RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. Annie Spratt

Chciał pryskać glifosatem pole z ziemniakami. Rolnicy: jest tylko jeden warunek

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Pomimo tego, że istnieją pewne podejrzenia, że glifosat jest substancją szkodliwą dla zdrowia człowieka, to odpowiedzi rolników pod postem producenta ziemniaków nie były w tym względzie jednoznaczne. W jednym z komentarzy mogliśmy przeczytać:

- Pryskaj. Jest tylko jeden warunek: musisz sam wszystko zjeść, jak urośnie.

Kontrowersje wokół glifosatu

Ziemniaki są roślinami, które wschodzą przez relatywnie długi czas - nawet do sześciu tygodni. W tym czasie o składniki odżywcze zawarte w glebie konkurują z nimi wszelkiego rodzaju chwasty. Wielu rolników głowi się nad skutecznymi sposobami pozbycia się niechcianej roślinnej konkurencji z pól. 

Jeszcze jakiś czas temu bez wahania sięgano po popularny Roundup, którego substancją czynną jest glifosat. Skuteczny środek sprawiał, że nie trzeba było martwić się o to, że ziemniaki zostaną zagłuszone przez chwasty. Pytaniem jednak pozostaje, czy warzywa po tego typu oprysku powinny być w ogóle spożywane przez ludzi?

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Producent ziemniaków na jednym z popularnych portali społecznościowych zadał następujące pytanie: 

Z pozoru niewinne pytanie wzbudziło ogrom emocji u innych rolników. Grupa podzieliła się na zwolenników stosowania glifosatu ze względu na jego skuteczność oraz na zdecydowanych przeciwników specyfiku wskazując, że warzywa po oprysku już nie nadają się do spożycia.

"Ja pryskam od iluś tam lat"

Wiadomo, że zgodnie z unijnymi zapisami, możliwość stosowania glifosatu wygasa 15 grudnia 2022 roku. Zdaje się jednak, że rolnikom nie będzie łatwo pożegnać się z tym skutecznym - choć równie kontrowersyjnym - środkiem ochrony roślin.

Wiadomo, że stosowanie glifosatu albo zostanie całkowicie zabronione, albo znacząco ograniczone. Trudno oczekiwać, by zgoda na dalsze jego stosowanie miała być przedłużona, choć o takie rozwiązanie walczą cztery kraje członkowie UE: Węgry, Francja, Szwecja i Niderlandy.

Rolnicy na wspomnianym forum przedstawiali różne stanowiska w tej sprawie: 

Warto dodać, że środowisko naukowe nie przedstawiło jednego stanowiska na temat realnego wpływu glifosatu na ludzkie zdrowie, zwłaszcza w kontekście wywoływania nowotworów. Zwolennicy substancji twierdzą, że jej zastosowanie ma ekologiczny charakter, bo sprawia, że rolnicy nie muszą przeprowadzać orki. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook, portalspozywczy.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Uprawy

GUS: nowe dane dotyczące produkcji warzyw gruntowych w Polsce
Czytaj więcej >

Uprawy

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Czytaj więcej >

Uprawy

Zbadano 2477 gmin. Gdzie zagrożenie suszą rolniczą jest największe?
Czytaj więcej >

Uprawy

WIORiN: przeprowadzono badania pozostałości pestycydów w płodach rolnych
Czytaj więcej >

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron
Czytaj więcej >

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]