Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Zniszczone domy i budynki gospodarcze. Ogromne starty po powodzi w Małopolsce
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Zniszczone domy i budynki gospodarcze. Ogromne starty po powodzi w Małopolsce

Bartek Ziółkowski FOTO/Facebook
Bartek Ziółkowski FOTO/Facebook

Intensywne opadu deszczu, burza oraz wielkoskalowy opad miejscowy i wylanie Głogoczówki doprowadziły do powodzi na terenie gminy Myślenice (woj. małopolskie). Od rana w mediach pojawiają się wiadomości o zalanych drogach, zniszczonych domach i budynkach gospodarczych.

Jak wynika z danych systemów monitorujących wielkość opadów, na terenie gminy Myślenic minionej nocy mogło spaść od 100 do 150 mm wody na metr kwadratowy. Po opadach deszczu powstało rozlewisko na 2 hektary ziemi. W nocy strażacy interweniowali ponad 200 razy. W akcjach ratowniczych brało udział 59 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej (350 strażaków). Zgodnie z informacjami przekazanymi przez strażaków, w nocy ewakuowano 18 osób. Część mieszkańców została bez wody, prądu.

Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

Jak powiadomił portal Dziennik Polski, nad ranem wiceburmistrz Myślenic Mateusz Suder zadecydowało o zwołaniu posiedzenia gminnego zespołu zarządzania kryzysowego. Z informacji przekazanych Suderowi przez strażaków, wynika, że rozmiar klęski jest większy, niż podczas największych powodzi w rejonie, do których dochodziło w latach 1997, 2010 i 2014.

Na miejscu pojawić miał się wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Na godzinę 11:00 został zaplanowany objazd po miejscowościach, by ocenić skalę zniszczeń i zaplanować działania.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego powiadomiono, że łącznie zniszczone zostały 104 zabudowania, w tym budynki gospodarcze i mieszkalne.

Ogromne straty

Radny powiatowy z Krzyszkowic i sekretarz gminy Myślenice, Robert Pitala powiadomił, że dziś w nocy doszło do strat nie tylko w mieniu prywatnym, ale i publicznym. W Krzyszkowicach zalana i zniszczona została oczyszczalnia ścieków, uszkodzony został most.

Mieszkańcy w rozmowach z mediami, nie ukrywali, jak zaskoczyła ich ostatnia noc. W rozmowie z GW właściciel restauracji Chłopskie Jadło powiadomił, że trwa liczenie strat. W nocy jego plantacja borówek i drzew ozdobnych została całkowicie zniszczona.

- Aktualnie najtrudniejsza sytuacja jest na terenie powiatu myślenickiego w Głogoczowie. Podtopione budynki, zalane posesje i drogi. Na miejscu działania nadzoruje MKW PSP st. bryg. Piotr Filipek wraz z Wojewodą Małopolskim @Lukasz_Kmita - powiadomili strażacy z KW PSP Kraków.

W nocy zalana została Zakopianka. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, po godzinie 11:00 wszystkie drogi krajowe, ekspresowe i autostrady w województwie małopolskim są przejezdne.

Burze nie odpuszczają

Niestety, także i dziś w nocy w regionie może być niebezpiecznie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaalarmował mieszkańców małopolski przed burzami, ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem, które mogą pojawić się jeszcze dziś w nocy (z niedzieli na poniedziałek).

Gmina uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla osób poszkodowanych starających się o pomoc w formie zasiłku celowego. Mieszkańcy mogą dzwonić pod numer 519541549.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: Dziennik Polski, GW, Twitter, Facebook