Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Segregacja odpadów od stycznia na nowych zasadach. To będzie rewolucja
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 08.07.2024 15:51

Segregacja odpadów od stycznia na nowych zasadach. To będzie rewolucja

kosze na odpady
fot. Pixabay/Tomasz_Mikolajczyk

Od 2025 roku Polacy będą zmuszeni do zmian w zakresie segregacji odpadów. O 1 stycznia czekają na konsumentów nowe rozwiązania, które mają pomóc przy stopniowym zwiększaniu poziomu selektywnej zbiórki oraz recyklingu. Sprawdzcie, jakie czekają nas zmiany od przyszłego roku.
 

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w zakresie segregacji butelek i puszek

Nadchodzący rok to jak zawsze ogrom zmian w przepisach i nowe zobowiązania dla Polaków. Już teraz wiadomo, że od 1 stycznia 2025 roku, mają się zmienić przepisy dotyczące segregacji odpadów. Mowa głównie o szklanych i plastikowych butelkach o pojemności do 3 litrów, a także o puszkach do pojemności 1 litra. 

Wprowadzenie zmian w tym zakresie jest wynikiem wdrażania unijnej dyrektywy SUP. Według niej nowe zasady segregacji, mają zmniejszyć wpływ szkodliwych produktów z tworzyw sztucznych na nasze środowisko. Obecnie wiadomo, że od nowego roku ma zostać wprowadzony tzw. system kaucyjny, a gminy będą zobowiązane do przyjmowania tekstyliów.

Rolnik szuka żony. Konrad zaskoczył wszystkich chwaląc się tą wiadomością

O co chodzi z systemem kaucyjnym?

Polski system segregacji i selektywnej zbiórki odpadów wciąż jest na poziomie niezadowalającym, dlatego ma zostać wprowadzony podobny jak w Niemczech, na Słowacji, Litwie czy Łotwie - system kaucyjny. 

Dla Polaków to będzie rewolucja, ponieważ konsumenci będą mogli zanosić do specjalnie do tego przygotowanych automatów kaucyjnych butelki plastikowe o pojemości 3 l, butelki szklane do 1,5 l oraz metalowe puszki do maksymalnie 1 litra. 

Ale uwaga, automat zostanie tak zaprogramowany, aby po wrzuceniu do niego butelki, zwrócił nam koszt kaucji, który będzie doliczany do ceny danego produktu. Kwota kaucji ma być określona w rozporządzeniu. Konsument, który nie zwróci butelki czy puszki do automatu, nie odzyska kwoty kaucji i zwyczajnie będzie stratny. 

Gdzie postawione będą automaty?

Zużyte opakowania właśnie typu plastikowe butelki, będzie można zanosić do automatów. Takie maszyny będą na wyposażeniu sklepów o powierzchni powyżej 200 mkw. Wielkopowierzchniowe sklepy będą miały obowiązek posiadania automatów. 

Wszystkie inne sklepy mogą prowadzić zbiórkę w sposób dobrowolny. Tutaj nasuwa się jednak problem dotyczący dodatkowych kosztów dla małych sklepów, które będą deklarować swój udział w systemie kaucyjnym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sklepy nieposiadające automatów stracą realnych konsumentów, którzy będą chcieli odzyskać kwotę kaucji, a nie będą mieli gdzie tego zrobić. 

Czy zatem system kaucyjny przyczyni się do pozytywnego oddziaływania na środowisko, czy zdeklasuje mniejsze sklepy, które być może upadną, jeśli nie dołączą do owego systemu? I co z mieszkańcami mniejszych miejscowości czy wsi? W wielu gminach nie ma sklepów o powierzchni powyżej 200 mkw, a jeden automat na gminę może nie być wystarczający. Komu będzie się opłacać jechać do miasta z butelką do automatu, żeby odzyskać kaucję? 

Pytań jest wiele, jednak taki system został już wprowadzony w 16 europejskich krajach i z powodzeniem przyjął się wśród Europejczyków. Wskazują na to dane mówiące, iż w ciągu 2-3 lat od wprowadzenia automatów do butelek i puszek, poziom zbiórki opakowań plastikowych wzrósł do 90 procent. 

Gminy będą odbierać tekstylia

To nie koniec zmian w zakresie segregacji odpadów. Wymogi unijnej dyrektywy 2018/81 odnoszą się również do zbiórki i recyklingu zużytych tekstyliów. Ma to związek ze zjawiskiem jakim jest zanieczyszczanie środowiska kolosalnymi ilościami ubrań, których się pozbywamy. Wiele z tych ubrań jest wyprodukowanych ze sztucznych tkanin. 

Do walki z takimi działaniami zostaną powołane urzędy gmin, które będą przyjmować tekstylia. Póki co, nie wiadomo na jakich zasadach się to będzie odbywać. Być może nałożą na PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) nowe obowiązki? Czas pokaże, jak rozstanie rozwiązany taki dylemat.