Piękna, ale zdradliwa. Królowa polskich ogrodów ma swoje ciemne oblicze. Może być bardzo niebezpieczna

Bez wątpienia to jedna z najurodziwszych roślin, jakie można spotkać w naszych ogrodach, jednak skrywa również mniej przyjemne oblicze. Jej efektowne, fioletowe kwiatostany zawierają bowiem związki szkodliwe dla zwierząt i ludzi, a zwłaszcza dzieci. Zanim zdecydujemy się na jej uprawę, warto dobrze przemyśleć tę decyzję.
Czym kierujemy się podczas doboru roślin do ogrodu?
Wybierając rośliny do ogrodu, najczęściej kierujemy się ich walorami estetycznymi, oraz warunkami, jakich wymagają. Nie jest to niczym zaskakującym, ani dziwnym biorąc pod uwagę, że każdemu zależy na tym, aby przydomowa przestrzeń wyglądała jak najbardziej atrakcyjnie i zgodnie z naszymi upodobaniami.

Tymczasem, stawiając na wyjątkowo urodziwe wizualnie okazy, trochę zapominamy o innych cechach, które mogą stanowić pewną przeszkodę, a nawet niebezpieczeństwo. Jedno z najczęściej wybieranych, przepięknie kwitnących drzewek, kryje w sobie niebezpieczne toksyny.

Piękna, ale skrywa swoją tajemnicę
Wisteria (glicynia) to roślina o pełnych, spektakularnych, najczęściej jasnofioletowych kwiatach, zebranych w szczytowe, zwisające grona. W ciągu kilku lat może ona osiągnąć nawet 15-20 m wysokości. Glicynia pochodzi z Dalekiego Wschodu i rośnie dziko na wschodzie Stanów Zjednoczonych, a także w Korei, Japonii i Chinach. W Europie największą popularnością cieszą się dwie odmiany: słodlin chiński oraz słodlin japoński.

Glicynia jest krzewem długowiecznym. W sprzyjających warunkach może żyć nawet 100 lat. Co roku wydaje liczne i długie (nawet na 1,5 m) kwiatostany w kolorze białym, jasnoniebieskim, różowym i fioletowym. W 2024 roku roślina ta znalazła się na podium w niechlubnym rankingu wysoce niebezpiecznych okazów. Dlaczego?
Zobacz też: Nigdy nie popełniaj tego błędu przy koszeniu trawnika. Ucierpi nie tylko trwa
Wisteria to silnie toksyczna roślina
Co roku badacze związani z ogrodem botanicznym Planten un Blomen w Hamburgu wybierają najbardziej toksyczną roślinę świata. Podczas jednej z edycji, w 2024 roku na pierwszym miejscu postawiono właśnie wisterię. Jej nasiona, strąki, kwiaty, a nawet kora i korzenie, zawierają silne toksyny, szczególnie niebezpieczny wisterin, toksyczną żywicę czy lektyny.
Wymienione substancje mogą powodować nudności, uczucie pieczenia w jamie ustanej i przełyku, wymioty, biegunkę i inne objawy zatrucia, w tym nawet zaburzenia krążenia, a w skrajnym przypadku zapaść.
Glicynia jest silnie trująca nie tylko dla ludzi, w szczególności dzieci, ale także zwierząt, które mogą nieświadomie zjeść którąś z jej niebezpiecznych części. Ze względu na toksyczność glicynii i jej potencjalnie szkodliwe działanie, podczas obchodzenia się z nią lub przycinania zaleca się noszenie długich rękawów i rękawiczek.




































