RolnikInfo.pl
Bartek Ziółkowski FOTO/Facebook

Bartek Ziółkowski FOTO/Facebook

Zniszczone domy i budynki gospodarcze. Ogromne starty po powodzi w Małopolsce

18 Lipca 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Intensywne opadu deszczu, burza oraz wielkoskalowy opad miejscowy i wylanie Głogoczówki doprowadziły do powodzi na terenie gminy Myślenice (woj. małopolskie). Od rana w mediach pojawiają się wiadomości o zalanych drogach, zniszczonych domach i budynkach gospodarczych.

Jak wynika z danych systemów monitorujących wielkość opadów, na terenie gminy Myślenic minionej nocy mogło spaść od 100 do 150 mm wody na metr kwadratowy. Po opadach deszczu powstało rozlewisko na 2 hektary ziemi. W nocy strażacy interweniowali ponad 200 razy. W akcjach ratowniczych brało udział 59 jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej (350 strażaków). Zgodnie z informacjami przekazanymi przez strażaków, w nocy ewakuowano 18 osób. Część mieszkańców została bez wody, prądu.

Obiektyw PK - foto i film/Facebook

Stodoła stanęła w ogniu. W środku indyki, kozy i gęsi

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego

Jak powiadomił portal Dziennik Polski, nad ranem wiceburmistrz Myślenic Mateusz Suder zadecydowało o zwołaniu posiedzenia gminnego zespołu zarządzania kryzysowego. Z informacji przekazanych Suderowi przez strażaków, wynika, że rozmiar klęski jest większy, niż podczas największych powodzi w rejonie, do których dochodziło w latach 1997, 2010 i 2014.

Na miejscu pojawić miał się wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Na godzinę 11:00 został zaplanowany objazd po miejscowościach, by ocenić skalę zniszczeń i zaplanować działania.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego powiadomiono, że łącznie zniszczone zostały 104 zabudowania, w tym budynki gospodarcze i mieszkalne.

Ogromne straty

Radny powiatowy z Krzyszkowic i sekretarz gminy Myślenice, Robert Pitala powiadomił, że dziś w nocy doszło do strat nie tylko w mieniu prywatnym, ale i publicznym. W Krzyszkowicach zalana i zniszczona została oczyszczalnia ścieków, uszkodzony został most.

Mieszkańcy w rozmowach z mediami, nie ukrywali, jak zaskoczyła ich ostatnia noc. W rozmowie z GW właściciel restauracji Chłopskie Jadło powiadomił, że trwa liczenie strat. W nocy jego plantacja borówek i drzew ozdobnych została całkowicie zniszczona.

- Aktualnie najtrudniejsza sytuacja jest na terenie powiatu myślenickiego w Głogoczowie. Podtopione budynki, zalane posesje i drogi. Na miejscu działania nadzoruje MKW PSP st. bryg. Piotr Filipek wraz z Wojewodą Małopolskim @Lukasz_Kmita - powiadomili strażacy z KW PSP Kraków.

W nocy zalana została Zakopianka. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, po godzinie 11:00 wszystkie drogi krajowe, ekspresowe i autostrady w województwie małopolskim są przejezdne.


Burze nie odpuszczają

Niestety, także i dziś w nocy w regionie może być niebezpiecznie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaalarmował mieszkańców małopolski przed burzami, ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem, które mogą pojawić się jeszcze dziś w nocy (z niedzieli na poniedziałek).

Gmina uruchomiła specjalną linię telefoniczną dla osób poszkodowanych starających się o pomoc w formie zasiłku celowego. Mieszkańcy mogą dzwonić pod numer 519541549.


Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródła: Dziennik Polski, GW, Twitter, Facebook

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wieprzowina

Wiadomości

Czechy: polskie mięso nafaszerowane antybiotykiem. 60-krotne przekroczenie norm

Czytaj więcej >
agrounia kołodziejczak nawozy

Wiadomości

Agrounia będzie blokować zakłady nawozowe. Akcja rusza 11 października

Czytaj więcej >
polski ład kaczyński

Wiadomości

Ogłoszono siedem propozycji dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Czytaj więcej >
premier mateusz morawiecki

Wiadomości

Wzrosty cen energii. Premier Mateusz Morawiecki zabrał głos na spotkaniu państw UE

Czytaj więcej >
fermy norek

Wiadomości

Wyniki śledztwa ws. ferm norek. Padły poważne oskarżenia

Czytaj więcej >
owoce warzywa

Wiadomości

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

Czytaj więcej >