Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Kujawsko-pomorskie: rosło pogłowie świń, teraz rolnicy ograniczają produkcję
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:38

Kujawsko-pomorskie: rosło pogłowie świń, teraz rolnicy ograniczają produkcję

Trzoda chlewna - spadek produkcji
Peter O'Connor aka anemoneprojectors/Flickr

- Stawki poniżej 4 złote za kilogram żywca absolutnie nie pokrywają kosztów produkcji! - przekazał Ryszard Błaszkiewicz, rolnika z Rakowa w rozmowie z portalem Dziennik Bałtycki.

Zgodnie z informacjami, które podał Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, w zeszłym tygodniu za tuczniki (kl.I) kupujący oferowali rolnikom 3,50 -3,90 zł/kg.

Wzrasta cena zboża

Rolnicy zauważają, że wysokie ceny ziarna przekładają się na produkcję zwierzęcą. 

- A jeszcze w październiku minionego roku stawki za decytonę pszenicy konsumpcyjnej wynosiły nawet poniżej 70 zł, potem systematycznie rosły. Już w tym roku przekroczyły 80 złotych, a niektórzy kontrahenci proponowali nawet 100 zł/dt. Droga jest także pszenica paszowa. W lutym br. kontrahenci oferowali nawet powyżej 90 zł/dt - przekazuje portal.

Spadek cen ogranicza produkcję 

Jak wynika z danych Biura Analiz i Strategii KOWR w czerwcu ubiegłego roku połowie trzody chlewnej w Polsce wzrosło o 6% w porównaniu z poprzednim rokiem.

- Największy udział w pogłowiu świń miały województwa: wielkopolskie (35,6%), mazowieckie (11,2%), łódzkie (10,7%) i kujawsko-pomorskie (9,8%). Zdaniem autorów opracowania, wzrost liczebności pogłowia nastąpił w dwunastu województwach, w tym również w tych o największej koncentracji trzody chlewnej, tj. w woj. wielkopolskim – o 3,9%, mazowieckim – o 14,9%, łódzkim – o 9,6% i kujawsko-pomorskim – o 5,8% - przekazał portal.

Teraz przy niższej cenie w skupie, droższym zbożu, a także ASF, rolnicy znacznie ograniczają swoje produkcje. 

- W czerwcu minionego roku w skupie tuczników, można było dostać jeszcze ponad 5 złotych za kilogram w wadze żywej. Potem ceny spadły nawet do 3 złote za kilogram w klasie pierwszej, więc wielu rolników ograniczyło produkcję. Ja też ją okroiłem - przekazał rolnik z powiatu żnińskiego.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Dziennik Bałtycki

Tagi: KOWR Świnia