RolnikInfo.pl
rolnictwo

unsplash.com / fot. Marcel McCarthy

Rynek pracy w czasach zagrożenia epidemiologicznego. Ucierpiało również rolnictwo

19 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rolnictwo w czasach zagrożenia epidemiologicznego zmaga się z wieloma problemami. Jednym z nich jest zanik sezonowości zatrudnienia, o którym informują badania Diagnoza+ przeprowadzone przez Instytut Badań Strukturalnych.

Kolejna fala pandemii koronawirusa może utrwalić, a nawet pogłębić niekorzystne tendencje na rynku pracy. Grupą, która może najbardziej ucierpieć na zaniku prac sezonowych, są zwłaszcza młodzi ludzie. 

Rolnictwo i zanik prac sezonowych

Polska przez długi czas szczyciła się relatywnie niskim poziomem bezrobocia. Niestety, pandemia koronawirusa wywróciła dotychczasowy ład gospodarczy do góry nogami, również w kwestii zatrudnienia w wielu sektorach.

W jakich branżach perspektywy zatrudnienia pogorszyły się najbardziej? Jak wskazują eksperci z Instytutu Badań Strukturalnych, do tej grupy należą sektory, które charakteryzują się sezonowością zatrudnienia.

Mowa jest tutaj zatem o rolnictwie, turystyce, usługach czasu wolnego, a także budownictwie. Grupą, w którą te niekorzystne zmiany mogą uderzyć najbardziej, są ludzie młodzi. Kwestia dotyka uczniów i absolwentów, którzy reperowali swoje fundusze dzięki pracom dorywczym. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Choć jedną z branż, która notuje relatywnie dobrą sytuację w kwestii zatrudnienia jest przemysł, to nie jest on w stanie wchłonąć wszystkich pracowników chętnych do podjęcia - choćby tymczasowego - zatrudnienia. 

Co dalej? 

Pocieszającą informacją jest fakt, że pomimo trwających obostrzeń wskutek pandemii koronawirusa, wiele sektorów gospodarki radzi sobie teraz lepiej, niż miało to miejsce rok temu o tej samej porze.

Choć wzrastające bezrobocie jest coraz realniejszym scenariuszem (zwłaszcza w przypadku trzeciej fali wirusa i wizji twardego lockdownu), to wszyscy zaczynamy sobie coraz sprawniej radzić w nowej rzeczywistości. Potwierdził to Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych, mówiąc:

- Choć mamy kolejny lockdown, to jednak wyraźnie widać, że funkcjonowanie gospodarki w branżach, które nie są bezpośrednio zamykane, jest jednak zaburzone w dużo mniejszym stopniu już rok temu.

Mimo to trzeba pozostać realistą - rynek pracy znacznie się zmienił i nie jest już tzw. rynkiem pracownika. W efekcie nie dla każdego znajdzie się miejsce pracy, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim. 

Czy rolnictwo da radę wyjść obronną ręką z problemów, które piętrzą się w Polsce i na świecie każdego dnia? Trudno tutaj o wiarygodne prognozy - wiadomo, że każda kolejna fala zachorowań i lockdown działają na niekorzyść pracowników i pracodawców.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: agropolska.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Biznes

W Polsce wybija się świnie, w Danii - dziki. Porażający bilans skutków ASF

Czytaj więcej >
świnie

Biznes

Materiał biologiczny świń zagrożony. Branża apeluje do ministra rolnictwa

Czytaj więcej >
gatunki inwazyjne

Biznes

Europa: 116,61 mld euro strat w leśnictwie i rolnictwie. Winne są gatunki inwazyjne

Czytaj więcej >
hotel

Biznes

Chiny: powstają piętrowe hotele dla świń. Nowy pomysł na lepszą bioasekurację

Czytaj więcej >
budowa

Biznes

Materiały budowlane coraz droższe. Remonty i budowa stają się wyzwaniem

Czytaj więcej >
lasy państwowe

Biznes

Lasy Państwowe. Wraca plan otwarcia sieci sklepów, hoteli i restauracji

Czytaj więcej >