Ustawa - MRiRW
artellliii72/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 18 Marca 2021

Ustawa projektu Ministerstwa Rolnictwa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi przeszła przez Sejm

Nowelizacja ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu została przyjęta w Sejmie. Zgodnie z nowelizacją, zakaz sprzedaży ziemi obowiązywać będzie przez kolejne pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

Ponad tydzień temu na stronie premiera pojawiła się wiadomość o projekcie nowelizacji ustawy wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Wnioskodawcą nowelizacji jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaproponowało, by wstrzymać sprzedaż nieruchomości z Zasobu na kolejne pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r.

Poprawki zostały odrzucone

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PAP, podczas drugiego czytania projektu, odrzucone zostały poprawki, które zgłaszali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej i koła Polska 2050

- Komisja rolnictwa, która wcześniej rozpatrywała te propozycje, negatywnie zaopiniowała ich przyjęcie. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 293 posłów, 153 było przeciw, 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu - informuje PAP.

Nowelizacja ustawy przewiduje, że nowe rozwiązania wejdą w życie 30 kwietnia bieżącego roku. Teraz Senat rozpocznie prace nad ustawą.

Rolnikinfo.pl obrazy"Troska i pomysłowość fanów nie zna granic". Emilka z "Rolnicy. Podlasie" podzieliła się wiadomością od widzaCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Ustawa wstrzymująca sprzedaż ziemi państwowej

Przypomnijmy, ustawa, która wstrzymuje sprzedaż ziemi państwowej, obowiązuje od 14 kwietnia 2016 r. Weszła w życie po licznych protestach środowisk rolniczych i wiejskich, które zażądały wstrzymania sprzedaży ziemi na cele, które nie są związane z produkcją rolną.

W związku z tym, że 30 kwietnia bieżącego roku mija okres trwania obowiązującej ustawy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało, by na kolejnych pięć lat wydłużyć zakaz. Zgodnie z projektem MRiRW, ustawa wstrzymująca sprzedaż ziemi państwowej, miałaby obowiązywać do 30 kwietnia 2026 r.

- Celem wstrzymania sprzedaży nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa było zahamowanie silnej tendencji wzrostowej cen sprzedaży gruntów rolnych oraz przeciwdziałanie spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze - wskazał resort rolnictwa w uzasadnieniu do ustawy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: PAP, Portal Spożywczy, Agropolska

Następny artykuł