RolnikInfo.pl
pieniądze

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Produkt, którego cena w skupach wzrosła o 70%. Jest kilka przyczyn

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Produktem, który w rocznym ujęciu podrożał w skupach nawet o 70%, jest drób. Kolejnym rodzajem produktu, który notuje znaczące podwyżki, jest wieprzowina. Jej wartość w skupach wzrosła o 30%.

Mięso przez ostatnie miesiące drożało i tendencja ta najprawdopodobniej będzie się utrzymywać. Powodów w zmieniających się cenach drobiu i wieprzowiny dopatrywać się możemy m.in. w gospodarczych skutkach pandemii koronawirusa. 

Drób podrożał w skupach nawet o 70%

Jak relacjonuje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso w rozmowie z portalem money.pl, średnie ceny drobiu w skupach na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły o 60-70%. W przypadku wieprzowiny ceny w skupach podniosły się o około 30% w ciągu roku.

Jakie są powody takich zmian? Podstawowym zjawiskiem, które winne jest rosnącym cyfrom na oznaczeniach cen, jest pogłębiająca się inflacja. O jej wzroście poświadczył m.in. Główny Urząd Statystyczny.

Hodowcy drobiu mierzą się z wieloma problemami, wśród których jednym z najdotkliwszych i najmniej przewidywalnych jest wirus wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI). Obecna skala zachorowań ptaków na tę chorobę jest rekordowa - wiele wielkich ferm (zwłaszcza na Mazowszu) popadło w ogromne kłopoty finansowe po zlokalizowaniu ogniska choroby na swoim terenie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-11]

Ilość drobiu na rynku zmniejsza się, a co za tym idzie - hodowcy, którzy nadal dysponują tego rodzaju mięsem, otrzymują w skupach wyższe stawki za kilogram produktu.

Powyższy wykres pochodzi z portalu mojekurczaki.pl i obrazuje cenową tendencję (netto) za kilogram żywca drobiowego deklarowana przez ubojnie. Jak widać, pułap, z którym mamy do czynienia w maju bieżącego roku jest zdecydowanie wyższy wobec analogicznego miesiąca w 2020 roku. 

Kolejną przyczyną, dla której ceny drobiu (i mięsa w ogóle) rosną, jest koronawirus i jego skutki na gospodarkę krajową i światową. Chodzi tutaj głównie o zablokowanie funkcjonowania branży HoReCa. Trudno jednakże przewidywać, by w momencie częściowego otwarcia restauracji i hoteli w reżimie sanitarnym ceny drobiu zdecydowanie spadły.  

Sytuacja na rynku wieprzowiny

Jak już wspomniano, wartość mięsa wieprzowego w skupach na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy wzrosła średnio o 30%. Podobnie jak w przypadku drobiu, wahania cen mają swe źródło w gospodarczych efektach pandemii koronawirusa.

Kolejnym powodem, dla którego w skupach płaci się więcej za wieprzowinę, jest utrudniony dostęp do mięsa ze względu na szalejący wirus afrykańskiego pomoru świń.

Powyższe dane nie oznaczają jednak, że hodowcy drobiu i trzody chlewnej zarabiają więcej niż przed pandemią. Mamy bowiem równolegle do czynienia ze wzrastającymi kosztami produkcji rolnej, w tym rekordowo wysokimi cenami za paszę dla zwierząt.

Sytuacja jest zatem niekorzystna zarówno dla rolników, jak i konsumentów. Trudno jednak oczekiwać, by w najbliższej przyszłości opisywane kwestie miały ulec większym zmianom. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: money.pl, mojekurczaki.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

grzyby

Ceny

Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram

Czytaj więcej >
zboże

Ceny

Ceny pszenicy rosną. Nadchodzą kolejne podwyżki produktów zbożowych

Czytaj więcej >
drewno

Ceny

Zagraniczni pośrednicy zarabiają miliony. Drewna w Polsce coraz mniej

Czytaj więcej >
opłaty

Ceny

Wiadomo, o ile wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Kwoty uderzą w tysiące osób?

Czytaj więcej >
mięso

Ceny

W sklepach mięso podrożeje, rolnicy zostaną z niczym. "Będziemy jeść szczaw"

Czytaj więcej >
maliny

Ceny

Najpierw truskawki, teraz maliny. Ceny na bazarach wzrosły nawet o 300%

Czytaj więcej >