Rzeżucha to nieodłączny element wielkanocnych dekoracji i pyszny dodatek do dań. Jednak jej uprawa może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcemy, aby była bujna i gotowa na święta. Czy istnieje sposób, by przyspieszyć jej wzrost? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.
Gdzie się nie obejrzymy, tam z dużą dozą pewności ujrzymy żywopłot utworzony z tui. Te rośliny opanowały polskie podwórka, parki i inne miejsca pełne zieleni, co sprawiło, że nasze ogrody przestały być oryginalne, na czym wielu osobom przecież zależy. Jest jednak roślina, która ma wszystkie zalety tych popularnych drzewek, ale i o wiele więcej do zaoferowania. Teraz jest idealny moment na jej posadzenie.
Piwonie to z pewnością jedne z najbardziej efektownych i okazałych kwiatów, które mogą zdobić nasze ogrody. Co ciekawe, ich pielęgnacja wcale nie jest skomplikowana, a przygotowanie najlepszych odżywek kosztuje dosłownie grosze. Istnieją trzy wyjątkowe receptury, których właściwości wpływają niezwykle odżywczo na królowe rodzimych ogrodów i sprawią, że całe obsypią się pełnymi kwiatami w elektryzujących barwach.
Zapaleni ogrodnicy już rozpoczynają prace w glebie, które potrwają przez następne kilka tygodni. Przygotowanie ziemi do wydania plonów to niełatwa sprawa, obejmująca przede wszystkim planowanie gatunków, odmian, umiejscowienia i kolejności sadzenia. Jeśli zimą marzą nam się domowe przetwory z pomidorów, warto zastanowić się nad wybraniem ich odpowiedniego rodzaju. Najpyszniejsze i z najlepszą konsystencją wychodzą właśnie z tych odmian.
Astronomiczna wiosna jest już z nami, a wraz z nią przyszła energia do działania i chęć obcowania z przyrodą. Ta mieszanka to idealna chwila na zadbanie o swój przydomowy ogródek. Tradycyjne drzewa i krzewy owocowe już wkrótce odejdą w zapomnienie, odkryto bowiem egzotyczną roślinę, która z powodzeniem odnajdzie się w polskich warunkach. Coraz więcej działkowiczów chce ją mieć.
Wraz z pierwszymi dniami wiosny w ogrodach zaczynają się prace związane z uprawą roślin. Miłośnicy tej aktywności w tym czasie szczególnie muszą zadbać zarówno o warzywa jak i kwiaty. W sieci pojawił się intrygujący trend, który ma pomóc im zwalczyć uciążliwy problem, który co roku powraca jak bumerang. Wystarczy, że w odpowiednim miejscu w ogrodzie położysz karton po mleku. Aż trudno uwierzyć, jakie skutki mam przynieść ten zabieg.
Wczesna wiosna to newralgiczny moment w uprawie drzewek i krzewów owocowych. To czas, kiedy rośliny są szczególnie narażone na działanie grzybów i wirusów, które zagrażają ich zdrowiu. Jedna z chorób dotyka najczęściej jabłoni — jest na tyle niebezpieczna, że potrafi infekować również inne rośliny, znajdujące się w pobliżu tej zarażonej. Co zrobić, aby uratować jabłonki?
Marzec to najlepszy moment na przycinanie krzewów i drzewek owocowych. Odpowiednio wcześnie podjęte działania pielęgnacyjne mogą być gwarantem zdrowych, obfitych i przede wszystkim pysznych zbiorów w sezonie. Nadszedł termin cięcia rośliny, która daje wyjątkowo uwielbiane owoce. Jak zrobić to poprawnie, aby jej nie uszkodzić?
Marzec to najlepszy moment na powrót do intensywnego porządkowania przydomowego ogrodu. Zaczynamy planować, jakie rośliny zagoszczą w tym roku na naszych rabatach, i szczególnie dbamy o te, które powracają do życia po łagodnej zimie. Już teraz warto zabrać się za pielęgnację krzewów i drzewek owocowych, w tym wyjątkowo ciekawej jagody, która coraz bardziej zyskuje na popularności w kraju. Dzięki temu możemy liczyć na wyjątkowo obfite plony.
Nadejście wiosny oznacza nie tylko cieplejsze dni, piękną pogodę za oknem i powrót do życia roślin — niestety, w tym czasie powraca wiele uciążliwych insektów, w tym znienawidzonych przez wszystkich komarów. Już teraz warto dowiedzieć się, jakie rośliny wykorzystać w ogrodzie, aby odstraszyć tych latających intruzów. Niewielu wie, że jest to takie proste!
Roślina, nazywana niegdyś „cebulą czarownic” lub „cygańskim czosnkiem” powraca do łask. Niesłusznie o niej zapomnieliśmy, stanowi cenne źródło wielu witamin, a jednocześnie nadaje potrawom wyjątkowego, wyrazistego aromatu i smaku. Właśnie rozpoczyna się sezon na jej sadzenie, warto wykorzystać ten fakt i wprowadzić do ogrodu ten zdrowy i smaczny element.
Hortensje to niekwestionowane królowe polskich ogrodów. Wyglądają okazale, a wcale nie potrzebują intensywnej pielęgnacji. Nie wszyscy wiedzą, że kolorem jej kwiatów można „manipulować”. Są pewne zabiegi, które pozwolą cieszyć się preferowaną barwą najpiękniejszej części tej rośliny. Ponadto warto wiedzieć, co zrobić, aby hortensja była zdrowa i reprezentacyjna w sezonie.
