Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Duńskie warchlaki droższe o 38%. Polscy hodowcy nadal w dramatycznej sytuacji
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:38

Duńskie warchlaki droższe o 38%. Polscy hodowcy nadal w dramatycznej sytuacji

świnie
unsplash.com / fot. Christopher Carson - zdjęcie ilustracyjne

Warto podkreślić, że w Danii warchlaki podrożały o 80 duńskich koron (około 48 złotych), lecz w tym samym czasie kwoty za duńskie tuczniki stoją w miejscu. 

Ceny świń w Danii i PRRS

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Dania jest jednym z najbardziej liczących się graczy w branży trzody chlewnej. Ostatnie notowania cen są bardziej pozytywne dla duńskich hodowców - ich prosięta i warchlaki są warte więcej.

Notowania opublikowane m.in. na portalu cenyrolnicze.pl obowiązują na terenie Danii od 5 do 11 lutego 2021 roku. Ceny zostały podzielone ze względu na zwierzęta o statusie pozytywnym i negatywnym w przypadku PRRS.

Dla przypomnienia: PRRS, zwany zespołem rozrodczo-oddechowym świń lub zespołem niebieskiego ucha jest wirusem, który odpowiada m.in. za słabe lub martwe prosięta w miotach. Raz przedostawszy się na fermę, pozostaje w niej aktywny, a walka z nim jest sporym wyzwaniem dla hodowców. 

Wirus w swojej ostrej formie widoczny jest na niewielkim odsetku świń, chociaż przebieg choroby zależny jest również od wieku zwierzęcia. Najczęściej stosowanym sposobem zapobiegania PRRS jest wysoki poziom bioasekuracji.

Kwoty za prosięta i warchlaki

Prosięta (o statusie negatywnym PRRS) kosztują w Danii 290 duńskich koron za sztukę (przy kursie na 5 lutego jest to 175,55 złotych).

Warchlaki o statusie pozytywnym kosztują 265 duńskich koron (160,42 złotych). Za warchlaka o statusie negatywnym trzeba natomiast zapłacić 290 duńskich koron (175,55 złotych). Warchlak konwencjonalny kosztuje 240 duńskich koron za sztukę (145,28 złotych)

W poprzednim notowaniu z końcówki stycznia ceny warchlaków przedstawiały się następująco: sztuka ze statusem pozytywnym - 149,82 złotych, ze statusem negatywnym - 165,11 złotych. W przypadku warchlaka konwencjonalnego były to 134,53 złote za sztukę.  

Warto dodać, że rok temu w analogicznym okresie cena za sztukę trzody chlewnej w opisywanym przedziale wiekowym była wyższa. Warchlak o statusie negatywnym kosztował 635 duńskich koron (czyli około 384 złote).

Niestety polscy hodowcy nadal mają problemy ze skrajnie nieopłacalnymi cenami w skupach. Niezwykle wysoka podaż trzody chlewnej przy ograniczeniu konsumpcji ze strony branży gastronomicznej sprawia, że ceny szorują po dnie. Trudno przewidywać, kiedy trudna sytuacja hodowców ulegnie poprawie. 

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cenyrolnicze.pl