Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Ceny > Ukraińskie grunty rolne zbywane za grosze. Przedsiębiorcy zacierają ręce
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 10.07.2024 18:21

Ukraińskie grunty rolne zbywane za grosze. Przedsiębiorcy zacierają ręce

grunty rolne
fot.Pixabay/Schwoaze

Od tego roku każdy przedsiębiorca zainteresowany zakupem ziemi rolnej, może z powodzeniem kupić takie grunty na Ukrainie. Ukraiński rynek otworzył się na nowych inwestorów, co nie było wcześniej możliwe ze względu na obowiązujące tam prawo. Jakie obecnie są ceny za hektar ziemi rolnej i gdzie można nabyć ją najtaniej?
 

Ukraina zezwala na kupno swoich gruntów przedsiębiorcom

Jeszcze do końca 2023 roku, ukraińskie grunty rolne nie były dostępne w sprzedaży dla przedsiębiorców ze względu na obowiązujące tam prawo. Według niego możliwość zakupu ziemi rolnej ograniczała się jedynie do rolników, którzy nabywali hektary gruntów rolnych, żeby je potem uprawiać i liczyć zyski. 

Taka zasada przyjęła się od 2021 roku i już od tego momentu chętnych na ukraińską ziemię było ponad 254 tysiące. Taką ilość umów zawarto wówczas na kupno ziemi w Ukrainie, choć według serwisu "opendatabot.ua" sprzedało się dużo więcej, bo aż pół miliona hektarów gruntów rolnych. 

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze: Drugi termin już blisko! Czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich?

W których rejonach Ukrainy najlepiej sprzedają się grunty rolne?

Przedsiębiorcy oraz rolnicy najbardziej zainteresowani są ukraińską ziemią, położoną w obwodzie połtawskim. Dane wskazują, że sprzedano tam ponad 60 tysięcy hektarów, a średnia cena za hektar wynosiła 43,75 tys. UAH, czyli około 4,1 tysięcy polskich złotych.

Ale to nie jedyne tereny, gdzie rośnie zainteresowanie gruntami. W obwodzie dniepropietrowskim sprzedano łącznie 58 869 hektarów, natomiast 54 458 ha zostało sprzedanych w obwodzie charkowskim. 

Wojna wpłynęła na wysokość cen ukraińskiej ziemi

Niestety konflikt zbrojny na Ukrainie odbił swoje piętno na cenach ukraińskiej ziemi oraz doprowadził do znacznego zmniejszenia zainteresowania ukraińską ziemią.

Najdroższe ziemie kosztują w przeliczeniu na polską walutę nawet do 10 tysięcy złotych, takie ceny obowiązują m.in. w obwodzie iwanofrankowskim, czyli terenie najbardziej oddalonym od działań wojennych. Nie lepiej jest w obwodzie połtawskim, choć w pierwszym półroczu 2024 roku oferowano ziemię w tamtejszych rejonach za około 5 tysięcy złotych za hektar. Ukraińcy kupili tam 17 026,6 ha gruntów. 

W obwodzie dniepropietrowskim przez okres sześciu miesięcy tego roku, sprzedano zaledwie 12 952,7 ha gruntów. Średnia cena za hektar wynosiła ponad 3 tysiące złotych. Wniosek jest taki, że im bliżej działań zbrojnych, tym mocniej grunty rolne tracą na wartości.