RolnikInfo.pl
rolnicy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Farmy fotowoltaiczne nowym sposobem na stały dochód dla rolników. Zabezpieczenie na wiele lat

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staje się dzierżawienie nieużytków rolnych podmiotom, które budują na nich tzw. farmy fotowoltaiczne. Okazuje się, że rolnicy, którzy zdecydują się na taki krok w kierunku ekologicznego wykorzystania swoich pól, mogą zdobyć stały dochód na wiele lat.

Rolnicy są grupą społeczną, która często dysponuje dużymi połaciami ziemi - część z gruntów, np. z racji niezbyt dobrej jakości, leży odłogiem. Doskonałym sposobem na ich maksymalne wykorzystanie jest rozważenie opcji dzierżawy pod fotowoltaikę. 

Nowe źródło dochodu dla rolników

Farmy fotowoltaiczne przestają być nowością na rynku odnawialnych źródeł energii. Panele pojawiają się na dachach domów jednorodzinnych, a także na dużych obszarach na wsi. Fotowoltaika jest nie tylko sposobem na bardziej ekologiczne podejście do życia, ale też metodą na uzyskanie dodatkowego, stałego źródła dochodu przez wiele lat.

Jakie grunty nadają się pod zabudowę panelami fotowoltaicznymi? Nie jest zaskoczeniem, że dany obszar musi wyróżniać się bardzo dobrym nasłonecznieniem. W efekcie teren nie może być zacieniony drzewami czy okolicznymi budynkami. Idealnie, jeśli jest wyeksponowany na południe. 

Warto zaznaczyć, że farmy fotowoltaiczne buduje się na gruntach, których powierzchnia ma przynajmniej dwa hektary. Kolejną kwestią, o której należy bezwzględnie pamiętać, jest dostęp do niezbędnej infrastruktury - w przypadku fotowoltaiki musi to być łatwe przyłącze do okolicznej sieci wysokiego lub średniego napięcia.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Rolnik będzie musiał liczyć się jeszcze z kosztami odrolnienia swojej ziemi - bez tego niemożliwe będzie wydzierżawienie terenu pod budowę farmy fotowoltaicznej. 

Na co zwrócić uwagę? 

Wielką zaletą dzierżawy gruntów pod założenie paneli fotowoltaicznych jest stały dochód przez długi czas - umowy zawierane są zazwyczaj na ponad dwadzieścia lat. Warto jednak przed podpisywaniem jakichkolwiek umów zasięgnąć porady specjalisty, który odpowie na wszelkie dodatkowe pytania i wątpliwości.

Przed przekazaniem (w ramach dzierżawy) nieużytku pod budowę farmy fotowoltaicznej, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy grunt rzeczywiście nadaje się pod tego typu inwestycję. Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej formy współpracy między przedstawicielem energetyki odnawialnej i agrobiznesu.

Możliwa jest bowiem nie tylko dzierżawa nieużytkowanych gruntów, lecz również inne formy współpracy, jaką jest np. zawiązanie spółki prawa handlowego (która zawiera w sobie umowę dzierżawy).

Farmy fotowoltaiczne będą coraz bardziej popularne - nie tylko ze względu na ogólne dążenia do neutralności klimatycznej, lecz także na ogromne możliwości biznesowe, które oferują. Warto zatem iść z duchem czasu i na bieżąco przyglądać się branży energetyki odnawialnej, która może przyczynić się do zabezpieczenia finansowego rolnika na wiele lat. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >