RolnikInfo.pl
ziemniaki glifosat

unsplash.com / fot. Annie Spratt

Chciał pryskać glifosatem pole z ziemniakami. Rolnicy: jest tylko jeden warunek

23 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Glifosat jest substancją, która budzi wiele emocji zarówno wśród samych rolników, konsumentów, jak i naukowców. Na jednym z popularnych forów o tematyce rolniczej jeden z gospodarzy zadał pytanie, czy może pryskać nidawno posadzone ziemniaki popularnym Roundupem.

Pomimo tego, że istnieją pewne podejrzenia, że glifosat jest substancją szkodliwą dla zdrowia człowieka, to odpowiedzi rolników pod postem producenta ziemniaków nie były w tym względzie jednoznaczne. W jednym z komentarzy mogliśmy przeczytać:

- Pryskaj. Jest tylko jeden warunek: musisz sam wszystko zjeść, jak urośnie.

Kontrowersje wokół glifosatu

Ziemniaki są roślinami, które wschodzą przez relatywnie długi czas - nawet do sześciu tygodni. W tym czasie o składniki odżywcze zawarte w glebie konkurują z nimi wszelkiego rodzaju chwasty. Wielu rolników głowi się nad skutecznymi sposobami pozbycia się niechcianej roślinnej konkurencji z pól. 

Jeszcze jakiś czas temu bez wahania sięgano po popularny Roundup, którego substancją czynną jest glifosat. Skuteczny środek sprawiał, że nie trzeba było martwić się o to, że ziemniaki zostaną zagłuszone przez chwasty. Pytaniem jednak pozostaje, czy warzywa po tego typu oprysku powinny być w ogóle spożywane przez ludzi?

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Producent ziemniaków na jednym z popularnych portali społecznościowych zadał następujące pytanie: 

Z pozoru niewinne pytanie wzbudziło ogrom emocji u innych rolników. Grupa podzieliła się na zwolenników stosowania glifosatu ze względu na jego skuteczność oraz na zdecydowanych przeciwników specyfiku wskazując, że warzywa po oprysku już nie nadają się do spożycia.

"Ja pryskam od iluś tam lat"

Wiadomo, że zgodnie z unijnymi zapisami, możliwość stosowania glifosatu wygasa 15 grudnia 2022 roku. Zdaje się jednak, że rolnikom nie będzie łatwo pożegnać się z tym skutecznym - choć równie kontrowersyjnym - środkiem ochrony roślin.

Wiadomo, że stosowanie glifosatu albo zostanie całkowicie zabronione, albo znacząco ograniczone. Trudno oczekiwać, by zgoda na dalsze jego stosowanie miała być przedłużona, choć o takie rozwiązanie walczą cztery kraje członkowie UE: Węgry, Francja, Szwecja i Niderlandy.

Rolnicy na wspomnianym forum przedstawiali różne stanowiska w tej sprawie: 

Warto dodać, że środowisko naukowe nie przedstawiło jednego stanowiska na temat realnego wpływu glifosatu na ludzkie zdrowie, zwłaszcza w kontekście wywoływania nowotworów. Zwolennicy substancji twierdzą, że jej zastosowanie ma ekologiczny charakter, bo sprawia, że rolnicy nie muszą przeprowadzać orki. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Facebook, portalspozywczy.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wykopki ziemniaki

Uprawy

Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

Czytaj więcej >
niemcy

Uprawy

Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Dwóch mężczyzn aresztowanych. W lesie uprawiali konopie indyjskie

Czytaj więcej >
glifosat

Uprawy

Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?

Czytaj więcej >
sad

Uprawy

W nocy z sadu zniknęło 600 drzew. Policja szuka sprawców

Czytaj więcej >