Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Wysokie Mazowieckie: Od pięciu miesięcy okradali rolników. Straty oszacowano na 240 tys. zł
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:36

Wysokie Mazowieckie: Od pięciu miesięcy okradali rolników. Straty oszacowano na 240 tys. zł

Policja - kradzież
KPP Wysokie Mazowieckie 

Zgłoszenia o kradzieżach wpływały na policję w Wysokiem Mazowieckiem od października ubiegłego roku. Jak informują funkcjonariusze, najczęściej do kradzieży dochodziło w nocy w powiecie wysokomazowieckim. 

- Sprawcy, wykorzystując nieobecność właścicieli lub ich sen, kradli z posesji i budynków gospodarczych między innymi ciągniki rolnicze, sprzęt rolniczy, olej napędowy, elektronarzędzia, a nawet materiały budowlane - poinformowali funkcjonariusze z KPP Wysokie Mazowieckie. 

Straty oszacowano na 240 tysięcy złotych

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez funkcjonariuszy, wszyscy pokrzywdzeni oszacowali starty na kwotę blisko 240 tysięcy złotych. Policjantom udało się odnaleźć większość ze skradzionych przedmiotów. Jak się okazało, sprawcy trzymali skradzione przedmioty na swoich posesjach i w opuszczonych budynkach na terenie powiatu. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Podejrzani zatrzymani 

Podejrzani w sprawie kradzieży zostali zatrzymani w zeszłym tygodniu. Jak przekazali funkcjonariusze z KPP Wysokie Mazowieckie, kradzieży dokonywali czterej mężczyźni z powiatu wysokomazowieckiego w wieku od 18 do 29 lat. Jeszcze w miniony wtorek mężczyźni usłyszeli zarzuty w sprawie. 18-latek usłyszał zarzut kradzieży, natomiast pozostali - kradzieży i kradzieży z włamaniem. 

Zgodnie z Kodeksem karnym za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast w przypadku kradzieży z włamaniem - do 10 lat pozbawienia wolności

Niepokojące statystyki Policji 

W policyjnych statystykach znaleźć można dane dotyczące kradzieży sprzętów rolniczych, czyli między innymi ciągników, ale i narzędzi. Dane nie napawają optymizmem, liczba kradzieży maszyn rolniczych wzrasta. Dla przykładu, w 2018 roku zgłoszono ich 899, a już rok później - 922. 

Warto przypomnieć także, że w zeszłym roku funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KWP w Radomiu razem z policjantami z Piotrkowa Trybunalskiego robili grupę, czterech osób zajmujących się kradzieżami ciągników i maszyn rolniczych na terenie województwa mazowieckiego. Jak wtedy przekazywali funkcjonariusze, podejrzani "wpadli na gorącym uczynku" i natychmiast zostali aresztowani. 

Złodziejom nie zawsze udaje się doprowadzić "sprawę" do końca. Nie tak dawno pisaliśmy o zdarzeniu, do którego doszło w gminie Puńsk, gdzie mężczyźni usiłowali ukraść koparkę wartą 30 tysięcy, jednak ze względu na warunki atmosferyczne musieli porzucić nie tylko swój pomysł, ale i koparkę na polu.

Fot. KPP Wysokie Mazowieckie 

Fot. Google Maps/ Powiat wysokomazowiecki

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Policja