Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem
We wtorek 30 marca odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego, podczas którego ustalono poszczególne etapy działań, które mają być podjęte do końca bieżącego roku.
Projekt spółdzielni energetycznych w Polsce
Cieszyć się mogą zwłaszcza mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego - to w ich regionach powstaną pierwsze pilotażowe spółdzielnie energetyczne. Będą one ulokowane w sześciu gminach.
Projekt Renaldo przewiduje udzielanie porad i wsparcia ze strony ekspertów w taki sposób, by mogły powstać pierwsze spółdzielnie energetyczne. Jakie będą zalety takiego rozwiązania?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że dzięki spółdzielniom energetycznym regiony uzyskają całkowitą swobodę w kwestii decydowania o rodzajach instalacji i jej lokalizacji. Co więcej, spółdzielcy będą samodzielnie decydowali o sposobach wzajemnych rozliczeń.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-4]
Politycy mają nadzieję, że nowy pomysł MRiRW przyniesie korzyści zwłaszcza mieszkańcom wsi. Jak podaje ministerstwo, projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych 2,5 lat.
Prąd dla lokalnych społeczności
W ramach porad eksperckich analizowane będą m.in. zasoby energetyczne danej gminy. Specjaliści mają przygotować też propozycje, które umożliwią korzystanie ze spółdzielni z jak największym pożytkiem dla okolicznych mieszkańców.
Dzięki projektowi Renaldo przyszła spółdzielnia energetyczna otrzyma pomoc w przygotowaniu dokumentacji założycielskiej i rejestracyjnej; wskazane zostaną również sugestie co do rodzaju i mocy instalacji odnawialnych źródeł energii.
W 2020 roku Polski Instytut Ekonomiczny informował w Tygodniku Gospodarczym, iż ceny prądu dla gospodarstw domowych w Polsce wynoszą około 2/3 unijnej średniej (tj. 300 euro za MWh).
Wśród krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje 21. pozycję z ceną 190 euro za MWh. Dla porównania - w 2019 roku w Niemczech płacono 460 euro za MWh, w Danii - 420 euro, a najmniej w Bułgarii - 110 euro za MWh.
Niewykluczone, że pomysł tworzenia spółdzielni energetycznych w Polsce otworzy nowy rozdział w myśleniu o zarządzaniu energią elektryczną, a tego typu inicjatywy zaczną powstawać na terenie całego kraju.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Gienek Onopiuk o swojej przeszłości. Nieznane fakty na temat ojca i córki
Emilka z "Rolnicy. Podlasie" z nietypowym ogłoszeniem. Chodzi o kozy po przejściach
źródło: sadyogrody.pl, businessinsider.com.pl