Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Farmy fotowoltaiczne nowym sposobem na stały dochód dla rolników. Zabezpieczenie na wiele lat
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Farmy fotowoltaiczne nowym sposobem na stały dochód dla rolników. Zabezpieczenie na wiele lat

rolnicy
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Rolnicy są grupą społeczną, która często dysponuje dużymi połaciami ziemi - część z gruntów, np. z racji niezbyt dobrej jakości, leży odłogiem. Doskonałym sposobem na ich maksymalne wykorzystanie jest rozważenie opcji dzierżawy pod fotowoltaikę. 

Nowe źródło dochodu dla rolników

Farmy fotowoltaiczne przestają być nowością na rynku odnawialnych źródeł energii. Panele pojawiają się na dachach domów jednorodzinnych, a także na dużych obszarach na wsi. Fotowoltaika jest nie tylko sposobem na bardziej ekologiczne podejście do życia, ale też metodą na uzyskanie dodatkowego, stałego źródła dochodu przez wiele lat.

Jakie grunty nadają się pod zabudowę panelami fotowoltaicznymi? Nie jest zaskoczeniem, że dany obszar musi wyróżniać się bardzo dobrym nasłonecznieniem. W efekcie teren nie może być zacieniony drzewami czy okolicznymi budynkami. Idealnie, jeśli jest wyeksponowany na południe. 

Warto zaznaczyć, że farmy fotowoltaiczne buduje się na gruntach, których powierzchnia ma przynajmniej dwa hektary. Kolejną kwestią, o której należy bezwzględnie pamiętać, jest dostęp do niezbędnej infrastruktury - w przypadku fotowoltaiki musi to być łatwe przyłącze do okolicznej sieci wysokiego lub średniego napięcia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Rolnik będzie musiał liczyć się jeszcze z kosztami odrolnienia swojej ziemi - bez tego niemożliwe będzie wydzierżawienie terenu pod budowę farmy fotowoltaicznej. 

Na co zwrócić uwagę? 

Wielką zaletą dzierżawy gruntów pod założenie paneli fotowoltaicznych jest stały dochód przez długi czas - umowy zawierane są zazwyczaj na ponad dwadzieścia lat. Warto jednak przed podpisywaniem jakichkolwiek umów zasięgnąć porady specjalisty, który odpowie na wszelkie dodatkowe pytania i wątpliwości.

Przed przekazaniem (w ramach dzierżawy) nieużytku pod budowę farmy fotowoltaicznej, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy grunt rzeczywiście nadaje się pod tego typu inwestycję. Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej formy współpracy między przedstawicielem energetyki odnawialnej i agrobiznesu.

Możliwa jest bowiem nie tylko dzierżawa nieużytkowanych gruntów, lecz również inne formy współpracy, jaką jest np. zawiązanie spółki prawa handlowego (która zawiera w sobie umowę dzierżawy).

Farmy fotowoltaiczne będą coraz bardziej popularne - nie tylko ze względu na ogólne dążenia do neutralności klimatycznej, lecz także na ogromne możliwości biznesowe, które oferują. Warto zatem iść z duchem czasu i na bieżąco przyglądać się branży energetyki odnawialnej, która może przyczynić się do zabezpieczenia finansowego rolnika na wiele lat. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl