Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Koniec kar dla rolników za zakłócanie ciszy nocnej? Jest ustawa
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 14.02.2024 21:16

Koniec kar dla rolników za zakłócanie ciszy nocnej? Jest ustawa

praca nocą
Pixabay/ krystianwin

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy, który  ma "zmienić ustawę Kodeksu Wykroczeń". Chodzi konkretnie o nowelizację przepisów tak, aby rolnicy nie dostawali mandatów karnych za zakłócanie ciszy nocnej, kiedy sytuacja wymaga pracy w polu po ciemku. 

PiS chce zmian dla rolników

Do Sejmu trafiła - złożona przez posłów PiS - ustawa, która ma ułatwić rolnikom pracę polową w nocy. Zmiana w tym sektorze ma być wyjściem naprzeciw postulatom rolników, którzy często są karani za prowadzenie takich prac. Powyższe sytuacje mają miejsce zwłaszcza w trakcie żniw lub zbiorów, kiedy należy działać szybko i często aż do późnych godzin nocnych, aby uniknąć pogorszenia warunków pogodowych. 

W związku z tym, że wieś coraz częściej staje się miejscem zamieszkania osób, które nie prowadzą działalności rolniczej i nie znają jej specyfiki, zdarzają się sytuacje, w których wzywana jest Policja, w związku z rzekomym naruszeniem ciszy nocnej przez rolnika - czytamy w uzasadnieniu

Wnioskodawców, którzy będą pracować nad projektem ustawy, będzie reprezentować była minister rolnictwa Anna Gembicka.  
 

Zepsute zboże z Ukrainy. To może być duży problem

Wieś miejscem produkcji

Grupa Posłów na Sejm RP Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości uzasadniła wprowadzenie zmian korzystnych dla rolników tym, że wieś to przede wszystkim miejsce, gdzie produkuje się najwięcej żywności. 

Bezpieczeństwo żywieniowe jest jednym z filarów bezpieczeństwa państwa, a rolnik nie powinien być karany za to, że wykonuje pracę w gospodarstwie- wynika z uzasadnienia zmian ustawy

W opinii Sądu Najwyższego przepis art. 51 Kodeksu Wykroczeń ma uzależniać odpowiedzialność za wykroczenie od przekonania, iż takowy czyn pełni rolę wybryku, dlatego też rolnicy tkwią w niepewności, czy przepisy prawne mogą ochronić ich w czasie nocnych prac na polu. 

Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Sąd Najwyższy definiuje wybryk jako zachowanie, którego nie można się było spodziewać w danym miejscu, czasie czy otoczeniu wokół. Bez wątpienia trudnego okresu dla rolników, jakim są żniwa czy wykopki, nie można zakwalifikować jako zachowania trudnego do przewidzenia. Chyba większość ludzi jest świadoma kiedy odbywają się największe prace polowe, jakie są wykonywane w przeciągu roku kalendarzowego. 

Aby definitywnie rozwiązać ten problem i zapewnić rolnikom możliwość prowadzenia koniecznych prac bez obawy o ukaranie mandatem, konieczna jest zmiana będąca przedmiotem tego projektu- przedstawiają uzasadnienie posłowie PiS

Opozycja proponuje, by projektowana ustawa weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu.