RolnikInfo.pl
mrirw

unsplash.com / fot. Fré Sonneveld

Spółdzielnie energetyczne na wsiach? MRiRW rusza z nowym projektem

1 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

"Renaldo" - tak nazywa się nowy projekt Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który zorientowany jest na udzielanie eksperckiej pomocy przy zakładaniu spółdzielni energetycznych w Polsce. Warto dodać, że tego typu inicjatywa jest nowością w nasz

We wtorek 30 marca odbyło się spotkanie Komitetu Sterującego, podczas którego ustalono poszczególne etapy działań, które mają być podjęte do końca bieżącego roku. 

Projekt spółdzielni energetycznych w Polsce

Cieszyć się mogą zwłaszcza mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego - to w ich regionach powstaną pierwsze pilotażowe spółdzielnie energetyczne. Będą one ulokowane w sześciu gminach.

Projekt Renaldo przewiduje udzielanie porad i wsparcia ze strony ekspertów w taki sposób, by mogły powstać pierwsze spółdzielnie energetyczne. Jakie będą zalety takiego rozwiązania?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że dzięki spółdzielniom energetycznym regiony uzyskają całkowitą swobodę w kwestii decydowania o rodzajach instalacji i jej lokalizacji. Co więcej, spółdzielcy będą samodzielnie decydowali o sposobach wzajemnych rozliczeń.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-4]

Politycy mają nadzieję, że nowy pomysł MRiRW przyniesie korzyści zwłaszcza mieszkańcom wsi. Jak podaje ministerstwo, projekt ma być realizowany w ciągu najbliższych 2,5 lat.

Prąd dla lokalnych społeczności

W ramach porad eksperckich analizowane będą m.in. zasoby energetyczne danej gminy. Specjaliści mają przygotować też propozycje, które umożliwią korzystanie ze spółdzielni z jak największym pożytkiem dla okolicznych mieszkańców.

Dzięki projektowi Renaldo przyszła spółdzielnia energetyczna otrzyma pomoc w przygotowaniu dokumentacji założycielskiej i rejestracyjnej; wskazane zostaną również sugestie co do rodzaju i mocy instalacji odnawialnych źródeł energii.

W 2020 roku Polski Instytut Ekonomiczny informował w Tygodniku Gospodarczym, iż ceny prądu dla gospodarstw domowych w Polsce wynoszą około 2/3 unijnej średniej (tj. 300 euro za MWh).

Wśród krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje 21. pozycję z ceną 190 euro za MWh. Dla porównania - w 2019 roku w Niemczech płacono 460 euro za MWh, w Danii - 420 euro, a najmniej w Bułgarii - 110 euro za MWh.

Niewykluczone, że pomysł tworzenia spółdzielni energetycznych w Polsce otworzy nowy rozdział w myśleniu o zarządzaniu energią elektryczną, a tego typu inicjatywy zaczną powstawać na terenie całego kraju. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: sadyogrody.pl, businessinsider.com.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

marka

Biznes

Znana firma wkracza na wieś. Z jej usług korzystają miliony Polaków

Czytaj więcej >
mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >