RolnikInfo.pl
dzik

unsplash.com / fot. Patrick Schaudel

Wywożenie do lasu zamiast odstrzału. Projekt ws. dzików wstrząsnął rolnikami

17 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Nie jest tajemnicą, że dziki w wielkiej mierze przyczyniają się do transmisji afrykańskiego pomoru świń, który od 2014 roku spędza sen z powiek hodowcom trzody chlewnej. W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu powstał projekt, zgodnie z którym dziki nie będą traciły życia wskutek odstrzału, lecz będą łapane i wywożone poza miasto.

Środowisko rolnicze wyraża głębokie zaniepokojenie odławianiem i przewożeniem dzików z miejsca na miejsce, twierdząc, że jest to prosta droga do pogorszenia sytuacji związanej z ASF.

Zielony Budżet Obywatelski w Poznaniu na temat dzików

Dziki, piękne i mądre stworzenia zamieszkujące europejskie lasy, w ostatnim czasie stały się negatywnymi bohaterami za sprawą roznoszonego przez nie afrykańskiego pomoru świń.

Co więcej, dziki coraz częściej wchodzą na teren miast w poszukiwaniu pożywienia, niejednokrotnie terroryzując mieszkańców swoim niefrasobliwym i śmiałym zachowaniem.

W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu powstał projekt, który nie zakłada odstrzału dzików w celu pozbycia się ich z terenu miasta. Zamiast tego zwierzęta mają być śledzone, odławianie i wywożone do lasu.

gienek rolnicy podlasie

"Rolnicy. Podlasie": Gienek trafił do szpitala. Przerwano nagrania

CZYTAJ DALEJ

W krótkim czasie projekt z Poznania wzbudził wielkie emocje wśród hodowców trzody chlewnej, którzy obawiają się, że przewożone dziki z łatwością rozprzestrzenią ASF i narażą polskie rolnictwo na ogromne niebezpieczeństwo i dalsze straty.

Sprzeciw środowiska rolniczego

Do redakcji portalu okiemrolnika.pl wpłynął komunikat prasowy od Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w którym członkowie wyraźnie sprzeciwiają się projektowi poznańskiego Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Wskazano, że afrykański pomór świń stanowi ogromne zagrożenie dla producentów trzody chlewnej od 2014 roku, a nieumiejętność ścisłej współpracy między różnymi instytucjami doprowadza do tego, że choroba ta nadal nie jest wyeliminowana z terenu naszego kraju.

Jak podaje portal okiemrolnika.pl, liczbę dzików zarażonych ASF szacuje się na 11 736 sztuk, co daje łącznie 376 ognisk.

W 2021 roku choroba została potwierdzona w dziesięciu województwach. Rolnicy, w odróżnieniu od obrońców zwierząt, wyraźnie oczekują od władz państwowych znacznej redukcji populacji dzika w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Spontaniczna akcja. Kolejna niespodzianka dla Gienka i Andrzeja z Plutycz

  • Pracował kombajnem po 22:00. Sąsiedzi z miasta zadzwonili po policję

  • Coraz mniejsze zainteresowanie pracą przy zbiorach. "Odzywki, zero poszanowania"

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: okiemrolnika.pl

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >