RolnikInfo.pl
Policja - kradzież

KPP Wysokie Mazowieckie 

Wysokie Mazowieckie: Od pięciu miesięcy okradali rolników. Straty oszacowano na 240 tys. zł

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Na terenie powiatu wysokomazowieckiego w województwie podlaskim od pięciu miesięcy dochodziło do licznych kradzieży. Sprawcy pojawiali się pod osłoną nocy na posesjach i w budynkach gospodarskich. Łupem złodziei padały ciągniki, sprzęt rolniczy, a nawet olej napędowy. Podejrzani w spawie zostali zatrzymani przez wysokomazowieckich funkcjonariuszy.

Zgłoszenia o kradzieżach wpływały na policję w Wysokiem Mazowieckiem od października ubiegłego roku. Jak informują funkcjonariusze, najczęściej do kradzieży dochodziło w nocy w powiecie wysokomazowieckim. 

- Sprawcy, wykorzystując nieobecność właścicieli lub ich sen, kradli z posesji i budynków gospodarczych między innymi ciągniki rolnicze, sprzęt rolniczy, olej napędowy, elektronarzędzia, a nawet materiały budowlane - poinformowali funkcjonariusze z KPP Wysokie Mazowieckie. 

Straty oszacowano na 240 tysięcy złotych

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez funkcjonariuszy, wszyscy pokrzywdzeni oszacowali starty na kwotę blisko 240 tysięcy złotych. Policjantom udało się odnaleźć większość ze skradzionych przedmiotów. Jak się okazało, sprawcy trzymali skradzione przedmioty na swoich posesjach i w opuszczonych budynkach na terenie powiatu. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Podejrzani zatrzymani 

Podejrzani w sprawie kradzieży zostali zatrzymani w zeszłym tygodniu. Jak przekazali funkcjonariusze z KPP Wysokie Mazowieckie, kradzieży dokonywali czterej mężczyźni z powiatu wysokomazowieckiego w wieku od 18 do 29 lat. Jeszcze w miniony wtorek mężczyźni usłyszeli zarzuty w sprawie. 18-latek usłyszał zarzut kradzieży, natomiast pozostali - kradzieży i kradzieży z włamaniem. 

Zgodnie z Kodeksem karnym za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast w przypadku kradzieży z włamaniem - do 10 lat pozbawienia wolności

Niepokojące statystyki Policji 

W policyjnych statystykach znaleźć można dane dotyczące kradzieży sprzętów rolniczych, czyli między innymi ciągników, ale i narzędzi. Dane nie napawają optymizmem, liczba kradzieży maszyn rolniczych wzrasta. Dla przykładu, w 2018 roku zgłoszono ich 899, a już rok później - 922. 

Warto przypomnieć także, że w zeszłym roku funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KWP w Radomiu razem z policjantami z Piotrkowa Trybunalskiego robili grupę, czterech osób zajmujących się kradzieżami ciągników i maszyn rolniczych na terenie województwa mazowieckiego. Jak wtedy przekazywali funkcjonariusze, podejrzani "wpadli na gorącym uczynku" i natychmiast zostali aresztowani. 

Złodziejom nie zawsze udaje się doprowadzić "sprawę" do końca. Nie tak dawno pisaliśmy o zdarzeniu, do którego doszło w gminie Puńsk, gdzie mężczyźni usiłowali ukraść koparkę wartą 30 tysięcy, jednak ze względu na warunki atmosferyczne musieli porzucić nie tylko swój pomysł, ale i koparkę na polu.

Fot. KPP Wysokie Mazowieckie 

Fot. Google Maps/ Powiat wysokomazowiecki

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Policja

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

ciągnik

Maszyny

Traktorzysta holował samochód. Do akcji wkroczyła policja

Czytaj więcej >
wypadek rolnik

Maszyny

Wypadek podczas zrywania orzechów. Mężczyzna spadł na kosiarkę konną

Czytaj więcej >
traktory

Maszyny

Wysoki popyt na traktory nie ulega zmianie. Podsumowanie wrześniowych statystyk

Czytaj więcej >
ciągnik

Maszyny

Zderzenie dwóch ciągników na drodze. Rolnicy byli nietrzeźwi

Czytaj więcej >
agritech

Maszyny

Sektor agritech rośnie w siłę. Rolnicy coraz częściej sięgają po drony i roboty

Czytaj więcej >
traktor lokomotywa

Maszyny

Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

Czytaj więcej >