RolnikInfo.pl

unsplash.com / I. de la Maza

UOKiK kontroluje ceny owoców i warzyw. "Komuna wróciła"

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Rosnąca inflacja sprawia, że ceny za poszczególne rodzaje żywności zmieniają się - na niekorzyść klienta - w zastraszającym tempie. Jak przekazuje portal money.pl, UOKiK zlecił kontrole cen niektórych owoców i warzyw na każdym etapie łańcucha dostaw. Dzięki temu urzędnicy mają zebrać informacje dotyczące kwot, jakie zarabiają rolnicy, pośrednicy i sklepy na sprzedaży towarów.

Niezadowolenia z kontroli cen towarów nie kryją internauci. Niektórzy z nich obawiają się państwowej regulacji cen produktów rolno spożywczych, które były typowe w Polsce za czasów gospodarki centralnie sterowanej.

UOKiK skontroluje ceny produktów rolno-spożywczych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował się na zlecenie kontroli cen owoców i warzyw na wszystkich etapach łańcucha dostaw - od tych oferowanych przez rolników, poprzez pośredników, kończąc na dużych sieciach handlowych.

Jak informuje portal money.pl, przez UOKiK będą analizowane tylko niektóre produkty rolno-spożywcze - pod lupę zostaną wzięte najpopularniejsze odmiany jabłek, biała kapusta, ziemniaki i borówki.

Całkiem niedawno UOKiK ruszył na pomoc producentom jabłek, którzy skarżyli się na skandalicznie niskie ceny w skupach owoców i wykorzystywanie przewagi kontraktowej przez duże sieci handlowe.

Kontrole mają na celu zbadanie sytuacji na rynku, analizując duży rozziew między niskimi cenami, za jakie rolnicy są niekiedy zmuszani sprzedawać swoje towary, a coraz wyższymi kwotami produktów spożywczych w sklepach.

Obawa internautów przed sterowaniem cenami

Mechanizmy związane ze sterowaniem rynku przez państwo kojarzą się większości Polaków - nie bez przyczyny - dość negatywnie.

Choć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie ma możliwości wpływania na minimalne lub maksymalne ceny produktów, wielu internautów wyraziło dezaprobatę zapowiadanymi kontrolami urzędników.

undefined

Warto jednak podkreślić, że - z punktu widzenia obowiązującego prawa - państwowa regulacja cen jakichkolwiek produktów nie jest możliwa.

Również w ramach prawa Unii Europejskiej rynek ma działać w sposób wolny, a ceny produktów i usług są z definicji ustalane między stronami każdej transakcji.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Optymistycznie na rynku nowych ciągników. Duży wzrost sprzedaży

  • Wiemy, w jakich regionach jest najwięcej grzybów. "Rusza lawina"

  • Motocyklista wjechał w jadący traktor. Doszło do tragedii

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Ceny

Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników
Czytaj więcej >

Ceny

Sadownicy strajkowali przed Biedronką. Padły mocne słowa
Czytaj więcej >

Ceny

Sadownicy płacą 15 zł brutto za godzinę zbioru jabłek. Brak chętnych
Czytaj więcej >

Ceny

MRiRW przedstawiło swoje stanowisko ws. cen nawozów rolniczych
Czytaj więcej >

Ceny

MRiRW: cen minimalnych nie będzie. Rolnikom zalecono skracanie łańcucha dostaw
Czytaj więcej >

Ceny

Tegoroczne ceny grzybów. Kurki już za 60 złotych za kilogram
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]