Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi

unsplash.com / fot. Adrian Infernus
19.03.2022 02:41 Wsparcie na bioasekurację. Minister rolnictwa ogłosił nabór

Jak wynika z ogłoszenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy na początku sierpnia rozpocznie się nabór wniosków o pomoc na refundację wydatków na bioasekurację dla rolników, którzy utrzymują świnie. Nabór rozpocznie się 6.08.2021 r. (piątek) i zakończy się 27.08.2021 r. (piątek). Rolnicy, którzy w swoich gospodarstwach utrzymują świnie, będą mogli ubiegać się o pomoc charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 50% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym. Wsparcie przysługuje na:zakup mat dezynfekcyjnych, zakup sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, zakup produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, zakup odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, wydatki poniesione w związku z zabezpieczeniem budynku, gdzie utrzymywane są świnie.

EAST NEWS
19.03.2022 02:41 Koniec ze skargami za nocną pracę rolników? Zmiana prawa możliwa jeszcze w tym roku

W projekcie ustawy o rodzinnych gospodarstwach rodzinnych znalazła się modyfikacja art. 51 Kodeksu wykroczeń (Zakłócenie spokoju lub porządku publicznego), która zakończyć ma problem ze skargami na rolników w związku z koniecznością działalności rolniczej w godzinach nocnych - informuje Szymon Giżyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak przypominał Giżyński w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie możliwości wykonywania określonych prac w gospodarstwie w porze nocnej, w ostatnich latach art. 51 kodeksu wykroczeń był często wykorzystywany "na terenach wiejskich do karania rolników, pracujących zwłaszcza podczas spiętrzenia prac polowych w okresie żniw, w godzinach porannych lub nocnych". - Tymczasem charakter pracy rolniczej, uzależnienie jej efektów często od aktualnej pogody sprawia, że rolnicy zmuszeni są pracować zwłaszcza w okresie żniw do późnych godzin nocnych - podkreśla Giżyński.

Grzegorz Puda/Twitter
19.03.2022 02:41 Kolejna wizyta Pudy. Minister rolnictwa zachęcał do samozbiorów

Po niedawnych wizytach we wsi Grajewo koło Giżycka oraz w Marianowie Brodowskim Grzegorz Puda pojawił się w gminie Tarczyn. Minister odwiedził ekologiczne gospodarstwo, gdzie zachęcał do jednego ze sposobu na skracanie łańcucha sprzedaży- do samozbiorów. - Samozbiory to doskonały przykład krótkiego łańcucha sprzedaży, najniższa cena i wybór towaru najwyższej jakości prosto od rolnika. To także świetny sposób na ciekawą wycieczkę z rodziną - mówił Puda podczas wizyty.

Pexels/Pixabay
19.03.2022 02:41 Już dzisiaj ministerstwo przedstawi założenia "Programu odbudowy gospodarstw po ASF"

Podczas najbliższego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawione zostaną główne założenia "Program odbudowy gospodarstw po ASF" - informuje dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Sejmu, najbliższe posiedzenie na temat aktualnej sytuacji w związku z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce odbędzie się dzisiaj, 19 lipca o godzinie 20:00. Podczas spotkania referować będą Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii.

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
19.03.2022 02:41 Apel do resortu rolnictwa. Potrzeba urealnienia stawek dopłat do paliwa rolniczego

Chociaż Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych (PZPRZ) docenia propozycję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w sprawie zmiany dotyczącej stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, zauważa jednak, że należy urealnić stawki dopłat. Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych w opinii przygotowanej na prośbę resortu rolnictwa do procedowanego projektu ustawy podkreśla, że liczba litrów ON objęta zwrotem podatku akcyzowego powinna wynieść 126 litrów ON/ha, a nie jak zaproponowano 110 litrów ON/ha. Stawka zaproponowana przez PZPRZ wynika z wyliczeń Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa.

Grzegorz Puda/Twitter
19.03.2022 02:41 Kolejna wizyta Pudy. Minister rolnictwa przekazał, nad czym pracuje rząd

Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi po niedawnej wizycie w Marianowie Brodowskim odwiedził gospodarstwo należące do Mariusza Jabłońskiego we wsi Grajewo koło Giżycka. Podczas wizyty Puda zapewniał, jakie działania zaproponowane przez rząd zapobiegną wyludnianiu się obszarów wiejskich. Jak przekazał w gospodarstwie Grzegorz Puda, dzięki rozwiązaniom zaproponowanym w Polskim Ładzie, a także dzięki przygotowywanej ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych obszary wiejskie nie będą się już bardziej wyludniać.

