Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Zjedzą twoje owoce w ciągu kilku godzin. W ten sposób powstrzymasz je przed atakiem
Julia Bogucka
Julia Bogucka 14.05.2025 11:39

Zjedzą twoje owoce w ciągu kilku godzin. W ten sposób powstrzymasz je przed atakiem

Szpak czereśnia
Fot. SurkovDimitri/Getty Images/CanvaPro

Drzewka owocowe, które chętnie sadzimy w naszych ogrodach, są narażone na wiele zagrożeń. Jednym z nich są szpaki, które chętnie wyjadają czereśnie, wiśnie czy śliwki. Walka z nimi jest prawdziwym utrapieniem, a niekiedy na gałęziach nie zostaje żaden owoc do skosztowania. Jest jednak kilka sposobów na to, aby pozbyć się problemu.

Polacy uwielbiają sadzić drzewka owocowe

Sadownictwo, nawet w skali mikro, to polska tradycja, która trwa już od setek lat. W wielu ogrodach możemy spotkać liczne drzewka owocowe, które pozwalają nam na oszczędność pieniędzy oraz na utrzymanie świadomości na temat tego, co spożywamy. Warto również pamiętać o tym, że takie rośliny pięknie kwitną wiosną, co sprawia, że ogród zaczyna wyglądać jak z bajki.

Wśród drzew owocowych, które najczęściej sadzimy w swoich ogrodach, warto wyróżnić:

  • jabłonie, 
  • śliwy, 
  • grusze, 
  • wiśnie,
  • czereśnie
jabłonka.jpg
Fot. Slatan/CanvaPro

Wszystko zależy od preferencji oraz potencjalnego przeznaczenia owoców, które pojawią się na gałęziach.

Jabłka są tanie i wszechstronne, a także dobrze znoszą polski klimat i mają wiele odmian. Śliwki z kolei utrzymują swoją popularność między innymi ze względu na możliwość produkcji powideł, kompotów i suszonych owoców. Z wiśni możemy zrobić dżemy czy nalewki, a czereśnie to jedne z ulubionych przekąsek Polaków do spożywania na surowo.

Niestety sadzone przez nas drzewka owocowe są narażone na wiele różnorodnych zagrożeń. Warto z nimi zawalczyć, kiedy jest szansa, bo inaczej możemy zostać bez ulubionych owoców.

Pelargonie to już przeżytek. To królowa nie tylko ogrodów, ale i balkonów Zrób to, a mszyce w mig wyniosą się z ogrodu. Te naturalne sposoby działają cuda

Takie zagrożenia czyhają na drzewka owocowe w ogrodzie

Drzewka owocowe sadzone w polskich ogrodach są narażone na różne zagrożenia, zarówno naturalne, jak i wynikające z działalności człowieka. Mogą być powodowane przez czynniki atmosferyczne, takie jak przymrozki wiosenne, susza czy grad. Naturalna jest również możliwość wystąpienia różnorodnych chorób roślin, takich jak parch jabłoni i gruszy czy kędzierzawość liści brzoskwini.

Również ludzie mogą popełnić wiele błędów podczas uprawy drzewek owocowych. Do najpopularniejszych zalicza się przede wszystkim:

  • złe cięcie — zbyt mocne lub w złym terminie osłabia drzewa i zwiększa ryzyko infekcji,
  • nieprawidłowe podlewanie — zbyt rzadkie lub nadmiar wody mogą prowadzić do gnicia korzeni,
  • zbyt gęste sadzenie — utrudnia cyrkulację powietrza, sprzyjając chorobom grzybowym,
  • brak zabezpieczenia zimą — np. nieosłonięcie pni przed mrozem lub zającami.
chore jabłka.jpg
Fot. Oleg Marchak/CanvaPro

Warto pamiętać również o licznych możliwościach ataków ze strony szkodników, które czyhają na nasze uprawy. Mogą to być między innymi mszyce, które osłabiają drzewka i przenoszą wirusy, owocówki jabłkóweczka, której larwy żerują w jabłkach i śliwkach, a także piędziki przedzimki i inne gąsienice — zjadają liście, osłabiając drzewa.

Jeszcze inne zagrożenie dla naszych owoców stanowią zwierzęta, a przede wszystkim ptaki. Szczególnie narażone są wiśnie i czereśnie, które są częstym celem szpaków. Te ptaki potrafią ogołocić gałęzie w ciągu zaledwie kilku godzin, sprawiając, że nie będziemy w stanie skosztować ani jednego z tych cudów natury. Są jednak sposoby na to, aby sobie z tym poradzić.

Zobacz: Egzotyczna roślina podbija balkony. Nie tylko pięknie wygląda, ale i świeci w ciemności

Tak ochronisz drzewka owocowe przed szpakami

Szpaki potrafią być prawdziwym utrapieniem dla sadowników — nie tylko wyjadają dojrzałe owoce, ale też uszkadzają niedojrzałe, co prowadzi do ich gnicia. Szczególnie upodobały sobie czereśnie, wiśnie, śliwki i borówki. Są inteligentne i potrafią niszczyć całe plony, zwłaszcza gdy gromadzą się w dużych stadach. Mimo to warto pamiętać, że szpaki są objęte ochroną i pożyteczne — zjadają szkodliwe owady i ślimaki.

Jest jednak kilka sposobów na to, aby pozbyć się tego zagrożenia, albo przynajmniej utrudnić szpakom atakowanie naszych owoców. Przede wszystkim warto pamiętać, że te ptaki nie lubią głośnych, niespodziewanych dźwięków. Można to wykorzystać, włączając w ogrodzie radio z muzyką — najlepiej dynamiczną i o zmiennym rytmie lub zastosować nagrania odgłosów drapieżników, np. jastrzębia lub sokoła, które wzbudzają w szpakach naturalny niepokój.

szpak jedzący czereśnie.jpg
Fot. MikeLane45/Getty Images/CanvaPro

Szpaki są ostrożne i nie lubią gwałtownych ruchów oraz błysków światła. Wystarczy powiesić na gałęziach:

  • puste puszki po napojach – wydają brzęczące dźwięki, gdy porusza je wiatr,
  • szklane butelki – odbijają światło i także hałasują,
  • torebki foliowe – szeleszczą i falują na wietrze,
  • dziecięce wiatraczki – wirując, tworzą ruch, który odstrasza ptaki,

Wszystko, co się rusza, błyszczy i hałasuje, może zniechęcić ptaki do lądowania na drzewach.

Na gałęziach lub słupkach można umieścić sztuczne figury ptaków drapieżnych — np. sokołów, jastrzębi, sów. Ich sylwetka działa odstraszająco, ale trzeba je co jakiś czas przestawiać – inaczej ptaki szybko się zorientują, że to tylko atrapa. Sprytnym rozwiązaniem jest posadzenie w pobliżu sadu morwy. Jej owoce dojrzewają mniej więcej w tym samym czasie co czereśnie, a szpaki je uwielbiają. Morwa „odciąga uwagę” ptaków, które zamiast czereśni czy śliwek wybierają łatwiej dostępne i bardziej soczyste owoce morwy.