RolnikInfo.pl
agrounia

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zamiast na żniwa, ruszą na protest. Agrounia: "Świnie się kiszą"

14 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć żniwa zbliżają się wielkimi krokami i w gospodarstwach nie brakuje pracy, to członkowie Agrounii i hodowcy trzody chlewnej szykują kolejny protest. Rolnicy chcą mieć pewność, że premier Mateusz Morawiecki nie zapomni o wciąż nierozwiązanych problemach wsi, wśród których szczególnie dotkliwe są skutki afrykańskiego pomoru świń.

Jak przekazuje wp.pl, we wtorek w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego na ulice wyjedzie sto pięćdziesiąt traktorów. Celem protestu jest manifestowanie niezadowolenia w związku z biernością rządu wobec problemów hodowców trzody chlewnej.

Agrounia przygotowuje protest

Lider Agrounii Michał Kołodziejczak stwierdził, że protest, który odbędzie się w kolejny wtorek, będzie pierwszą tego typu manifestacją rolniczą w czasie żniw.

Stwierdzenie to oddaje wagę tego, o co walczą rolnicy - ich aktualne problemy sprawiają, że decydują się na pozostawienie gospodarstw w okresie najbardziej intensywnych prac polowych.

Michał Kołodziejczak wskazał, że hodowcy trzody chlewnej mają ogromne problemy ze sprzedażą świń, które dosłownie kiszą się w gospodarstwach. Ubojnie dla trzody ze stref objętych ASF są wypełnione i nie są w stanie przyjmować kolejnych zwierząt. Do innych ubojni rolnicy nie mogą sprzedać swoich zwierząt, gdyż zabrania im tego obowiązujące prawo.

świnie

Dramat na drodze. Tir ze świniami wjechał do rowu

CZYTAJ DALEJ

Na szali jest finansowa opłacalność rolniczych biznesów - a gospodarzom wyraźnie kończy się cierpliwość i oczekują od rządu podjęcia konkretnych kroków w sprawie ASF.

Protestujący będą chcieli spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim. Lider Agrounii nie kryje żalu wobec szefa rządu, że podczas podróży po całej Polsce nie znalazł dotychczas przestrzeni na rozmowę z rolnikami na temat ich problemów.

Szczegóły manifestacji rolników

Rolniczy protest jest już zarejestrowany i odbędzie się tym samym w pełni legalny sposób.

Początek manifestacji będzie miał miejsce we wtorek 20 lipca 2021 roku o godzinie 8:00 w Srocku nieopodal Piotrkowa Trybunalskiego.

Rolnicy na traktorach wyjadą na rondo łączące drogę krajową numer 12 i trasę S8, co może wywołać niemałe utrudnienia w ruchu.

Protestujący chcą mieć możliwość sprzedawania swoich świń do ubojni w strefach objętych ASF, rekompensat za dotychczasowe straty, a także polepszenia działania inspekcji weterynaryjnej.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

  • Auto z impetem wjechało w ciągnik. Jedna osoba w szpitalu

  • W bunkrze grzybiarze znaleźli jelonka. Strażacy ruszyli na ratunek

  • Słowne przepychanki na profilu Gienka i Andrzeja. Fani mają żal o jedno

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: wp.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >