Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Jakie działania planuje wdrożyć ministerstwo, aby zahamować rozwój ASF?
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 19.03.2022 02:41

Jakie działania planuje wdrożyć ministerstwo, aby zahamować rozwój ASF?

unsplash.com / fot. Kameron Kincade
unsplash.com / fot. Kameron Kincade

Jeszcze na początku lipca bieżącego roku poseł Paulina Matysiak zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Matysiak między innymi próbowała dowiedzieć się, jakie działania podejmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ASF. W odpowiedzi Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w MRiRW, szeroko opisał, jakie działania już zostały podjęte.

- Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski jest realizowane przez ograny Inspekcji Weterynaryjnej (IW). Działania w zakresie zwalczania ASF prowadzone są w oparciu o obowiązujące prawodawstwo krajowe i Unii Europejskiej - odpowiedział na pytanie Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w MRiRW.

Szymon Giżyński przytoczył także obowiązujące ustawy i rozporządzenia, przypomniał o realizowaniu od 2019 roku "programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie". Program ten realizowany jest także i w bieżącym roku. Jak wskazał Giżyński, program obejmuje między innymi następujące działania:

  • przeprowadzanie badań świń i dzików,

  • kontrole gospodarstw w zakresie bioasekuracji,

  • prowadzenie przez Inspekcję Weterynaryjną kampanii informacyjnej,

  • utrzymywanie zakazu dokarmiania dzików.

Oprócz powyższych starań, jak przekazał Giżyński, prowadzone są działania, które mają na celu redukcję populacji dzików, "usuwanie potencjalnych źródeł wirusa ASF", prowadzenie monitoringu dzików, a także likwidację ognisk ASF u świń.

- Ponadto, na bieżąco są prowadzone działania nakierowane na zwalczanie nowo pojawiających się ognisk ASF u świń, a także ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby w gospodarstwach kontaktowych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń - dodał Giżyński.

Niedługo pojawi się nowy plan

Wczoraj na antenie radia Wnet minister rolnictwa, Grzegorz Puda zapowiedział, że już niebawem ogłoszony zostanie "plan działań, który ma przywrócić gospodarstwa po ASF do normalnego funkcjonowania, do hodowli, do produkcji trzody chlewnej w Polsce".

Puda zapowiedział także, że przygotowywane są rozwiązania, które będą miały pomagać rodzimym producentom, należeć mają do nich między innymi dopłaty do tuczników i loch utrzymywanych w dobrostanie.

ASF u świń w 2021 roku

Z danych, które przestawił Giżyński (na dzień 12.07.2021) w Polsce stwierdzono łącznie 20 ognisk ASF w województwach: dolnośląskim (2), lubelskim (1), lubuskim (5), łódzkim (3), podkarpackim (3), podlaskim (1), warmińsko-mazurskim (2), wielkopolskim (1). Łącznie we wszystkich gospodarstwach, gdzie w bieżącym roku do tego czasu potwierdzono ognisko ASF utrzymywano 23 203 świń.

Niestety, już wiemy, że liczba ognisk wzrosła. Na mapie przypadków ASF na bieżąco aktualizowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii, widnieje informacja, że w Polsce potwierdzono 24 ogniska ASF wśród świń.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródła: sejm.gov.pl, GIW, PAP