Już nie 30 km/h. Od 2025 roku ciągniki na drogach publicznych będą jeździć szybciej
Rolnicy wywalczyli zmianę przepisów, dzięki którym będą mogli pojechać traktorami po drodze publicznej z większą prędkością. Ministerstwo Infrastruktury ugięło się pod naporem licznych apeli użytkowników tych maszyn rolniczych. Resort ma wprowadzić zmiany, także w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jak bardzo zwiększy się prędkość traktorów na drodze i kiedy przepisy wejdą w życie? Wyjaśniamy.
Ciągniki już nie takie, jak kiedyś. Zmieniło się wiele, a prędkość od lat ta sama
Z biegiem lat producenci ciągników rolnych tak modernizowali swe maszyny, by rolnicy w jak największym stopniu odczuwali komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Nowoczesne maszyny już nie przypominają tych z lat młodości naszych dziadków czy ojców, a ci mogli rozpędzać traktory na drodze publicznej maksymalnie do 30 km/h.
Nowe ciągniki mogą jeździć znacznie szybciej jak dla tego typu maszyn, bo nawet do 50 km/h. Jednak przepisy zabraniają rozpędzać się do takiej prędkości. Stąd liczne apele rolników do Ministerstwa Infrastruktury, by zmienić coś w tej kwestii. Cel został osiągnięty, choć nie tak jak oczekiwali tego właściciele traktorów.
Rolnicy mają czas do 15 listopada. To ostateczny termin na złożenie tego wniosku i opłatę ważnego podatkuCiągnik będzie mógł się rozpędzić. Zmiany w przepisach już pewne
Ministerstwo Infrastruktury pod naciskiem rolników i licznych apeli, zdecydowało się zmienić przepisy dopuszczające większą prędkość jazdy ciągnikiem na drodze publicznej. Zapowiedź utworzenia przepisów jest już w wykazie prac legislacyjnych. Choć rolnicy walczyli o zwiększenie dopuszczalnej prędkości maszyn rolniczych do 50 km/h, resort uważa, że 40 km/h będzie wystarczającą zmianą.
Aktualnie ciągniki rolnicze charakteryzują się wysokimi parametrami bezpieczeństwa czynnego i biernego, co przeciwdziała wypadkom drogowym i uzasadnia projektowane zwiększenie dopuszczalnej prędkości poruszania się tych pojazdów - tłumaczy ministerstwo infrastruktury.
To nie koniec zmian w ustawie "Prawie o ruchu drogowym"
Resort infrastruktury zdecydował o wprowadzeniu kolejnych nowelizacji w ustawie "Prawie o ruchu drogowym". Jedną z takich zmian będzie zabieranie prawa jazdy za kierowanie pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym.
Ponadto zmiany dotkną cudzoziemców, którzy mieszkali w Polsce co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym. Po zmianie przepisów, będą mogli ubiegać się o wydanie polskiego prawa jazdy.
Nowelizacja sprawi, że osoby, które nie ukończyły 18-go roku życia, będą mogły starać się o prawo jazdy kat. B, jednak kierować będą mogli wyłącznie w towarzystwie dorosłego kierowcy i tak do momentu osiągnięcia pełnoletności.
Po zmianach nie będzie można obniżyć szkoleniem punktów karnych za wykroczenia tj. najbardziej godzące w bezpieczeństwo ruchu drogowego. Nowe przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie w I kwartale 2025 roku.