"14 lat zaniedbań". Posłowie ws. walki z ptasią grypą w Polsce
Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w województwie mazowieckim stwierdzono do 28 kwietnia bieżącego roku 91 ognisk ptasiej grypy. Łącznie we wszystkich gospodarstwach w województwie mazowieckim, gdzie stwierdzono ptasią grypę, utrzymywano 4 874 055 sztuk drobiu.
"Państwo i odpowiednie instytucje nie zrobiły nic, aby zapobiec lub zminimalizować rozmiary kolejnej zarazy"
W interpelacji podkreślono, że skala problemu związanego z ptasią grypą, czyli ilością nowych ognisk i sztuk drobiu do utylizacji, nie jest już problemem samych hodowców, ale problemem całego państwa.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
- Jest to problem państwa, bo po ostatniej grypie ptaków, która plądrowała polskie stada drobiu na przełomie 2007 i 2008 roku, państwo i odpowiednie instytucje nie zrobiły nic, aby zapobiec lub zminimalizować rozmiary kolejnej zarazy - wskazali posłowie.
Zdaniem posłów, ostatnie 14 lat, były latami zaniedbań zarówno podczas rządów PSL, PO jak i PiS. Jak wskazano, w treść raportu wojewódzkiego lekarza weterynarii z 2008 roku zamieszczono działania, jakie należy podjąć. Znalazło się wśród nich - wprowadzeni ustawy odorowej, ustawy o koncentracji kurników i chlewni. W interpelacji wskazano także, że już wtedy wnioskowano o konieczność dostosowania prawa w zakresie obowiązku budowy biogazowni na odchody i zakładów do utylizacji zwłok. Kolejnym błędem popełnianym przez ostatnie lata było także zdaniem posłów - niedostateczne zatrudnienie w powiatowych inspektoratach weterynarii.
- Obecnie w sytuacji kryzysowej brak spalarni w pobliżu oraz koncentracja kurników niosą za sobą konieczność poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Takim rozwiązaniem są grzebowiska, które z oczywistych względów spotykają się ze sprzeciwem - wskazują posłowie, przypominając o niedawnym pomyśle, by grzebowiska powstały w Sarnowie i w Lipowcu Kościelnym.
Posłowie oczekują, że w odpowiedzi minister przekaże, czy zapoznał się z raportem wojewódzkiego lekarza weterynarii z 2008 roku, jakie wnioski z niego zostały wyciągnięte, czy wnioski wprowadzono w życie, a także co zostało zrobione przez ostatnie 6 lat rządów Zjednoczonej Prawicy, by zapobiec, przeciwdziałać i skutecznie się przygotować do ptasiej grypy.
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sejmu, odpowiedź na interpelację jest udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji.
A jak wygląda sytuacja w Polsce?
Główny Lekarz Weterynarii powiadomił, że w Polsce od 1 stycznia do 28 kwietnia bieżącego roku, stwierdzonych zostało 272 ognisk ptasiej grypy. Dla porównania, w ubiegłym roku stwierdzono 51 ognisk ptasiej grypy, z czego 32 w pierwszym półroczu oraz 19 w drugim półroczu. W 2021 roku do tej pory najwięcej ognisk stwierdzono w województwie mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim.
Ogniska ptasiej grypy w 2021 roku:
woj. mazowieckie - 91,
woj. wielkopolskie - 82,
woj. pomorskie - 22,
woj. warmińsko-mazurskie - 21,
woj. małopolskie - 12,
woj. łódzkie - 9,
woj. kujawsko-pomorskie - 6,
woj śląskie - 6,
woj. lubuskie - 6,
woj. podkarpackie - 4,
woj. opolskie - 3,
woj. lubelskie - 4,
woj. dolnośląskie - 2,
woj. zachodniopomorskie - 2,
woj. świętokrzyskie - 2.
Łącznie we wszystkich gospodarstwach, w których potwierdzono ogniska ptasiej grypy w 2021 roku, utrzymywano łącznie 8 249 810 sztuk drobiu.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: Sejm.gov.pl, GIW