Pelargonie to już przeżytek. To królowa nie tylko ogrodów, ale i balkonów

Ta roślina z pewnością dopełni każdej kompozycji w ogrodzie i na balkonie. Jej delikatne, różowe kwiatki wprowadzą romantyczny nastrój i przykują uwagę wszystkich sąsiadów. Nie jest ona szczególnie popularna w Polsce, dzięki czemu będzie oryginalnym, wyróżniającym się akcentem na rabatce.
Majowa pogoda nie dopisuje - ale prace w ogrodzie nadal mogą przynosić radość
Mimo tego, że aura w maju jest daleka od tego, czego byśmy sobie życzyli, nie niknie entuzjazm do dalszego aranżowania wymarzonych ogrodów, tarasów i balkonów. Starannie dobieramy rośliny, szczególnie kwitnące, które pozwolą nam cieszyć oko przez cały sezon wiosenno-letni.

Warto rozejrzeć się za egzemplarzami, które nie są popularne — dzięki temu nasz ogród pozytywnie wyróżni się na tle innych. O tę eterycznie wyglądającą roślinkę zapyta każdy — zachwyca delikatną, różnorodną barwą, smukłymi płatkami i łatwością w uprawie.

Takiej rośliny nie znajdziesz w ogrodach swoich sąsiadów
Lewizja jest rośliną wieloletnią i występuje głównie w zachodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie zwykle w miejscach skalistych i na terenach górskich. Jej osobliwa nazwa pochodzi od nazwiska jej odkrywcy Meriwethera Lewisa. Jest ona wyjątkowo odporna, natomiast zachwyca najbardziej swoimi pięknymi, pastelowymi kolorami.
Lewizja jest przedstawicielem około 20 gatunków — do najpopularniejszych należą lewizja liścieniowa, nazywana również zagłębioną oraz lewizja długopłatkowa.

Lewizja to niewysoka bylina, którą charakteryzują dosyć grube, mięsiste liście i silne korzenie. Kwiaty lewizji występują w wielu kolorach, mają barwę białą, różową, fioletową, czerwoną, pomarańczową lub żółtą. Mogą być one także dwubarwne. Na smukłych płatkach kwiatów można dostrzec delikatne, fantazyjne obwódki i prążki.
Zobacz też: Rolnik na bezrobociu. Nowa ustawa może wiele zmienić. O tym bezwzględnie trzeba pamiętać
Jak pielęgnować tę urokliwą roślinę?
W ogrodzie lewizja najlepiej urośnie na skalniaku lub na skarpie. Bardzo dobrze sprawdza się również jako kwiat doniczkowy na balkonie lub tarasie. Lubi ona stanowiska jasne, słoneczne lub półcieniste, gdzie nie będzie ona narażona na palące słońce podczas największych upałów. Gleba powinna być przepuszczalna i mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny.
Warto podsypać wokół niej warstwę drobnych kamieni lub żwiru. Lewizji nie trzeba przelewać, jej liście mają zdolność magazynowania wody. Na dnie donic trzeba zapewnić jej warstwę drenażu np. z keramzytu, która zapobiegnie zastojowi wody.
Najczęściej uprawiane odmiany lewizji kwitną w maju i czerwcu, a nawet nieco dłużej. Przy sprzyjających warunkach mogą zakwitnąć ponownie we wrześniu. Ze względu na ryzyko przymrozków najbezpieczniej zasadzić tę roślinę w ogrodzie lub na balkonie po 15 maja.
Żeby lewizja mogła przetrwać zimę w naszych warunkach, najlepiej na czas mrozów przenieść ją do chłodnego pomieszczenia, umieścić w jasnym miejscu i pamiętać o tym, by podlać ją raz na jakiś czas.




































