Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > 100 dni Ministerstwa Rolnictwa podsumowane przez rządzących
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 28.03.2024 13:07

100 dni Ministerstwa Rolnictwa podsumowane przez rządzących

Minister rolnictwa Czesław Siekierski
Screen, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, YouTube

100 dni rządu Donalda Tuska zostało podsumowane zarówno przez rządzących, jak i przez opozycję. Ministerstwo Rolnictwa i rozwoju Wsi na konferencji prasowej podsumowało swoje osiągnięcia w czasie pierwszych stu dni rządów. 

Minister Siekierski o sukcesach swojego resortu.

W dniu 27 marca 2024 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa ministra Czesława Siekierskiego oraz podległych mu sekretarzy stanu: Michała Kołodziejczaka, Stefana Krajewskiego, Jacka Czerniaka oraz podsekretarza stanu Adama Nowaka. 

Na samym wstępie minister Siekierski stwierdził:

Od początku urzędowania przyjmujemy formę dialogu z rolnikami. 

Poinformował, że od początku objęcia teki ministerialnej on oraz jego ministrowie prowadzili rozmowy dotyczące zarówno bieżącej sytuacji na rynku rolnym związanej z protestami rolników, jak i zajmowali się pracą nad zaniechaniami i zaniedbaniami poprzedników z Praw i Sprawiedliwości. 

Ważna jest pomoc, którą otrzymaliśmy od premiera Donalda Tuska. To on na najwyższych szczeblach Unii Europejskiej doprowadził do zmian, dzięki którym Zielony Ład został ograniczony do oczekiwań rolników - mówił Czesław Siekierski, odnosząc się do trudnych rozmów na szczeblu krajowym, unijnym oraz ze stroną ukraińską. 

Minister przyznał, że rozmowy z rolnikami były bardzo trudne, gdyż trudna jest sytuacja rolnictwa, a rozwiązanie jej nie jest łatwe. Za sukces uznał osobiste zaangażowanie premiera Tuska w rozmowy z rolnikami na szczycie rolniczym z Centrum dialogu w Warszawie oraz własne rozmowy z rolnikami w Jasionce. 

Poparcie społeczne dla strajku rolników. Polacy wskazali jasno

Ministerstwo osią dialogu z rolnikami?

Jak możemy przeczytać we wpisie na koncie MRiRW na platformie X, do swoich sukcesów ministrowie zaliczają:

 • doprowadzenie do porozumienia z protestującymi rolnikami na granicy w Medyce w grudniu 2023 roku, 
 • obecność na wszystkich protestach,
 • organizację szczytów rolniczych w MRiRW,
 • organizację dwóch szczytów rolniczych z udziałem premiera Donalda Tuska,
 • podpisanie protokołu uzgodnień w Jasionce.

Jak dodaje informacja na grafice:

Protesty rolnicze w UE powoli wygasają. Niestety w Polsce ostatnie protesty bardzo się upolityczniły, nie są tak autentyczne, jak było to na początku protestów.

Można się spodziewać, że wśród rolników te informacje nie przejdą bez echa. Zdaniem rolników bowiem, ustalenia jakie zostały podpisane przez część obecnych na spotkaniu z ministrem rolnictwa w Jasionce, nie są żadnym rozwiązaniem problemów. Podpisanie uzgodnień z Jasionki przez działaczy, którzy nie mają oparcia i zaufania wśród oddolnych  inicjatyw strajkowych, a tym bardziej bez uzgodnień z nimi wywołało publiczne niezadowolenie rolników protestujących na drogach. 

Dodatkowo trudno powiedzieć, czy strajki słabną. Zdaniem rolników, pora na “podziękowanie ”politykom za ich działania, co rolnicy już zaczęli stosować. Rolnicy maja zamiar odstąpić od działań utrudniających życie obywatelom, zamiast tego powstają inicjatywy “spotkań z rolnikiem”, podczas których można zapoznać się z pracą rolników, spróbować żywności wyprodukowanej przez rolników. 

 

 

Budżet na rok 2024 sukcesem Ministerstwa.

Do osiągnięć Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pierwszych stu dniach zaliczone zostały sprawy finansowania rolnictwa, a wśród nich:

 • dopłaty do kukurydzy,
 • pomoc klęskowa,
 • dopłaty do oprocentowania kredytów,
 • dopłaty do paliwa rolniczego,
 • dopłaty do składek ubezpieczenia upraw,
 • wypłata rekompensat dla rolników, którzy nie otrzymali zapłaty za płody rolne oddane do skupów, z powodu ich upadłości,
 • podwyżki 20% dla procowników sfery budżetowej oraz 30% dla nauczycieli w jednostkach podległych MRiRW.

Minister Kołodziejczak poinformował o dopłatach do sprzedanego zboża, w wysokości 200 złotych w przypadku sprzedanej każdej tony zboża w okresie od 1 stycznia  do 10 marca, natomiast do zboża sprzedanego w okresie od 11 marca do 31 maja bieżącego roku stawka ta wyniesie 300 zł.