Ustawa projektu Ministerstwa Rolnictwa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi przeszła przez Sejm
Ponad tydzień temu na stronie premiera pojawiła się wiadomość o projekcie nowelizacji ustawy wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Wnioskodawcą nowelizacji jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zaproponowało, by wstrzymać sprzedaż nieruchomości z Zasobu na kolejne pięć lat, czyli do 30 kwietnia 2026 r.
Poprawki zostały odrzucone
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez PAP, podczas drugiego czytania projektu, odrzucone zostały poprawki, które zgłaszali posłowie Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej i koła Polska 2050
- Komisja rolnictwa, która wcześniej rozpatrywała te propozycje, negatywnie zaopiniowała ich przyjęcie. Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 293 posłów, 153 było przeciw, 2 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu - informuje PAP.
Nowelizacja ustawy przewiduje, że nowe rozwiązania wejdą w życie 30 kwietnia bieżącego roku. Teraz Senat rozpocznie prace nad ustawą.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[EMBED-3]
Ustawa wstrzymująca sprzedaż ziemi państwowej
Przypomnijmy, ustawa, która wstrzymuje sprzedaż ziemi państwowej, obowiązuje od 14 kwietnia 2016 r. Weszła w życie po licznych protestach środowisk rolniczych i wiejskich, które zażądały wstrzymania sprzedaży ziemi na cele, które nie są związane z produkcją rolną.
W związku z tym, że 30 kwietnia bieżącego roku mija okres trwania obowiązującej ustawy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało, by na kolejnych pięć lat wydłużyć zakaz. Zgodnie z projektem MRiRW, ustawa wstrzymująca sprzedaż ziemi państwowej, miałaby obowiązywać do 30 kwietnia 2026 r.
- Celem wstrzymania sprzedaży nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa było zahamowanie silnej tendencji wzrostowej cen sprzedaży gruntów rolnych oraz przeciwdziałanie spekulacyjnemu wykupywaniu nieruchomości rolnych przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze - wskazał resort rolnictwa w uzasadnieniu do ustawy.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Pożar we wsi Dębogórze. Ogień pojawił się na ranczu ze stadniną koni i mini ZOO
Od 16.03 Białoruś zamyka się na polską wieprzowinę. Wszystkiemu winny ASF
"Słaby odcinek". Fani "Rolnicy. Podlasie" podsumowali pierwszą odsłonę nowej serii
Źródło: PAP, Portal Spożywczy, Agropolska