogrodników rekomenduje zwłaszcza jedną metodę.  

biedronka, mszyce
Niektóre owady np. biedronkowce są naturalnymi wrogami pluskwiaków i pomagają w ich likwidacji, fot. East News 

Tak pozbędziesz się mszyc. Naturalne sposoby mogą zdziałać cuda

Postawienie na naturalne opryski nie zakłóca równowagi biologicznej w ogrodzie, w końcu głównie po to uprawia się na działkach i w przydomowych ogródkach owoce i warzywa, aby cieszyć się ekologicznymi plonami, a nie skażonymi pestycydami. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na to, którą z naturalnych metod się wybierze, należy ją stosować systematycznie. 

Na takie domowe opryski nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy, ani specjalnie wykupywać długiej listy składników — większość z nich najprawdopodobniej już posiadamy. Oto kilka sprawdzonych receptur. 

Wyciąg z czosnku

  • Składniki: 5 ząbków czosnku, 1 litr wody.
  • Przygotowanie: Czosnek rozgnieść, zalać wodą i odstawić na 24 godziny. Przecedzić i opryskiwać rośliny raz w tygodniu.

Napary z pokrzywy

  • Składniki: 1 kg świeżej pokrzywy, 10 litrów wody.
  • Przygotowanie: Pokrzywę zalać wodą i odstawić na 24–48 godzin. Po odcedzeniu używać jako oprysk. Działa również wzmacniająco na rośliny.

Oprysk z szarego mydła

  • Składniki: 20 g szarego mydła (bez dodatków chemicznych), 1 litr wody.
  • Przygotowanie: Mydło rozpuścić w ciepłej wodzie, ostudzić i opryskiwać dokładnie wszystkie części rośliny, w tym spód liści.

Pond to wyciąg z cebuli lub papryczki chili działa odstraszająco na mszyce, należy jednak przetestować wcześniej preparat na małym fragmencie rośliny, aby uniknąć uszkodzeń. Najnowszym hitem wśród ogrodników jest natomiast oprysk z rabarbaru. Trzeba pokroić 500 gramów liści i gotować przez 30 minut w 3 litrach wody. Tak przygotowany wywar należy zostawić do całkowitego przestudzenia, a potem odcedzić i jest już gotowy do zastosowania. 

Zarówno profesjonalni ogrodnicy jak i amatorzy coraz chętniej sięgają po naturalne metody. To znacznie bardziej zrównoważona i odpowiedzialna walka ze szkodnikami. Warto tutaj zaznaczyć, że natura sama dostarcza wielu narzędzi do walki ze szkodnikami. Obecność pożytecznych owadów, właściwa pielęgnacja roślin, a także wykorzystanie domowych oprysków na bazie ziół i naturalnych składników może znacząco ograniczyć występowanie mszyc i zapobiec poważniejszym szkodom. Jednakże skuteczność takich działań zależy od systematyczności, obserwacji oraz szybkiej reakcji na pierwsze objawy obecności pasożytów.