puda grzegorz
19.03.2022 02:41 "Państwo dobrobytu" i "nowatorskie mechanizmy". Minister rolnictwa kreśli przyszłość polskiej wsi

W Programie 1 Polskiego Radia w poniedziałek 12 lipca 2021 roku gościem Sygnałów dnia był minister rolnictwa - Grzegorz Puda. Polityk został zapytany m.in. o ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Szef resortu rolnictwa w wypowiedzi nie ukrywał, że w ramach Nowego Ładu polski rząd chce zapobiec odpływowi młodych ludzi ze wsi i dać rolnikom gwarancję opłacalności produkcji rolnej. Grzegorz Puda, mówiąc o ustawie o rodzinnych gospodarstwach rolnych, w ogólny sposób wskazał, że zawiera wiele nowatorskich, nieznanych dotąd polskiemu rolnictwu, polskiemu prawodawstwu w rolnictwie, mechanizmów stabilizacji rynkowej. Polska wieś i państwo dobrobytuW poniedziałek 12 lipca 2021 roku szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda był gościem Sygnałów dnia na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Podczas audycji został zapytany o ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych, na którą z pewnością czeka wielu rolników i mieszkańców wsi. W odpowiedzi polityk wskazał, że warto pamiętać, że omawiana ustawa jest częścią Polskiego Ładu, czyli programu społeczno-gospodarczego, mającego pomóc w odbudowie kraju po kryzysie wywołanym koronawirusem. Grzegorz Puda powiedział, że ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych ma na celu m.in. zatrzymanie młodych ludzi na wsi i zachęcenie ich do zakładania rodzin poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Polityk dodał, że dokument posłuży do rozbudowy polskiej wersji państwa dobrobytu. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego ambitnego celu mają być nowatorskie, nieznane dotąd polskiemu rolnictwu (...) mechanizmy stabilizacji rynkowej.

Sejm RP/YT
19.03.2022 02:40 "Rozmawiamy, aby zwiększyć pulę środków". Bartosik ws. ubezpieczeń

Wczoraj podczas posiedzenia Sejmu na temat środków na dopłaty do ubezpieczeń rolnych mówił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Jak zaznaczył, resort rolnictwa stara się o zwiększenie środków. Warto przypomnieć, że zgodnie z ustawą budżetową na 2021 rok na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zaplanowano kwotę 400 mln zł. Jak przekazywaliśmy >tutaj< między innymi Krajowa Rada Izb Rolniczych zwracała uwagę, że kwota przewidziana na ten cel nie jest wystarczająca.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/ Twitter
19.03.2022 02:40 Puda: "Zapowiadaliśmy realizację projektu w lipcu i dotrzymujemy słowa"

Dzisiaj w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa MRiRW Grzegorza Pudy oraz p.o. dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Małgorzaty Gośniowskiej-Koli. Podczas spotkania powiadomiono o uruchomieniu projektu "Więcej ziemi dla rolników", jednego z elementów Polskiego Ładu. - Inicjatywa "Więcej ziemi dla rolników" to jeden z elementów Polskiego Ładu, Polskiego Ładu dla rolnictwa, który został zapowiedziany przez pana premiera Mateusza Morawieckiego. Chciałbym też podkreślić, że zapowiadaliśmy realizację tego projektu w lipcu i dotrzymujemy słowa. Naprawdę robimy to, o czym mówiliśmy. Udało się to dzięki zaangażowaniu wielu osób - mówił dziś podczas konferencji prasowej Grzegorz Puda.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 Większy zwrot akcyzy za paliwo. Kiedy zostanie przyjęta ustawa?

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Zmiana zapowiadana w Polskim Ładzie ma zostać przyjęta w trzecim kwartale tego roku. Zgodnie z projektem ustawy zwiększony zostanie limit "zużywanego oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych ze 100 l do 110 l oraz limitu zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP) z 30 l do 40 l, w przypadku prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji".

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 Czy zostanie ponownie uruchomiona pomoc dla rodzin rolniczych?

Jeszcze w połowie marca bieżącego roku prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorza Pudy o ponowne uruchomienie naboru wniosków do programu pomocy na dofinansowanie kosztów zakupu komputera dla dzieci rolników.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
19.03.2022 02:40 Ministerstwo rolnictwa: "poszkodowani mogą liczyć na pomoc"

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorz Puda pojawił się w Łącku. Szef resortu rolnictwa spotkał się z rolnikami, którzy ponieśli straty na skutek gradobicia. - Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy w związku z powstałymi szkodami będzie mogła zostać podjęta po oszacowaniu szkód przez komisje powołane przez wojewodów - zaznaczył podczas spotkania Grzegorz Puda. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MRiRW Grzegorz Puda przypomniał, że to komisja zobowiązana jest do dokonania oszacowania szkód powstałych w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, w ciągu dwóch miesięcy od zgłoszenia. Jeżeli chodzi o straty spowodowane przez ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź lub grad w drzewach owocowych, szacowanie szkód odbywa się dwa razy. Pierwsze w ciągu 2 miesięcy od powstania szkód, natomiast drugie nie później niż w terminie do 12 miesięcy.

