RolnikInfo.pl
traktor

pixabay.com

Rolnicy kupili setki maszyn. Rynek traktorów w styczniu 2021 roku

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Traktor jest maszyną, bez której żaden rolnik nie może wyobrazić sobie codziennej pracy. Dane zebrane przez agencję Martin&Jacob i przedstawione przez portal sadyogrody.pl ukazują, że w styczniu zarejestrowano w Polsce 610 nowych traktorów.

Można powiedzieć, że początek roku na rynku maszyn rolniczych okazał się być całkiem pozytywny. Mimo to w statystykach zauważalne jest lekkie hamowanie - w grudniu zarejestrowano 367 nowych traktorów więcej.

Rynek nowych traktorów w styczniu

To, w jakim tempie i jak wiele ciągników kupują i rejestrują rolnicy, jest dobrym odzwierciedleniem sytuacji ekonomicznej panującej w polskich gospodarstwach rolnych. Każdy zakupiony ciągnik cieszy - również dlatego, że jest to niezwykle ważna, przyszłościowa inwestycja

Jak podaje portal sadyogrody.pl powołując się na dane agencji Martin&Jacob, w styczniu 2021 roku zarejestrowano 610 nowych traktorów rolniczych. W styczniu 2020 roku było to szesnaście pojazdów mniej.

Optymizm może być zatem umiarkowany, bo w grudniu odnotowano dużo większą liczbę kupionych traktorów - całe 977 sztuk.

Prym na rynku nowych ciągników wiedzie New Holland - w styczniu sprzedano ich 126 sztuk, co sprawia, że około 20% nowych ciągników w Polsce opatrzonych jest logo tej marki. 

Na drugim miejscu wśród najbardziej popularnych traktorów rolniczych jest japońska Kubota. Firmie tej udało się sprzedać w Polsce 85 sztuk, co jest bardzo dobrym wynikiem w statystykach azjatyckiego producenta. 

Podium zamyka tutaj czeski Zetor - niegdyś jego popularność wśród polskich rolników zmalała, a obecnie wraca nieco do łask. W styczniu 2021 roku ciągników tej marki sprzedano niewiele mniej niż w przypadku Kuboty - 81 sztuk

Rynek wtórny

Rynek ciągników używanych charakteryzował się kompletnie inną dynamiką, niż miało to miejsce w przypadku rynku pierwotnego. Choć w porównaniu do grudnia ciągników używanych sprzedano mniej, to nie była to tak drastyczna różnica, jak w przypadku nowych traktorów.

Spadek sprzedaży w styczniu względem grudnia wyniósł 127 sztuk pojazdów. Ile w sumie zarejestrowano ciągników używanych? Liczba ta sięgnęła naprawdę wysokiego poziomu 1549 sztuk. 

Mocno zauważalna jest tendencja, w której rolnicy w Polsce wolą inwestować w ciągniki z rynku wtórnego. Wpływ ma na to na pewno zaplecze finansowe, jak i zaufanie do starszych modeli. Jest to jednak ważna informacja zwrotna dla producentów nowych maszyn - muszą oni przedstawiać jeszcze bardziej atrakcyjne oferty, by rolnicy coraz chętniej decydowali się na nowe ciągniki dla swoich gospodarstw.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • KRUS ogłosiła wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne

  • Cysterna z mlekiem zderzyła się z pociągiem. Katastrofa na Podlasiu

  • Kara więzienia dla traktorzysty? Pasażer nie zapomni feralnej wycieczki z nietrzeźwym kierowcą

Źródło: sadyogrody.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >