RolnikInfo.pl
traktor

pixabay.com

Rolnicy kupili setki maszyn. Rynek traktorów w styczniu 2021 roku

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Traktor jest maszyną, bez której żaden rolnik nie może wyobrazić sobie codziennej pracy. Dane zebrane przez agencję Martin&Jacob i przedstawione przez portal sadyogrody.pl ukazują, że w styczniu zarejestrowano w Polsce 610 nowych traktorów.

Można powiedzieć, że początek roku na rynku maszyn rolniczych okazał się być całkiem pozytywny. Mimo to w statystykach zauważalne jest lekkie hamowanie - w grudniu zarejestrowano 367 nowych traktorów więcej.

Rynek nowych traktorów w styczniu

To, w jakim tempie i jak wiele ciągników kupują i rejestrują rolnicy, jest dobrym odzwierciedleniem sytuacji ekonomicznej panującej w polskich gospodarstwach rolnych. Każdy zakupiony ciągnik cieszy - również dlatego, że jest to niezwykle ważna, przyszłościowa inwestycja

Jak podaje portal sadyogrody.pl powołując się na dane agencji Martin&Jacob, w styczniu 2021 roku zarejestrowano 610 nowych traktorów rolniczych. W styczniu 2020 roku było to szesnaście pojazdów mniej.

Optymizm może być zatem umiarkowany, bo w grudniu odnotowano dużo większą liczbę kupionych traktorów - całe 977 sztuk.

Prym na rynku nowych ciągników wiedzie New Holland - w styczniu sprzedano ich 126 sztuk, co sprawia, że około 20% nowych ciągników w Polsce opatrzonych jest logo tej marki. 

Na drugim miejscu wśród najbardziej popularnych traktorów rolniczych jest japońska Kubota. Firmie tej udało się sprzedać w Polsce 85 sztuk, co jest bardzo dobrym wynikiem w statystykach azjatyckiego producenta. 

Podium zamyka tutaj czeski Zetor - niegdyś jego popularność wśród polskich rolników zmalała, a obecnie wraca nieco do łask. W styczniu 2021 roku ciągników tej marki sprzedano niewiele mniej niż w przypadku Kuboty - 81 sztuk

Rynek wtórny

Rynek ciągników używanych charakteryzował się kompletnie inną dynamiką, niż miało to miejsce w przypadku rynku pierwotnego. Choć w porównaniu do grudnia ciągników używanych sprzedano mniej, to nie była to tak drastyczna różnica, jak w przypadku nowych traktorów.

Spadek sprzedaży w styczniu względem grudnia wyniósł 127 sztuk pojazdów. Ile w sumie zarejestrowano ciągników używanych? Liczba ta sięgnęła naprawdę wysokiego poziomu 1549 sztuk. 

Mocno zauważalna jest tendencja, w której rolnicy w Polsce wolą inwestować w ciągniki z rynku wtórnego. Wpływ ma na to na pewno zaplecze finansowe, jak i zaufanie do starszych modeli. Jest to jednak ważna informacja zwrotna dla producentów nowych maszyn - muszą oni przedstawiać jeszcze bardziej atrakcyjne oferty, by rolnicy coraz chętniej decydowali się na nowe ciągniki dla swoich gospodarstw.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • KRUS ogłosiła wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne

  • Cysterna z mlekiem zderzyła się z pociągiem. Katastrofa na Podlasiu

  • Kara więzienia dla traktorzysty? Pasażer nie zapomni feralnej wycieczki z nietrzeźwym kierowcą

Źródło: sadyogrody.pl

Podobne artykuły

Marcin Hernik/Flickr

Finanse i Prawo

Czas na zmianę podejścia. KRIR ws. likwidacji norek

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

ARiMR: Ostatni moment na złożenie wniosku

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Ostatnie dni naboru. Restrukturyzacja małych gospodarstw

Czytaj więcej >
IGOR STEVANOVIC  SCIENCE PHOTO LIBRARY

Finanse i Prawo

Interwencja samorządu rolniczego. "Zgłaszane wątpliwości są niezasadne"

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Finanse i Prawo

Większy zwrot akcyzy za paliwo. Kiedy zostanie przyjęta ustawa?

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Finanse i Prawo

Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

Czytaj więcej >