Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Pszczelarstwo - dodatkowe wsparcie
02.05.2021 02:00 Co z dodatkowym wsparciem pszczelarstwa? Jest odpowiedź z ministerstwa

- Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa jest dużą pomocą dla pszczelarzy, aczkolwiek nie jest on w stanie zapewnić wsparcia dla wszystkich. W przypadku uzyskania pomocy technicznej wymagane jest posiadanie co najmniej 10 rodzin pszczelich, a w przypadku przemieszczania – co najmniej 25. Wydatki związane z leczeniem i dokarmianiem pszczół, a także odbudową pasiek są często pokrywane ze środków własnych pszczelarzy - wskazała Schmidt w piśmie do szefa MRiRW.

mięso
08.04.2021 02:00 Komisja Europejska przestanie promować mięso? MRiRW zajęło zdecydowane stanowisko

Głos w sprawie zajęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaznaczyło, że nie popiera pomysłu wyłączenia z promocji żywności poszczególnych produktów, w tym mięsa czerwonego. Komisja Europejska i promocja żywnościKomisja Europejska pracuje nad oceną skutków unijnej polityki promocyjnej żywności. Celem władz UE było wsparcie europejskiego rolnictwa w taki sposób, by m.in. zwiększyć jego konkurencyjność wobec rynków z innych kontynentów. Dodatkowo starano się edukować obywateli krajów unijnych w kwestii spożywanej przez nich żywności. Dobrą wiadomością jest fakt, że - zdaniem Komisji Europejskiej - założone pierwotnie cele zostały osiągnięte. Mimo to pojawia się jedno ale: prowadzona dotychczas polityka promocyjna może być kształtowana w taki sposób, by jeszcze lepiej współgrała z polityką strategii Od pola do stołu. Przypomnijmy: strategia Od pola do stołu stanowi element polityki Zielonego Ładu. W ramach wspomnianej strategii KE chce przeciwdziałać degradacji środowiska i wspierać europejskie rolnictwo m.in. poprzez zmniejszenie stosowania pestycydów chemicznych o 50% czy osiągnięcie 25% udziałów użytków rolnych o profilu ekologicznym w Europie do 2030 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-4]Komisja Europejska zaproponowała trzy opcje, które mają stać się elementami nowej promocji żywności w Unii Europejskiej. Po pierwsze, politycy chcą, by korzystać z dotychczasowych osiągnięć na tym polu. Z tego względu na podstawie art. 8 rozporządzenia 1144/2014 Komisja ustanowiła Roczny Program Prac, określający cele i priorytety działań w UE i wobec rynków poza nią. Drugim krokiem proponowanym przez KE jest zachęcanie do zdrowego żywienia, które miałoby przeciwdziałać chorobom nowotworowym, a także skupienie się na międzynarodowym aspekcie strategii Od pola do stołu. Mimo to najwięcej emocji wzbudza trzecia opcja naszkicowana przez unijne władze: jest nią tzw. przegląd warunkowości i kwalifikowalności. W praktyce chodzi tutaj o możliwość stworzenia nowych kryteriów, które miałoby zachęcić producentów żywności do edukowania konsumentów i promowania swoich produktów, jednakże byłoby to związane z tym, że część żywności nie byłaby już więcej promowana przez UE. O jakie dokładnie produkty spożywcze chodzi? Wiadomo, że na liście może znaleźć się mięso czerwone, wino czy niektóre oznaczenia geograficzne. Promocji podlegać miałyby tylko warzywa i owoce hodowane w zrównoważony sposób.

mrirw
01.04.2021 02:00 Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

We wtorek 30 marca odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego, podczas którego ustalono poszczególne etapy działań, które mają być podjęte do końca bieżącego roku. Projekt spółdzielni energetycznych w PolsceCieszyć się mogą zwłaszcza mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego - to w ich regionach powstaną pierwsze pilotażowe spółdzielnie energetyczne. Będą one ulokowane w sześciu gminach. Projekt Renaldo przewiduje udzielanie porad i wsparcia ze strony ekspertów w taki sposób, by mogły powstać pierwsze spółdzielnie energetyczne. Jakie będą zalety takiego rozwiązania? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że dzięki spółdzielniom energetycznym regiony uzyskają całkowitą swobodę w kwestii decydowania o rodzajach instalacji i jej lokalizacji. Co więcej, spółdzielcy będą samodzielnie decydowali o sposobach wzajemnych rozliczeń. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Politycy mają nadzieję, że nowy pomysł MRiRW przyniesie korzyści zwłaszcza mieszkańcom wsi. Jak podaje ministerstwo, projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych 2,5 lat.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - konferencja Anna Gembicka
26.03.2021 01:00 Nowy organ doradczy w resorcie rolnictwa. Powołano Radę Kobiet w Rolnictwie

- W ostatnich tygodniach bardzo dużo mówi się na temat roli kobiet w życiu publicznym, gospodarce, a także w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym oraz na obszarach wiejskich. Kobiety prowadzą gospodarstwa rolne, firmy z branży rolno-spożywczej, działają aktywnie w związkach i organizacjach rolniczych - rozpoczęła wystąpienie Anna Gembicka, na którym powiadomiła o powstaniu Rady Kobiet w Rolnictwie. Nowa Rada będzie jednym z organów doradczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas konferencji, w skład rady wejdą przedstawicielki z ministerstwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale nie tylko, bo i przedstawicielki organizacji rolniczych czy kół gospodyń wiejskich. Rada ma liczyć do 20 osób. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwoli, po świętach Wielkanocnych może odbyć się pierwsze spotkanie Rady Kobiet w Rolnictwie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]