Pszczelarstwo - dodatkowe wsparcie
Environmental Images / Universal/EAST NEWS
Autor Aneta Wasilewska - 2 Maja 2021

Co z dodatkowym wsparciem pszczelarstwa? Jest odpowiedź z ministerstwa

Anna Schmidt, poseł PiS na początku kwietnia zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z interpelacją poselską w sprawie dodatkowego dofinansowania pszczelarstwa. Jak Schmidt wskazała w piśmie, powołując się na statystyki Polskiego Związku Pszczelarskiego, wkład pszczół w rolnictwie Unii Europejskiej wynosi ok. 22 mld euro, z tego w Polsce około 1,5 mld euro. Jednak sama hodowla i utrzymanie pszczół staje się powoli coraz trudniejsze, przede wszystkim ze względu na zmieniające się warunki pogodowe oraz nasilające się choroby pszczół. Czy w związku z tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewiduje dofinansowanie każdej przedzimowej rodziny pszczelej i przeznaczenie środków na dokarmianie pszczół w okresie suszy zimowej i wiosennej, oraz leczenie chorych pszczół?

- Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa jest dużą pomocą dla pszczelarzy, aczkolwiek nie jest on w stanie zapewnić wsparcia dla wszystkich. W przypadku uzyskania pomocy technicznej wymagane jest posiadanie co najmniej 10 rodzin pszczelich, a w przypadku przemieszczania – co najmniej 25. Wydatki związane z leczeniem i dokarmianiem pszczół, a także odbudową pasiek są często pokrywane ze środków własnych pszczelarzy - wskazała Schmidt w piśmie do szefa MRiRW.

Bezpośrednie dofinansowanie każdej przedzimowej rodziny pszczelej

W związku z powyższym Anna Schmidt, zwróciła się z prośbą o odpowiedź, czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi weźmie pod uwagę możliwość objęcia bezpośrednim dofinansowaniem każdej przezimowanej rodziny pszczelej. Jak zaznaczył w odpowiedzi Ryszard Bartosik, Sekretarz Stanu, obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizowane są możliwości, by uruchomić wsparcie dla pszczelarzy w formie dotacji do przezimowanej rodziny pszczelej.

Interwencja policji i służb weterynaryjnych. 53-latek odpowie za znęcanie się nad zwierzętamiInterwencja policji i służb weterynaryjnych. 53-latek odpowie za znęcanie się nad zwierzętamiCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Przeznaczenie środków na dokarmianie pszczół w okresie suszy zimowej i wiosennej oraz leczenie chorych pszczół

Kolejną kwestią, która została poruszona w piśmie do MRiRW, było wzięcie pod uwagę przeznaczenie środków finansowych na dokarmianie pszczół w okresie suszy zimowej i wiosennej oraz leczenie chorych pszczół. W odpowiedzi zaznaczono, że obecnie w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022 ustanowione zostało działanie "wspieranie walki z warrozą produktami leczniczymi weterynaryjnymi". W ramach działania refundacji podlegają koszty poniesione na zakup produktów leczniczych weterynaryjnych warrozobójczych oraz nabycia produktów leczniczych do walki z warrozą.

Jeżeli chodzi o dokarmianie pszczół, obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie planuje dofinansowania takiego działania.

- Dokarmianie pszczół, zarówno wiosenne jak i w okresie bezpożytkowym, jest stałym elementem produkcji pasiecznej. Aktualnie nie są planowane działania ukierunkowane na finansowanie takiego dokarmiania - wskazał Ryszard Bartosik.

Ile wynosi budżet wsparcia na pszczelarstwo w 2021?

W odpowiedzi na interpelację zaznaczono, że w 2021 roku na wsparcie pszczelarstwa w Polsce, biorąc pod uwagę środki okresu przejściowego, przewidziano budżet w wysokości około 44 mln zł. Dla porównania w 2019 roku, budżet (włączając 50% środków krajowych i 50% środków unijnych) wyniósł 25 mln zł, a w 2020 roku - 34 mln zł.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Sejm.gov.pl

Następny artykuł