Marek BAZAK/East News
19.03.2022 02:40 ARiMR ostrzega rolników ws. stosowania środków ochrony roślin

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powiadomiła dziś o przyłączeniu się w akcję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ma przypominać rolnikom o konieczności odpowiedniego stosowania środków ochrony roślin na bazie glifosatu. Za naruszenie przepisów można zostać ukaranym. Jak przypomniano, bezpieczne stosowanie herbicydów leży w interesie zarówno rolników, producentów, jak i konsumentów. Warto pamiętać, że produkty, które nie spełniają norm dotyczące pozostałości środków ochrony roślin, nie mogą zostać wprowadzone do obrotu, mowa o żywności i o paszy dla zwierząt.

mrirw
19.03.2022 02:39 Nadchodzi zakaz stosowania kolejnych środków ochrony roślin. MRiRW zadecydowało

Wszystkim rolnikom przypominamy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało o wycofaniu ze sprzedaży niektórych środków ochrony roślin, używanych dotychczas przez plantatorów w walce z chorobami grzybowymi. Tym samym po 30 września 2022 roku rolnicy nie będą mogli stosować czterech środków zawierających difenokonazol, kilku produktów, w składzie których znajduje się azoksystrobina i jednego stworzonego na bazie fluazynamu. MRiRW wycofało kolejne środki ochrony roślinWycofywanie ze sprzedaży kolejnych środków ochrony roślin, choć poprzedzone wcześniejszymi informacjami ze strony państwowych urzędników, często spotyka się z niemałą dezaprobatą plantatorów. Problemem jest zazwyczaj brak alternatyw dla wcześniej stosowanych środków - w ten sposób rolnicy, nawet jeśli chcą rezygnować z dotychczasowych preparatów, ponoszą straty w walce z insektami i chorobami grzybowymi swoich roślin. Jak podaje portal sadyogrody.pl, Instytut Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach przypomniał wszystkim rolnikom o tym, że już wkrótce na rynku nie będą mogli już znaleźć kilku popularnych marek środków ochrony roślin. Sprawa dotknie zwłaszcza producentów owoców i warzyw.

Koła Gospodyń Wiejskich - wsparcie rządu
19.03.2022 02:39 Nawet 40-milionowe wsparcie. Rząd chce pomóc KGW

Wiceminister Anna Gembicka w ostatnich dniach powiadomiła, że rząd chce przeznaczyć na wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich nawet 40 milionów złotych. Jak się okazuje, ustawa w tej sprawie trafiła już do Senatu.

mrirw
19.03.2022 02:38 Od 12 lutego 33 grosze obniżki dla hodowców bydła. Nowe rozporządzenie MRiRW

Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW za wydanie duplikatu paszportu hodowcy bydła będą musieli zapłacić nieco więcej, tj. 2 złote. MRiRW i rozporządzenie ws. cen paszportów i ich duplikatówCała zmiana wchodzi w życie od 12 lutego 2020 roku. Informacja na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa precyzuje: Zmiana wysokości opłat związana jest z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów (Dz.U. z 2021 r. Poz. 189).Do 12 lutego wydanie paszportu dla bydła kosztuje 1,33 złote, a wydanie duplikatu tego dokumentu - również 1,33 złote. Doręczenie przesyłką poleconą przez Pocztę Polską z potwierdzeniem odbioru zamówionych paszportów hodowcy płacą 8,50 złotych.

Premia dla młodych rolników - MRiRW
19.03.2022 02:38 Premia dla młodych rolników. Wnioski do 30 czerwca

Jak przypominał wczoraj resort rolnictwa, młodzi rolnicy mogą składać wnioski dłużej, niż pierwotnie zakładał to termin. Wnioski w ramach PROW 2014-2020 dotyczące wsparcia "Premia dla młodych rolników" składać można już od 31 marca 2021 r. Termin naboru wniosku pierwotnie został wyznaczony na 29 maja bieżącego roku, jednak został wydłużony do 30 czerwca (środa).

