Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > "Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:40

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

AGROunia/Facebook
AGROunia/Facebook

Członkowie AGROunii za pośrednictwem mediów społecznościowych od rana pokazują, jak w Polce wygląda prewencyjne wybijanie świń. - Świnie nie zaczynają chorować, nie mają objawów, ale mają być likwidowane i tak krok po kroku w całej Polsce małe gospodarstwa są zabijane, eliminowane z rynku - mówił dziś Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

Prewencyjne wybijanie świń we wsi Kolonia Dzietrzkowice

- Jesteśmy w miejscowości Kolonia Dzietrzkowice pod Wieruszowem, tutaj jest ponad 20 gospodarstw, gdzie zdrowe świnie mają zostać zabite - mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii podczas transmisji.

Jak podkreślał Kołodziejczak, AGROunia nie zgadza się z prewencyjnym zabijaniem zdrowych świń.

- Prewencyjnie można robić coś, by zabezpieczyć gospodarstwa przed wirusem. Gospodarstwa są zabezpieczone, spełniają zasady bioasekuracji - dodał.

Jednak pomimo tego, że na miejscu hodowcy przestrzegają zasad bioasekuracji w promieniu 1 km od ogniska ASF (afrykański pomór świń) wszystkie świnie mają zostać zabite. Niezależnie od tego, czy są zdrowe, czy chore.

Szereg nieprawidłowości

Podczas transmisji można było zobaczyć, jak członkowie AGROunii wypunktowali szereg nieprawidłowości, do których doszło podczas likwidacji.

- Tu jest droga powiatowa, której powiat nie zabezpieczył, nie ma mat. Ta droga powinna być zamknięta na czas wywożenia. Samochód nigdy nie powinien stać na drodze. Tu były wyrzucane świnie i malutkie świnki. Serce pęka, ale niestety takie jest podejście do tego, co robią rolnicy. Tak dba się o nasz interes - zaznaczył Kołodziejczak.

Wcześniejszy sukces

AGROunia jeszcze wcześniej rano zablokowała dojazd do chlewni we wsi Marianka Mroczeńska w powiecie kępińskim w Wielkopolsce. Na miejscu zaplanowano wybicie ponad 420 zdrowych świń, łącznie w 11 gospodarstwach.

- W jednej miejscowości udało nam się obronić świnie, a tutaj (miejscowości Kolonia Dzietrzkowice - przypo. red) ludzie nie zdążyli się zorganizować. Przyjechaliśmy za późno i trzy gospodarstwa poległy - przekazał Kołodziejczak.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: AGROunia/FB