RolnikInfo.pl
Ptasia grypa - sytuacja w Polsce

TOMASZ RADZIK/East News

"14 lat zaniedbań". Posłowie ws. walki z ptasią grypą w Polsce

2 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W ostatnim tygodniu kwietnia Włodzimierz Czarzasty, Arkadiusz Iwaniak oraz Marcin Kulasek zwrócili się z interpelacją poselską do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie "14-letnich zaniedbań po wystąpieniu wirusa grypy ptaków". - Szanowny Panie Ministrze, nie wiem, czy Pan wie, ale w Polsce szaleje wielce zjadliwa grypa ptaków. Ogniska tego wirusa na mapie Polski rosną jak grzyby po deszczu. W powiatach żuromińskim oraz mławskim szacuje się, iż kilkadziesiąt milionów sztuk drobiu będzie musiało być zagazowane i zutylizowane - rozpoczęli pismo posłowie.

Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w województwie mazowieckim stwierdzono do 28 kwietnia bieżącego roku 91 ognisk ptasiej grypy. Łącznie we wszystkich gospodarstwach w województwie mazowieckim, gdzie stwierdzono ptasią grypę, utrzymywano 4 874 055 sztuk drobiu.

"Państwo i odpowiednie instytucje nie zrobiły nic, aby zapobiec lub zminimalizować rozmiary kolejnej zarazy"

W interpelacji podkreślono, że skala problemu związanego z ptasią grypą, czyli ilością nowych ognisk i sztuk drobiu do utylizacji, nie jest już problemem samych hodowców, ale problemem całego państwa.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

- Jest to problem państwa, bo po ostatniej grypie ptaków, która plądrowała polskie stada drobiu na przełomie 2007 i 2008 roku, państwo i odpowiednie instytucje nie zrobiły nic, aby zapobiec lub zminimalizować rozmiary kolejnej zarazy - wskazali posłowie. 

Zdaniem posłów, ostatnie 14 lat, były latami zaniedbań zarówno podczas rządów PSL, PO jak i PiS. Jak wskazano, w treść raportu wojewódzkiego lekarza weterynarii z 2008 roku zamieszczono działania, jakie należy podjąć. Znalazło się wśród nich - wprowadzeni ustawy odorowej, ustawy o koncentracji kurników i chlewni. W interpelacji wskazano także, że już wtedy wnioskowano o konieczność dostosowania prawa w zakresie obowiązku budowy biogazowni na odchody i zakładów do utylizacji zwłok. Kolejnym błędem popełnianym przez ostatnie lata było także zdaniem posłów - niedostateczne zatrudnienie w powiatowych inspektoratach weterynarii.

- Obecnie w sytuacji kryzysowej brak spalarni w pobliżu oraz koncentracja kurników niosą za sobą konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Takim rozwiązaniem są grzebowiska, które z oczywistych względów spotykają się ze sprzeciwem - wskazują posłowie, przypominając o niedawnym pomyśle, by grzebowiska powstały w Sarnowie i w Lipowcu Kościelnym. 

Posłowie oczekują, że w odpowiedzi minister przekaże, czy zapoznał się z raportem wojewódzkiego lekarza weterynarii z 2008 roku, jakie wnioski z niego zostały wyciągnięte, czy wnioski wprowadzono w życie, a także co zostało zrobione przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy, by zapobiec, przeciwdziałać i skutecznie się przygotować do ptasiej grypy. 

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sejmu, odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji. 

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Główny Lekarz Weterynarii powiadomił, że w Polsce od 1 stycznia do 28 kwietnia bieżącego roku, stwierdzonych zostało 272 ognisk ptasiej grypy. Dla porównania, w ubiegłym roku stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy, z czego 32 w pierwszym półroczu oraz 19 w drugim półroczu. W 2021 roku do tej pory najwięcej ognisk stwierdzono w województwie mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.

Ogniska ptasiej grypy w 2021 roku:

 • woj. mazowieckie - 91,

 • woj. wielkopolskie - 82,

 • woj. pomorskie - 22,

 • woj. warmińsko-mazurskie - 21,

 • woj. małopolskie - 12,

 • woj. łódzkie - 9,

 • woj. kujawsko-pomorskie - 6,

 • woj śląskie - 6,

 • woj. lubuskie - 6,

 • woj. podkarpackie - 4,

 • woj. opolskie - 3,

 • woj. lubelskie - 4,

 • woj. dolnośląskie - 2,

 • woj. zachodniopomorskie - 2,

 • woj. świętokrzyskie - 2.

Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których potwierdzono ogniska ptasiej grypy w 2021 roku, utrzymywano łącznie 8 249 810 sztuk drobiu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl, GIW

Podobne artykuły

OSP Kanigowo/Facebook

Wiadomości

Pożar w gospodarstwie produkującym truskawki. Z ogniem walczyło 20 jednostek straży pożarnej

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
UM w Józefowie

Wiadomości

Spłonął tartak. Straty szacuje się na prawie pół miliona złotych

Czytaj więcej >
AGROunia/Facebook

Wiadomości

"Tak się niszczy małe gospodarstwa". AGROunia od rana walczy o zdrowe świnie

Czytaj więcej >
podatek

Wiadomości

Rolnicy zapłacą wkrótce nowy podatek. 30 mln złotych trafi do kieszeni państwa

Czytaj więcej >
STEPHANIE LECOCQ/AFP/East News

Wiadomości

"Więcej szans dla rolników". Jest porozumienie ws. nowej WPR

Czytaj więcej >