Rolnicy kupili setki maszyn. Rynek traktorów w styczniu 2021 roku

Można powiedzieć, że początek roku na rynku maszyn rolniczych okazał się być całkiem pozytywny. Mimo to w statystykach zauważalne jest lekkie hamowanie - w grudniu zarejestrowano 367 nowych traktorów więcej.
Rynek nowych traktorów w styczniu
To, w jakim tempie i jak wiele ciągników kupują i rejestrują rolnicy, jest dobrym odzwierciedleniem sytuacji ekonomicznej panującej w polskich gospodarstwach rolnych. Każdy zakupiony ciągnik cieszy - również dlatego, że jest to niezwykle ważna, przyszłościowa inwestycja.
Jak podaje portal sadyogrody.pl powołując się na dane agencji Martin&Jacob, w styczniu 2021 roku zarejestrowano 610 nowych traktorów rolniczych. W styczniu 2020 roku było to szesnaście pojazdów mniej.
Optymizm może być zatem umiarkowany, bo w grudniu odnotowano dużo większą liczbę kupionych traktorów - całe 977 sztuk.
Prym na rynku nowych ciągników wiedzie New Holland - w styczniu sprzedano ich 126 sztuk, co sprawia, że około 20% nowych ciągników w Polsce opatrzonych jest logo tej marki.
Na drugim miejscu wśród najbardziej popularnych traktorów rolniczych jest japońska Kubota. Firmie tej udało się sprzedać w Polsce 85 sztuk, co jest bardzo dobrym wynikiem w statystykach azjatyckiego producenta.
Podium zamyka tutaj czeski Zetor - niegdyś jego popularność wśród polskich rolników zmalała, a obecnie wraca nieco do łask. W styczniu 2021 roku ciągników tej marki sprzedano niewiele mniej niż w przypadku Kuboty - 81 sztuk.
Rynek wtórny
Rynek ciągników używanych charakteryzował się kompletnie inną dynamiką, niż miało to miejsce w przypadku rynku pierwotnego. Choć w porównaniu do grudnia ciągników używanych sprzedano mniej, to nie była to tak drastyczna różnica, jak w przypadku nowych traktorów.
Spadek sprzedaży w styczniu względem grudnia wyniósł 127 sztuk pojazdów. Ile w sumie zarejestrowano ciągników używanych? Liczba ta sięgnęła naprawdę wysokiego poziomu 1549 sztuk.
Mocno zauważalna jest tendencja, w której rolnicy w Polsce wolą inwestować w ciągniki z rynku wtórnego. Wpływ ma na to na pewno zaplecze finansowe, jak i zaufanie do starszych modeli. Jest to jednak ważna informacja zwrotna dla producentów nowych maszyn - muszą oni przedstawiać jeszcze bardziej atrakcyjne oferty, by rolnicy coraz chętniej decydowali się na nowe ciągniki dla swoich gospodarstw.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Cysterna z mlekiem zderzyła się z pociągiem. Katastrofa na Podlasiu
Kara więzienia dla traktorzysty? Pasażer nie zapomni feralnej wycieczki z nietrzeźwym kierowcą
Źródło: sadyogrody.pl

































