Ptasia grypa - ogniska
Jai79/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 24 Kwietnia 2021

Ptasia grypa nie odpuszcza. Stwierdzono 20 ognisk w 3 dni

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat o stwierdzeniu kolejnych 20 ognisk ptasiej grypy w Polsce w 2021 roku. We wszystkich gospodarstwach, w których wykryto ogniska ptasiej grypy 226 - 245 utrzymywano łącznie 545 943 sztuk drobiu.

Ogniska ptasiej grypy 226 - 245 w 2021 roku stwierdzono na podstawie badań przeprowadzonych od 21 do 23 kwietnia 2021 r. w następujących województwach:

  • mazowieckim (11)
  • warmińsko-mazurskim (2)
  • pomorskim (6)
  • wielkopolskim (1)

Wśród ognisk 226 - 245 sześć stwierdzono w gospodarstwach niekomercyjnych na terenie województwa pomorskiego w powiatach sztumskim (4) i malborskim (2). Łącznie w tych gospodarstwach utrzymywano 470 kur.

ptasia grypa

Fot. Na podstawie danych GIW

Policjanci znaleźli skradziony traktor. Maszyna była warta prawie 300 tys. złotychPolicjanci znaleźli skradziony traktor. Maszyna była warta prawie 300 tys. złotychCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Lekarza Weterynarii, w gospodarstwach, w których potwierdzono ogniska od 226 do 245 w 2021 w 2021 roku, wdrożone zostały wszelkie procedury zwalczania ptasiej grypy, zgodnie z prawodawstwem zarówno unijnym, jak i krajowym.

- Drób poddawany jest zabiciu i utylizacji, a wokół ogniska ustanowiono obszary zapowietrzone i zagrożone - wskazano w komunikacie.

Ptasia grypa w woj. mazowieckim

Na podstawie badań przeprowadzonych od 21 do 23 kwietnia 2021 r. stwierdzono 11 ognisk ptasiej grypy w województwie mazowieckim w powiatach:

  • żuromińskim (9),
  • mławskim (1),
  • sierpeckim (1).

W powyższych gospodarstwach utrzymywano łącznie 497 291 kur i indyków.

Jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w województwie mazowieckim od początku roku stwierdzono 80 ognisk ptasiej grypy. Dla porównania w ubiegłym roku w całym kraju stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy, z czego 32 w pierwszym półroczu oraz 19 w drugim półroczu.

Ze względu na dramatyczną sytuację w województwie mazowieckim Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenia w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu żuromińskiego, sierpeckiego, mławskiego i płońskiego, w którym wskazano zakazy i nakazy dla wszystkich utrzymujących drób. Wśród zakazów znalazł się między innymi zakaz wywożenia obornika kurzego. Jak informowaliśmy >tutaj< policja w Mławie powiadomiła o złamaniu tego zakazu, za co teraz mężczyźnie grozi surowa kara.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: GIW,

Następny artykuł