RolnikInfo.pl
rolnictwo

unsplash.com / fot. Tomasz Filipek

PZPRZ przedstawił 8 aktualnych potrzeb rolnictwa. Apel do szefa MRiRW o interwencję

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Prezes PZPRZ Stanisław Kacperczyk wystosował pismo do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, w którym opisał osiem problematycznych kwestii, które wymagają odpowiednich rozwiązań ze strony uprawnionych organów państwowych.

Osiem punktów, o których mowa w piśmie do szefa resortu rolnictwa, to wnioski pokonferecyjne 61. Sesji Naukowej Instytut Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu. Duża część z nich wskazuje na potrzebę większego finansowania z puli funduszy WPR na lata 2021-2027. 

Rolnictwo potrzebuje pomocy

61. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony Roślin - PIB miała miejsce w przestrzeni online w dniach od 10 do 12 lutego 2021 roku. Mimo tego, że od konferencji minął prawie miesiąc, to wnioski, które pojawiły się wskutek dyskusji ekspertów, nadal rezonują w środowisku rolniczym. 

Efektem pogłębionych rozmów na temat potrzeb współczesnego rolnictwa (ze szczególnym podkreśleniem produkcji roślinnej) jest pismo prezesa Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych Stanisława Kacperczyka do szefa resortu rolnictwa Grzegorza Pudy. 

Przysłuchując się zagadnieniom poruszanym podczas 61. Sesji Naukowej IOR – PIB, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych uważa, że bardzo pilne w najbliższym czasie jest pochylenie się przez resort rolnictwa nad kilkoma istotnymi dla branży rolnej tematami - napisał prezes PZPRZ. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Wśród problemów polskiego rolnictwa wyłoniły się na pierwszy plan następujące kwestie wymienione przez prezesa Stanisława Kacperczyka:

  1. Dla upowszechnienia rolnictwa zrównoważonego w Polsce konieczna jest zachęta finansowa dla stosowania biologicznych środków ochrony roślin – wzorem dofinansowania jakie stosowane są w innych krajach UE.

  2. Konieczność wsparcia finansowego dla stosowania metod biologicznych w ochronie upraw wynika również z dodatkowych kosztów ponoszonych przez rolnika, ze względu na wyższą cenę preparatów biologicznych oraz działań przekształceniowych w produkcji rolniczej na zmodyfikowany system produkcji (podobnie jak w przypadku rolnictwa ekologicznego).

  3. Konieczne jest stworzenie ewidencji makroorganizmów na podstawie dobrowolnych zgłoszeń rejestrowych oraz wprowadzenie możliwie uproszczonej formy szybkiej rejestracji/certyfikacji makroorganizmów wykorzystywanych w ochronie biologicznej, pozwalającej kontrolować bezpieczeństwo środowiskowe sprowadzanych do Polski gatunków nowych entomofagów, które mogą być gatunkami inwazyjnymi.

  4. Istotne zwiększenie areału użytków rolnych uprawianych w systemie ekologicznym wymaga większego finansowania z WPR 2021-2027. Również doradztwo w ochronie upraw ekologicznych oraz podnoszenie wiedzy rolników i ogrodników wymaga dodatkowych działań edukacyjnych ze wsparciem finansowym WPR 2021-2027.

  5. Adiuwanty w Polsce powinny podlegać uproszczonej rejestracji, wg wzoru z innych państw UE oraz świata. Jest to niezbędny warunek ich dalszego rozwoju, wykorzystania oraz efektywnego wykorzystania w rolnictwie.

  6. Konieczne jest opracowanie listy dopuszczonych do stosowania adiuwantów wraz z ich znormalizowanymi etykietami i udostępnienie ich użytkownikom w formie bazy danych do obiektywnego i precyzyjnego doboru adiuwantów do określonych zastosowań praktycznych (wzorem wyszukiwarki środków ochrony roślin zamieszczonej na stronie MRiRW).

  7. Szersze wprowadzenie do praktyki rolniczej i ogrodniczej odmian odpornych i tolerancyjnych na agrofagi, będzie wymagało dodatkowego finansowania z WPR 2021-2027 – wsparcia polskiej hodowli.

  8. Istnieje konieczność szerokiego upowszechniania wśród doradców oraz rolników i ogrodników wiedzy z zakresu: metod biologicznych, ochrony roślin w produkcji ekologicznej, wykorzystania odmian odpornych i tolerancyjnych na agrofagi, stosowania adiuwantów, wspomagania decyzji w ochronie roślin oraz rozwoju certyfikowanej integrowanej produkcji roślin rolniczych i ogrodniczych, co będzie wymagało dodatkowego finansowania z WPR 2021-2027.

Stanowisko PZPRZ

W liście prezesa PZPRZ wskazano także na fakt, iż na rynku brakuje środków ochrony roślin w metodykach integrowanej ochrony dla konkretnych gatunków. W praktyce oznacza to, że rolnicy nie mogą chronić pewnych gatunków roślin w swoich uprawach.

Prezes Stanisław Kacperczyk zaapelował w imieniu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych do ministra Grzegorza Pudy o jak najszybszą interwencję w kwestii opisanych w liście problemów. 

Aktualnie szef resortu rolnictwa nie odpowiedział jeszcze na list PZPRZ. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: pzprz.pl

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >