Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Ptasia grypa - wsparcie nadzwyczajne wniosek do KE
18.05.2021 02:00 Nadzwyczajne wsparcie dla sektora drobiarskiego? Tak, gdy "Polska uzyska status kraju wolnego od HPAI"

Posłowie Zbigniew Ziejewski, Stefan Krajewski, Jarosław Rzepa w interpelacji poselskiej skierowanej pod koniec kwietnia do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie ptasiej grypy zwrócili uwagę na to, że kolejne ogniska choroby pojawiają się w zastraszającym tempie. Jak wskazywali posłowie, polscy rolnicy, którzy zajmują się produkcją drobiu "przeżywają prawdziwe dramaty w swoich gospodarstwach". - Utylizowane są miliony sztuk ptaków, straty rolników idą w miliony złotych, a gospodarze dalej nie mają pewności, na jaką pomoc ze strony państwa mogą liczyć - wskazywali posłowie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

MRiRW wsparcie na zalesienie
17.05.2021 02:00 Wsparcie na zalesienie. Nabór rozpocznie się już 1 czerwca

Nabór wniosków o wsparcie na zalesienie w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zalesionych" w ramach PROW 2014-2020 trwa w 2021 roku od 1 czerwca (wtorek) do 2 sierpnia (piątek). Ze wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy są właścicielami, bądź współwłaścicielami gruntów, jakie przeznaczone są do zalesienia, bądź w przypadku, gdy grunty stanową własność małżonka, ale nie tylko. Ze wsparcia mogą skorzystać nie tylko rolnicy, ale i jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne gmin, powiatów i województw. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

MRiRW - ubezpieczenia
08.05.2021 02:00 Kwestia ubezpieczenia upraw rolnych. Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało

- Następnie możliwość składania wniosków miała zostać zablokowana. Z przekazanych mi informacji wynika, że prawdopodobnie pula pieniężna przeznaczona na dofinansowania miała ulec szybkiemu wyczerpaniu. Ponadto część agentów ubezpieczeniowych wskazuje, że tymczasowo została im zablokowana możliwość oferowania jakichkolwiek ubezpieczeń rolnych – także niedotowanych - można przeczytać w interpelacji skierowanej do Grzegorza Pudy, szefa MRiRW. Zdaniem posła niezbędna jest interwencja ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dzięki której firmy ubezpieczeniowe otrzymają dodatkowe środki na ubezpieczenia rolne, co przełoży się na to, że większa ilość rolników będzie mogła z nich skorzystać. Tym bardziej na tę kwestię trzeba zwrócić uwagę, bo jak zauważa poseł Kaczmarczyk, w obliczu pandemii wielu rolników nie mogło skorzystać z pomocy w ramach tarcz antykryzysowych. A jakie zdanie na tę sytuację ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi? Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ARiMR - wnioski
07.05.2021 02:00 Wsparcie ekosystemów leśnych. Nabór rusza 17 maja

Ze wsparcia mogą skorzystać właściciele lasów prywatnych, a przedmiotem są inwestycje przyczyniające się do przekształcenia niekorzystnej struktury drzewostanów na drzewostan zbliżony do naturalnego lub półnaturalnego. Wsparcie obejmuje inwestycje w lasach prywatnych w średnim wieku 11-60 lat, które polegają na:Wnioski w ramach wsparcia można składać do 27 czerwca bieżącego roku w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (odpowiednich ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy). Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Grzegorz Puda - KPO
07.05.2021 02:00 Grzegorz Puda: "Dzięki moim staraniom sektor rolno-spożywczy został w KPO wyróżniony"

