RolnikInfo.pl

unsplash.com / J. Pinet

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Alpaki są uroczymi zwierzętami gospodarskimi hodowanymi ze względu na wełnę i mięso. Niestety, podobnie jak inne stworzenia nie są wolne od niebezpiecznych chorób. Ze względu na gruźlicę bydlęcą, na którą zachorowała alpaka Geronimo należąca do Brytyjki Heleny MacDonald, rząd domagał się uśpienia zwierzęcia.

Gruźlica miała bowiem zagrażać rozprzestrzenieniu się na bydło w kraju. Petycję o oszczędzenie życia Geronimo podpisało około 100 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii.

Alpaka Geronimo i batalia o gruźlicę bydlęcą

Geronimo trafił do Heleny MacDonald w 2017 roku z Nowej Zelandii. W tamtym czasie alpaka była badana m.in. pod kątem obecności gruźlicy bydlęcej.

Dwa testy wskazywały na pozytywny wynik, lecz nowa właścicielka zwierzęcia kwestionowała ich wiarygodność. Kobieta wskazywała, że w Nowej Zelandii zwierzę było badane czterokrotnie, za każdym razem będąc wolnym od gruźlicy.

Geronimo, będąc w Wielkiej Brytanii, zdaniem rządu stanowił zagrożenie dla bydła domowego. Lokalne władze toczą bowiem nierówną walkę z gruźlicą bydlęcą, która rozprzestrzenia się w gospodarstwach w błyskawicznym tempie i prowadzi do znacznych strat wśród rolników.

Sądowa walka o życie alpaki Geronimo rozpoczęła się w 2018 roku. Po jednej stronie sporu stała właścicielka zwierzęcia - Helena MacDonald, a po drugiej - ministerstwo środowiska, żywności i spraw wiejskich.

Smutny finał sprawy

Sprawa w sądzie trwała kilka lat, bowiem od każdego wyroku padały odwołania. Latem bieżącego roku sąd zakazał Helenie MacDonald wykonywania kolejnego testu na obecność gruźlicy bydlęcej u Geronimo.

Tym samym sędzia zgodził się na uśpienie zwierzęcia. Procedura miała być wykonana do 4 września 2021 roku. Sprawa została nagłośniona w mediach, a przeciwko uśpieniu alpaki stworzono petycję, pod którą podpisało się około 100 tysięcy osób.

Helena MacDonald ma żal do brytyjskiego rządu o uśpienie Geronimo. Działania służb określiła jako morderstwo na alpace.

Naczelna lekarz weterynarii w rozmowie z mediami przyznała, że usypianie zwierząt jest niezwykle smutnym momentem, choć - w przypadku stwierdzonych chorób, które mogą przenosić się na inne osobniki - niekiedy potrzebnym.

Siedmioletni Geronimo został uśpiony we wtorek 31 sierpnia 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • USA: powstała szczepionka przeciw ASF. Preparat jest w fazie testowej

  • Minister Puda otrzymał nagrodę Złotej Kamery. Jury wskazało na jego zasługi dla rolnictwa

  • Tragedia podczas zbioru malin. Rolnik doznał obrażeń przy maszynie

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Holandia: eksperymentalny pobyt świń na lotnisku. Zwalczają nieproszonych gości
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]