Ten szkodnik w błyskawicznym tempie zadomowi się nie tylko w domowych szafkach z żywnością, ale dobrze czuje się także w biblioteczkach, między książkami. Obecność insekta potrafi uprzykrzyć życie, a jego rozmnażanie się może szybko wymknąć się spod kontroli. Jak pozbyć się tego powszechnie występującego owada?
Zimowy sezon powoli dobiega końca, co oznacza, że już można przeprowadzać prace pielęgnacyjne, które pozwolą wyeliminować uszkodzenia, które powstały na skutek niskich temperatur. Istnieje kilka zabiegów, które warto wykonać jeszcze w lutym, aby wiosną i latem cieszyć się pięknym, dorodnym i zielonym trawnikiem.
Ślimaki sieją spustoszenie w ogrodach. Lubują się w roślinach rolniczych, niszczą warzywa, nie oszczędzają również kwiatów. Szczególnie żarłoczne są pomrowy, czyli ślimaki pozbawione skorup.Jeśli chcemy zadbać o swoje rośliny i cieszyć się obfitymi plonami, musimy chronić ogród przed tymi szkodnikami. Wystarczy zastosować jeden prosty trik, by pozbyć się uciążliwych mięczaków.
Wielu rodziców i opiekunów zastanawia się, czy dziecko poniżej 18. roku życia jest wystarczająco odpowiedzialne, by samo wyprowadzać psa. To ważne pytanie, które wymaga uwzględnienia wielu aspektów, takich jak wiek dziecka, charakterystyka psa oraz poziom doświadczenia dziecka w opiece nad zwierzęciem. Co warto wziąć pod uwagę przed zezwoleniem na samodzielne wyprowadzanie psa przez młodsze osoby? Co prawo mówi o wyprowadzaniu psów na spacer przez dzieci?
Mogą godzinami miauczeć pod drzwiami, drapać we framugę oraz spoglądać tęsknie przez okno - to właśnie robią koci terroryści. Na pewno każdy opiekun kota nie raz zastanawiał się, dlaczego jego pupilowi tak bardzo zależy na wejściu do innego pomieszczenia czy wydostaniu się na zewnątrz. Okazuje się, że istnieje pewien sposób, aby go tego oduczyć. Pamiętaj jednak, że krzykiem niczego nie wskórasz. Twój kot całymi dniami przesiaduje pod drzwiami wejściowymi i przeraźliwie miauczy wniebogłosy? Nie martw się, nie jesteś sam. Z tym problemem zmaga się wielu właścicieli mruczków. Takie zachowanie nie oznacza, że za każdym razem należy mu ulegać. Co chce przez to zakomunikować i jak go tego oduczyć? Mamy dla ciebie kilka cennych rad!
Badacze wykazali, że psy potrafią wyczuć, gdy ktoś może mieć wobec nas złe zamiary i starają się ostrzec swoich opiekunów. A jak jest z kotami? Czy one także potrafią rozpoznać złego człowieka? Według naukowców, koty nie mają tak dobrej intuicji, jak psy.Posiadacze kotów doskonale wiedzą, że mają one swoje preferencje, zwłaszcza gdy chodzi o dobór towarzystwa. Do niektórych ludzi biegną od razu i nie przestają się łasić, a od innych uciekają z sykiem. Nie świadczy to jednak o tym, że wyczuwają, kto jest zły, a kto dobry.
Zapewne każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę z dziwnego nawyku, jakim jest kopanie ziemi bądź trawy po załatwieniu potrzeby fizjologicznej przez ich podopiecznego. Czy faktycznie to zachowanie ma na celu ukrycie kupy bądź moczu? Nic bardziej mylnego. Wykonywanie ruchów pozorujących zakopywanie odchodów jest dla psa całkowicie naturalnym zachowaniem, choć z ludzkiego punktu widzenia wydaje się bezcelowe. Czy nasze czworonogi robią to wyłącznie dlatego, gdyż chcą po sobie posprzątać? Otóż okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.
Gołąbie miejskie są pod ochroną i nikt nie ma prawa ich zabijać lub niszczyć ich czynnych gniazd. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że zwierzęta zakładające gniazda na balkonach czy parapetach stają się dużym utrapieniem zarówno dla mieszkańców. Jak skutecznie odstraszyć gołębie? Poznaj sprawdzone metody.
Najczęściej do zatruć zwierząt dochodzi w okresie wiosenno-letnim. Zaczynamy robić porządki, przygotowywać ogrody na lato, chronić je przed szkodnikami. Później jesienią gryzonie szukają schronienia zadamawiając się w naszych piwnicach. Porozstawiane trutki na myszy czy szczury mogą być śmiertelne dla kotów, czy psów. Należy uważać, aby zwierzęta nie zjadły ich przypadkiem! Co wtedy, gdy ciekawski pies skusi się na trutkę?
Wokół tematu trzymania psa zimą w budzie krąży sporo kontrowersji. Jak się jednak okazuje, przy spełnieniu podstawowych warunków, nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób utrzymywać czworonoga. Co więcej, są rasy, którym gorąc wręcz przeszkadza, dlatego zima jest dla nich istnym błogosławieństwem. Jednak tyczy się to tylko niektórych psów. Część z nich może mieć poważne problemy, gdy nadejdzie nagłe ochłodzenie. Czego więc należy się wystrzegać, by nie wyrządzić swojemu pupilowi krzywdy?
Czy pies może jeść śnieg? Właściciele zwierząt często sądzą, że jedzenie śniegu jest sposobem pupila na zaspokojenie pragnienia w trakcie zimowego spaceru. Zazwyczaj jednak powody tego postępowania są zupełnie inne. Podobnie jak małe dziecko, które po raz pierwszy widzi śnieg, pies także jest podekscytowany tym zjawiskiem. Z emocjami radzi sobie gryząc go, lub ryjąc w nim pyskiem.