RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Patrick Schaudel

Wywożenie do lasu zamiast odstrzału. Projekt ws. dzików wstrząsnął rolnikami

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Nie jest tajemnicą, że dziki w wielkiej mierze przyczyniają się do transmisji afrykańskiego pomoru świń, który od 2014 roku spędza sen z powiek hodowcom trzody chlewnej. W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu powstał projekt, zgodnie z którym dziki nie będą traciły życia wskutek odstrzału, lecz będą łapane i wywożone poza miasto.

Środowisko rolnicze wyraża głębokie zaniepokojenie odławianiem i przewożeniem dzików z miejsca na miejsce, twierdząc, że jest to prosta droga do pogorszenia sytuacji związanej z ASF.

Zielony Budżet Obywatelski w Poznaniu na temat dzików

Dziki, piękne i mądre stworzenia zamieszkujące europejskie lasy, w ostatnim czasie stały się negatywnymi bohaterami za sprawą roznoszonego przez nie afrykańskiego pomoru świń.

Co więcej, dziki coraz częściej wchodzą na teren miast w poszukiwaniu pożywienia, niejednokrotnie terroryzując mieszkańców swoim niefrasobliwym i śmiałym zachowaniem.

W ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu powstał projekt, który nie zakłada odstrzału dzików w celu pozbycia się ich z terenu miasta. Zamiast tego zwierzęta mają być śledzone, odławianie i wywożone do lasu.

W krótkim czasie projekt z Poznania wzbudził wielkie emocje wśród hodowców trzody chlewnej, którzy obawiają się, że przewożone dziki z łatwością rozprzestrzenią ASF i narażą polskie rolnictwo na ogromne niebezpieczeństwo i dalsze straty.

Sprzeciw środowiska rolniczego

Do redakcji portalu okiemrolnika.pl wpłynął komunikat prasowy od Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, w którym członkowie wyraźnie sprzeciwiają się projektowi poznańskiego Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Wskazano, że afrykański pomór świń stanowi ogromne zagrożenie dla producentów trzody chlewnej od 2014 roku, a nieumiejętność ścisłej współpracy między różnymi instytucjami doprowadza do tego, że choroba ta nadal nie jest wyeliminowana z terenu naszego kraju.

Jak podaje portal okiemrolnika.pl, liczbę dzików zarażonych ASF szacuje się na 11 736 sztuk, co daje łącznie 376 ognisk.

W 2021 roku choroba została potwierdzona w dziesięciu województwach. Rolnicy, w odróżnieniu od obrońców zwierząt, wyraźnie oczekują od władz państwowych znacznej redukcji populacji dzika w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Spontaniczna akcja. Kolejna niespodzianka dla Gienka i Andrzeja z Plutycz

  • Pracował kombajnem po 22:00. Sąsiedzi z miasta zadzwonili po policję

  • Coraz mniejsze zainteresowanie pracą przy zbiorach. "Odzywki, zero poszanowania"

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: okiemrolnika.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]