RolnikInfo.pl > Uprawy > Brak zmian może zniszczyć 30% rolnictwa na świecie. Naukowcy apelują
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

Brak zmian może zniszczyć 30% rolnictwa na świecie. Naukowcy apelują

rolnicy
unsplash.com / fot. FORREST CAVALE

Każde czasy zmagają się ze swoimi własnymi wyzwaniami politycznymi, gospodarczymi i kulturowymi. XXI wiek stał się jednak symbolem ogromnego kryzysu klimatycznego, który wymaga jak najszybszych i zdecydowanych posunięć. Pomimo twardych dowodów ze strony naukowców wielu ludzi nadal wskazuje, że globalne ocieplenie jest fikcją.

Nieograniczona emisja gazów cieplarnianych do końca obecnego stulecia ma doprowadzić do zniszczenia 30% obszarów, na których prowadzi się produkcję żywności. Niestety, w przestrzeni internetowej niektórzy stwierdzają, że nie widzi w swojej działalności żadnych elementów, które można by przekształcić na bardziej przyjazne środowisku.

Tańce na tonącym statku

Denializm w kwestii destrukcyjnych efektów działalności człowieka nie jest niestety rzadkim zjawiskiem, a każda z poszczególnych grup zawodowych często chce przerzucać winę na innych.

Globalne ocieplenie jest faktem i nie ma tutaj miejsca na opinie - dowody przedstawiane przez fińskich naukowców z Uniwersytetu w Aalto pokazują, że do końca bieżącego stulecia istnieje prawdopodobieństwo, że 30% światowych obszarów, na których nadal prowadzi się produkcję żywności, będzie niezdatna do dalszej eksploatacji.

Fińscy badacze wypowiadający się w naukowym czasopiśmie One Earth wskazują, że winne wszystkiemu są gazy cieplarniane emitowane do atmosfery pochodzące nie tylko z przemysłu, ale również z rolnictwa.

Dramatyczne prognozy mają szansę stać się rzeczywistością, jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie zmniejszona. Jeśli jednak ten plan się uda, a ocieplenie wyniesie maksymalnie 1,5-2 stopnie Celsjusza, zniszczeniu ulegnie tylko niewielka część obszarów, na których obecnie produkuje się żywność.

Mimo to zarówno przemysł, jak i rolnictwo zdają się w wielu przypadkach przypominać beztroskich pasażerów tonącego Titanica - w momencie, gdy statek niebezpiecznie się przechyli, na ratunek będzie za późno.

Perspektywa odgórna i oddolna

Bolączką obecnych czasów są liczne opinie internautów, którzy uważają, że globalne ocieplenie jest zmyśloną przez naukowców bajką dla naiwnych.

Jak przekazuje oko.press, największym źródłem emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej są paliwa kopalne (około 80%), a później - produkcja rolnicza (zwłaszcza hodowla zwierząt) - około 10%.

Inna grupa umywa ręce od odpowiedzialności i wskazuje, że ze swojej strony nie jest w stanie absolutnie zrobić nic, by choć trochę zminimalizować emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Działania mające na celu dążenie do neutralności klimatycznej w krajach Unii Europejskiej są niekiedy komentowane szyderczym śmiechem lub oburzeniem. Faktem jest jednak, że zmiany potrafią być niezwykle trudne - bez nich jednak rolnictwo może znaleźć się za kilkanaście (lub kilkadziesiąt lat) w ogromnych kłopotach.

Pokłosiem wzrastającej świadomości klimatycznej są pojawiające się farmy ekologiczne, małe gospodarstwa permakulturowe i chęć wsłuchiwania się w naturalny rytm przyrody. Rolnicy doskonale wiedzą, o czym mowa - produkcja żywności to bowiem nie tylko biznes, ale też powołanie, które wymaga wielkiej wrażliwości serca.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl, oko.press