O "staraniach" ministra powiadomiono także na oficjalnej stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie wskazano, że pieniądze pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy będą ogromną szansą zarówno dla przyspieszenia rozwoju, jak i dla wzmocnienia odporności polskiej wsi oraz sektora rolno-spożywczego.Jak przekazano, dzięki szefowi resortu rolnictwa, sektor rolno-spożywczy otrzyma z KPO blisko 2,2 mld euro (6% całkowitego budżetu KPO). Dodatkowe wsparcie ma zostać przeznaczone także dla mieszkańców wsi, mowa o środkach przeznaczonych między innymi na termomodernizacji budynków mieszkalnych oraz inwestycje samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich (cyfryzacja, budowa infrastruktury wodno-kanalizacyjnej czy wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego). Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Na inwestycje (zeroemisyjne połączenia autobusowe, infrastruktury podmiotów leczniczych na poziomie powiatowym) na wsiach zaplanowano w Krajowym Planie Odbudowy 7,4 mld euro, czyli jak wskazuje resort rolnictwa 20,5% całkowitego budżetu KPO. - Zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla każdego mieszkańca Polski niezależnie od jego miejsca zamieszkania to szczególnie ważny priorytet inwestycyjny na najbliższe lata, dlatego w KPO oprócz środków na rozwój usług zdrowia na poziomie powiatowym przewidziano dodatkowe 4,392 mld euro (ponad 12,21% całkowitego budżetu KPO) w ramach komponentu D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” - powiadomiono na stronie resortu rolnictwa i zaznaczono, że środki na te inwestycje stanowić będą niemalże 95% z KPO.

MRiRW - nowe formy pomocy
05.05.2021 02:00 Projekt rozporządzenia ministerstwa rolnictwa. Zaproponowano wprowadzenie nowych formy pomocy

Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazło się wprowadzenie nowej formy pomocy dla podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół. Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pomoc oznaczałaby dotacje w wysokości 20 złotych do każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Druga forma pomocy miałaby objąć producentów rolnych, których uprawy zostały zniszczone w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2020 r. Wsparcie miałoby przysługiwać w formie dotacji, która zostanie uzależniona od rodzaju uprawy i wysokości szkód na danej powierzchni. Zaproponowano następujące stawki:Fot. Na podstawie danych zamieszczonych w projekcie rozporządzenia "Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa"Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: Jak wskazano, producenci rolni, którym w 2020 roku w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zniszczone zostały uprawy,"nie uzyskają środków niezbędnych na wznowienie produkcji rolnej, czy w przypadku produkcji zwierzęcej na zakup brakujących pasz".- Ponadto proponuje się, aby pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytów była również udzielana na zakup udziałów w spółdzielniach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa produktów rolnych lub przetwórstwa ryb, skorupiaków i mięczaków. Jednocześnie, aby przywrócić preferencyjny charakter tych kredytów, proponuje się, aby wysokość oprocentowania tych kredytów dla kredytobiorcy była nie wyższa niż 1% w skali roku - wskazano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Pszczelarstwo - dodatkowe wsparcie
02.05.2021 02:00 Co z dodatkowym wsparciem pszczelarstwa? Jest odpowiedź z ministerstwa

- Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa jest dużą pomocą dla pszczelarzy, aczkolwiek nie jest on w stanie zapewnić wsparcia dla wszystkich. W przypadku uzyskania pomocy technicznej wymagane jest posiadanie co najmniej 10 rodzin pszczelich, a w przypadku przemieszczania – co najmniej 25. Wydatki związane z leczeniem i dokarmianiem pszczół, a także odbudową pasiek są często pokrywane ze środków własnych pszczelarzy - wskazała Schmidt w piśmie do szefa MRiRW.

Ptasia grypa - sytuacja w Polsce
02.05.2021 02:00 "14 lat zaniedbań". Posłowie ws. walki z ptasią grypą w Polsce

Jak wynika z danych zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, w województwie mazowieckim stwierdzono do 28 kwietnia bieżącego roku 91 ognisk ptasiej grypy. Łącznie we wszystkich gospodarstwach w województwie mazowieckim, gdzie stwierdzono ptasią grypę, utrzymywano 4 874 055 sztuk drobiu.

mięso
08.04.2021 02:00 Komisja Europejska przestanie promować mięso? MRiRW zajęło zdecydowane stanowisko

