RolnikInfo.pl
mięso zielony ład

unsplash.com / fot. H. G. Olson

23% VAT na mięso. Warzywa i owoce bez podatku. Zielony Ład wzbudza emocje

6 Października 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Zielony Ład dla Europy, będący szeregiem politycznych inicjatyw na rzecz uzyskania neutralności klimatycznej krajów EU do 2050 roku zakłada m.in. ujęcie podstawową stawką VAT produktów spożywczych, których produkcja charakteryzuje się największym śladem węglowym. Zgodnie z unijnymi propozycjami produkty mięsne w Polsce miałyby być opodatkowane na poziomie 23% VAT.

Z drugiej strony warto dodać, że wyższe ceny mięsa mają być zrównoważone niższymi cenami owoców i warzyw, które miałyby korzystać z zerowej stawki podatku.

Zielony Ład dla Europy i 23-procentowy podatek VAT na mięso

Zielony Ład dla Europy (ang. European Green Deal) jest zbiorem propozycji działań politycznych, dzięki którym do 2050 roku możliwe będzie osiągnięcie neutralności klimatycznej przez wszystkie państwa Wspólnoty. Jednym z szeroko komentowanych projektów jest opodatkowanie produktów mięsnych na poziomie podstawowej stawki VAT typowej dla danego kraju.

Dlaczego to właśnie mięso ma być objęte wyższą stawką podatku VAT? Kwestia jest podyktowana próbą zmiany nawyków żywieniowych Europejczyków, którzy - ze szkodą dla własnego zdrowia - spożywają zdecydowanie za dużo mięsa. Drugim powodem jest chęć zminimalizowania śladu węglowego, który w ogromnych ilościach pozostawia produkcja tego typu żywności.

W Polsce mięso miałoby być zatem objęte 23-procentową stawką VAT. Krytycy rozwiązania wskazują, że produkty mięsne stałyby się produktem luksusowym i doprowadziłyby do zubożenia społeczeństwa. Idea dodatkowego opodatkowania mięsa wzbudza spore kontrowersje również wśród unijnych urzędników.

owoce warzywa

Plastikowe opakowania warzyw i owoców odejdą do lamusa? Jest interpelacja poselska

CZYTAJ DALEJ

Zerowy podatek VAT na owoce i warzywa

Pomysł wprowadzenia 23-procentowego podatku VAT na produkty mięsne ma również swoją drugą stronę - zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej z zerowego podatku VAT mogłyby korzystać produkty takie jak owoce i warzywa.

Czy proponowane zmiany mają rzeczywistą szansę wejść w życie w najbliższych latach? Trudno tutaj o prawdopodobną prognozę rozwoju sytuacji - faktem jest, że na unijnych szczeblach opinie dotyczące opisywanego podatku na produkty mięsne są mocno podzielone.

Warto dodać, że Europejski Zielony Ład - poza osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku - zakłada również m.in. dążenie do ekonomii o profilu zamkniętym, wprowadzenie dodatkowych przepisów prawnych na rzecz dbałości o ekosystemy i bioróżnorodność, promowanie zdrowej żywności i zrównoważonego rolnictwa, a także dofinansowania na badania i innowacje technologiczne.

Wyzwanie dla prawdziwych znawców! 1 na 10 osób jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania

Pytanie 1 z 6

Odnawialne źródła energii to:

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Lubelszczyzna: traktorzysta wjechał pod pociąg

  • Nadchodzą kolejne podwyżki cen gazu w 2022 roku. Niekorzystne wieści dla rolników

  • GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gospodarka.dziennik.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

mięso

Biznes

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

Czytaj więcej >
rolnicy

Biznes

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

Czytaj więcej >
uokik

Biznes

UOKiK skontroluje punkty skupu jabłek. Powodem są zaniżane ceny towarów

Czytaj więcej >
ferma kurczak

Biznes

Plan budowy fermy przemysłowej w Wielkopolsce. Wieś protestuje

Czytaj więcej >
grzyby

Biznes

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
grzybiarz

Biznes

Sprzedaż grzybów w świetle prawa. Przypominamy podstawowe zasady

Czytaj więcej >