Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Żniwa 2023. Czy wkrótce przestanie padać deszcz?
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 09.08.2023 13:36

Żniwa 2023. Czy wkrótce przestanie padać deszcz?

pole po żniwach
unsplash.com

Tegoroczne żniwa nad Wisłą są najeżone wieloma trudnościami, budząc niepokój u wielu rolników. Ze względu na niekorzystną pogodę tempo pracy na polach jest bardzo zróżnicowanie w zależności od regionu kraju. Choć w kolejnych dniach temperatura ma wzrosnąć, to przelotne opady nadal będą skutecznie utrudniały koszenie zboża w całej Polsce. 

Na zachodzie kraju zebrano około 50 proc. zboża

Według Izby Zbożowo-Paszowej, największe zaawansowanie żniw odnotowano na południowym zachodzie kraju, gdzie zebrano już ponad połowę upraw pszenicy ozimej. Jednakże postępy są zróżnicowane regionalnie, a ostatnie dni obfitują w deszcze, które spowalniają pracę rolników. Sytuacja jest korzystniejsza na południowym zachodzie, natomiast w województwach na południowym wschodzie i północy kraju prace przebiegają wolniej.

Nadzieja na wzrost temperatury i mniejszy deszcz?

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, po intensywnych opadach deszczu i burzach w miniony weekend, obecny tydzień ma przynieść pewną poprawę w aurze. Przewiduje się więcej słońca, nieco słabsze opady oraz stopniowy wzrost temperatury. Termometry w najcieplejszych momentach tygodnia w Polsce mogą miejscowo wskazać nawet 26°C. Warto jednak przygotować się na pogodową niestabilność i przelotne opady na terenie całego kraju. 

Rolnicy nie będą zadowoleni. Aura będzie płatać figle

– Czwartek to znów zmienna pogoda z przelotnymi opadami deszczu, głównie na północy, wschodzie i południowym wschodzie, natomiast najwięcej słońca prognozujemy na zachodzie Polski – informuje IMGW. 

W ciągu dnia można spodziewać się wartości od 19°C do 21°C na termometrach, z wyjątkiem obszarów nadmorskich, gdzie temperatura wyesie około 17°C. Na wybrzeżu nadal obecny będzie umiarkowanie silny wiatr, który może osiągać prędkość do 50 km/h.

Z kolei piątek minie pod znakiem zachmurzenia (małego lub umiarkowanego), a przelotny deszcz spadnie jedynie we wschodniej części Polski. Na pocieszenie można dodać, że jednocześnie temperatura będzie rosnąć, osiągając od od 19°C na północnym wschodzie i nad morzem do 24°C na południowym zachodzie. 

Co z sobotą i niedzielą? Jak dotąd IMGW przewiduje, że będą to najcieplejsze dni bieżącego tygodnia, choć niewykluczone jest słabe zachmurzenie i – niestety – przelotne deszcze. 

– Najcieplej będzie na południowym zachodzie, gdzie na termometrach zobaczyć możemy nawet 26°C, najchłodniej natomiast na północy Polski, od 19°C do 20°C – informują eksperci IMGW. 

źródło: IMGW, Izba Zbożowo-Paszowa