Głos w sprawie zajęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaznaczyło, że nie popiera pomysłu wyłączenia z promocji żywności poszczególnych produktów, w tym mięsa czerwonego. Komisja Europejska i promocja żywnościKomisja Europejska pracuje nad oceną skutków unijnej polityki promocyjnej żywności. Celem władz UE było wsparcie europejskiego rolnictwa w taki sposób, by m.in. zwiększyć jego konkurencyjność wobec rynków z innych kontynentów. Dodatkowo starano się edukować obywateli krajów unijnych w kwestii spożywanej przez nich żywności. Dobrą wiadomością jest fakt, że - zdaniem Komisji Europejskiej - założone pierwotnie cele zostały osiągnięte. Mimo to pojawia się jedno ale: prowadzona dotychczas polityka promocyjna może być kształtowana w taki sposób, by jeszcze lepiej współgrała z polityką strategii Od pola do stołu. Przypomnijmy: strategia Od pola do stołu stanowi element polityki Zielonego Ładu. W ramach wspomnianej strategii KE chce przeciwdziałać degradacji środowiska i wspierać europejskie rolnictwo m.in. poprzez zmniejszenie stosowania pestycydów chemicznych o 50% czy osiągnięcie 25% udziałów użytków rolnych o profilu ekologicznym w Europie do 2030 roku. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:[EMBED-4]Komisja Europejska zaproponowała trzy opcje, które mają stać się elementami nowej promocji żywności w Unii Europejskiej. Po pierwsze, politycy chcą, by korzystać z dotychczasowych osiągnięć na tym polu. Z tego względu na podstawie art. 8 rozporządzenia 1144/2014 Komisja ustanowiła Roczny Program Prac, określający cele i priorytety działań w UE i wobec rynków poza nią. Drugim krokiem proponowanym przez KE jest zachęcanie do zdrowego żywienia, które miałoby przeciwdziałać chorobom nowotworowym, a także skupienie się na międzynarodowym aspekcie strategii Od pola do stołu. Mimo to najwięcej emocji wzbudza trzecia opcja naszkicowana przez unijne władze: jest nią tzw. przegląd warunkowości i kwalifikowalności. W praktyce chodzi tutaj o możliwość stworzenia nowych kryteriów, które miałoby zachęcić producentów żywności do edukowania konsumentów i promowania swoich produktów, jednakże byłoby to związane z tym, że część żywności nie byłaby już więcej promowana przez UE. O jakie dokładnie produkty spożywcze chodzi? Wiadomo, że na liście może znaleźć się mięso czerwone, wino czy niektóre oznaczenia geograficzne. Promocji podlegać miałyby tylko warzywa i owoce hodowane w zrównoważony sposób.

mrirw
01.04.2021 02:00 Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

We wtorek 30 marca odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego, podczas którego ustalono poszczególne etapy działań, które mają być podjęte do końca bieżącego roku. Projekt spółdzielni energetycznych w PolsceCieszyć się mogą zwłaszcza mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego - to w ich regionach powstaną pierwsze pilotażowe spółdzielnie energetyczne. Będą one ulokowane w sześciu gminach. Projekt Renaldo przewiduje udzielanie porad i wsparcia ze strony ekspertów w taki sposób, by mogły powstać pierwsze spółdzielnie energetyczne. Jakie będą zalety takiego rozwiązania? Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że dzięki spółdzielniom energetycznym regiony uzyskają całkowitą swobodę w kwestii decydowania o rodzajach instalacji i jej lokalizacji. Co więcej, spółdzielcy będą samodzielnie decydowali o sposobach wzajemnych rozliczeń. Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo: [EMBED-4]Politycy mają nadzieję, że nowy pomysł MRiRW przyniesie korzyści zwłaszcza mieszkańcom wsi. Jak podaje ministerstwo, projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych 2,5 lat.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - konferencja Anna Gembicka
26.03.2021 01:00 Nowy organ doradczy w resorcie rolnictwa. Powołano Radę Kobiet w Rolnictwie

- W ostatnich tygodniach bardzo dużo mówi się na temat roli kobiet w życiu publicznym, gospodarce, a także w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym oraz na obszarach wiejskich. Kobiety prowadzą gospodarstwa rolne, firmy z branży rolno-spożywczej, działają aktywnie w związkach i organizacjach rolniczych - rozpoczęła wystąpienie Anna Gembicka, na którym powiadomiła o powstaniu Rady Kobiet w Rolnictwie. Nowa Rada będzie jednym z organów doradczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas konferencji, w skład rady wejdą przedstawicielki z ministerstwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale nie tylko, bo i przedstawicielki organizacji rolniczych czy kół gospodyń wiejskich. Rada ma liczyć do 20 osób. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwoli, po świętach Wielkanocnych może odbyć się pierwsze spotkanie Rady Kobiet w Rolnictwie. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: [EMBED-3]