MRiRW - hodowcy norek
19.03.2022 02:38 MRiRW zamierza pomagać poszkodowanym hodowcom norek

- Będzie pomoc dla hodowców norek, którzy muszą likwidować swoje stada z powodu wykrycia wśród tych zwierząt koronawirusa - informuje portal. Na ten moment norki nie znajdują się na liście zwierząt, za których utylizację z powodu koronawirusa przysługuje rekompensata. Po potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa na fermie norek głos w sprawie odszkodowań zabrali przedstawiciele Polskiego Przemysłu Futrzarskiego, o czym więcej można przeczytać >tutaj<.

ardanowski
19.03.2022 02:38 J. K. Ardanowski: "Rolnicy nie czują się nikim gorszym". Mocne słowa na antenie Trwam

Na antenie telewizji Trwam Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił rolę rolników w budowaniu państwowości, a także stwierdził, że świadomość społeczeństwa na temat wsi jest znikoma. Jan Krzysztof Ardanowski w mocnych słowachJan Krzysztof Ardanowski jest byłym ministrem rolnictwa. Obecnie jest przewodniczącym Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. W programie "Wieś to też Polska" powiedział: - W znacznej części społeczeństwa znajomość spraw wiejskich, rolniczych jest znikoma. To jest życie w jakimś stereotypie stworzonym kilkadziesiąt lat temu. Niestety ten stereotyp jest również u polityków, u bardzo ważnych, często najważniejszych osób w państwie. Odwołał się również do wizerunku rolników w polskim społeczeństwie: - [Jest - przyp. red.] przekonanie, że rolnicy są taką grupą roszczeniową, grupą, która tylko się będzie domagała, tylko czegoś chce kosztem reszty społeczeństwa, że jest grupą pazerną. Ja słyszę, mnie to bardzo boli, bo przecież jestem również rolnikiem z pochodzenia, z dziada pradziada można powiedzieć. (...) Że jest to grupa, która nie ma poglądów, jakby szerszego oglądu świata, a decyzje - również polityczne, wyborcze - można kupić, da się parę złotych i wieś będzie głosowała na tych, co tę parę złotych dali. To świadczy o głębokim niezrozumieniu mentalności ludzi na wsi, również tej - ja nazywam to - rewolucji godności, która w ostatnich latach na wsi zachodzi.

Zwierzęta - konferencja
19.03.2022 02:38 Apel o "okrągły stół". Konferencja ws. hodowli zwierząt futerkowych pod Ministerstwem Rolnictwa

Na konferencji prasowej pod MRiRW pojawili się dziś Daniel Chmielewski, prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych, Tadeusz Jakubowski, dyrektor Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych oraz Monika Przeworska, reprezentująca Instytut Gospodarki Rolnej. - Zwołaliśmy konferencję prasową z jednego powodu, została podjęta decyzja przez Ministra Rolnictwa, że lekarze, którzy pobierają próbki na naszych fermach, na obecność koronawirusa, mają zostać zaszczepieni. Sytuacja wygląda teraz tak, że odbywają się w dalszym ciągu pobierania próbek, lekarze są niezaszczepieni i my uważamy, że pobierania próbek i późniejsze badania mogą być mylne. Dlatego zwracam się z apelem do pana ministra o zaprzestanie pobierania próbek, zaszczepienie lekarzy, a po zaszczepieniu lekarzy jesteśmy gotowi dalej przyjmować lekarzy - przekazał Chmielewski. Jak zaznaczył, w obecnej sytuacji lekarze muszą zostać zaszczepieni, zanim pojawią się na fermach, by zbierać próbki do badań.

Agroturystyka
19.03.2022 02:37 Ministerstwo Rolnictwa nie wyklucza dodatkowego wsparcia dla gospodarstw agroturystycznych. Już niebawem pojawi się kampania edukacyjna

- Jednocześnie dziwię się, że minister rolnictwa i rozwoju wsi nie podjął skutecznych działań zapewniających pomoc i rekompensatę dla gospodarstw prowadzących usługi w zakresie agroturystyki. W wielu częściach kraju np. na południu Polski, przychody z tytułu agroturystyki są jedynym źródłem utrzymania dla tych rolników - pojawiło się w interpelacji skierowanej do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Grzegorza Pudy.

Ministerstwo Rolnictwa - tvp
19.03.2022 02:37 8,7 mln zł z Ministerstwa Rolnictwa dla TVP i Polskiego Radia. Pieniądze poszły m.in. na kampanie edukacyjne

Małgorzata Kidawa-Błońska na początku bieżącego roku zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z interpelacją poselską w sprawie umów zawartych przez MRiRW z TVP SA oraz Polskim Radiem SA. Polityk z ramienia PO próbowała uzyskać odpowiedź na pytania, czy MRiRW zawarło w 2019 i 2020 roku umowy z TVP SA oraz Polskim Radiem SA, jeśli tak, to czego dotyczyły i na jaką kwotę. Kidawa-Błońska dopytywała także o to, czy w wymienionych latach Ministerstwo Rolnictwa korzystało z ogłoszeń społecznych w mediach publicznych.

Ustawa - MRiRW
19.03.2022 02:37 Ustawa projektu Ministerstwa Rolnictwa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi przeszła przez Sejm

Ponad tydzień temu na stronie premiera pojawiła się wiadomość o projekcie nowelizacji ustawy wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Wnioskodawcą nowelizacji jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaproponowało, by wstrzymać sprzedaż nieruchomości z Zasobu na kolejne pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

MRiRW - ostateczny termin
19.03.2022 02:36 Ministerstwo rolnictwa przypomina o ważnym terminie. Czas tylko do 14 lipca

Przypomnijmy, 15 maja 2021 r. w życie weszła ustawa z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, zgodnie z którą zmianie uległy przepisy ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 182 i 904). Zmiana przepisów, dotyczących postępowań prowadzonych, jak informowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynikała z pandemii COVID-19. Dzięki przepisom, które weszły w życie w kwietniu ubiegłego roku, możliwe było między innymi pozostawienie wniosku bez rozpoznania po uprzednim wezwaniu wnioskodawcy do przedstawienia dowodów na spełnienie warunków otrzymania wsparcia. Teraz jednak zbliża się termin, w którym należy uzupełnić wszelkie braki. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

ASF - program walki MRiRW
19.03.2022 02:36 Ministerstwo rolnictwa ws. ASF. Koszty walki z pomorem mają wynieść 129 432 694,19 zł

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 stycznia 2021 r. w sprawie wprowadzenia w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” w programie na 2021 roku finansowane będą między innymi działania, które mają na celu: redukcję populacji dzików prowadzonej zarówno przez polowania, jak i odstrzał sanitarny; usuwanie potencjalnych źródeł wirusa ASF ze środowiska przyrodniczego; prowadzenie monitoringu aktywnego i pasywnego u dzików i świń; działania lub inwestycje służące zapobieganiu, kontroli i zwalczaniu ASF u świń i dzikich zwierząt.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

MRiRW - projekt ustawy
19.03.2022 02:36 Przyjęto projekt ustawy o płatnościach w ramach systemu bezpośredniego. Jakie są najważniejsze rozwiązania?

- Nowe rozwiązania dotyczą także umożliwienia przedłużenia terminu składania wniosków o przyznanie pomocy lub wniosków o płatność - informuje MRiRW. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

MRiRW - środki
19.03.2022 02:36 Ministerstwo rolnictwa ws. zwiększenia środków budżetowych na zwalczanie epidemii chorób zwierzęcych

W odpowiedzi, która przyszła z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Anna Gembicka Sekretarz Stanu MRiRW przekazała, że już 28 marca został złożony wniosek na uruchomienie środków z rezerwy celowej „Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt (w tym finansowanie programów zwalczania), badania monitoringowe pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt, produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach, finansowanie zadań zleconych przez Komisję Europejską oraz dofinansowanie kosztów realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnej, w tym na wypłatę wynagrodzeń dla lekarzy wyznaczonych na podstawie art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej” na kwotę 263.550.720,70 zł. Z tego także, jak zaznacza Gembicka, Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydował o uruchomieniu środków z wyżej wymienionej rezerwy w kwocie 51.756.233,70 zł.Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

MRiRW - nowa strategia ptasia grypa
19.05.2021 02:00 MRiRW: Nowa strategia walki z ptasią grypą

Zgodnie z oficjalnymi danymi Głównego Inspektoratu Weterynarii od początku roku potwierdzono w Polsce 322 ogniska ptasiej grypy. W gospodarstwach, w których stwierdzono ognika, utrzymywano (a w konsekwencji i zabito) 11 259 000 sztuk drobiu. Dla porównania w zeszłym roku Główny Lekarz Weterynarii stwierdził w Polsce 54 ogniska ptasiej grypy. Patrząc na te dane widać, że problem ptasiej grypy wymknął się spod kontroli. W związku z tym, jak zaznaczył dzisiaj podczas konferencji minister rolnictwa i rozwoju wsi, Grzegorz Puda - czas na wdrożenie nowej strategii walki z wirusem. Jak powiadomił minister, w tym celu powołany został także nowy Główny Lekarz Weterynarii Mirosław Welz. Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo: